Ellerimiz ve Onlara Özel Kremler…

By  |  0 Comments

Gözlerimizi bir kaç saniyeliğine kapatalım ve ellerimizin olmadığını düşünelim… O kadar çok şeyi elimizle yapıyoruz ki, eksikliğini ya da hiç varolmamış olmasını hayal bile edemiyoruz… Peki bu kadar aktif şekilde kullandığımız bir organımızı yaşlanma sürecinde nasıl değişimler bekliyor?

el2

Derinin yaşlanması, ellerde lekelenmeler, derinin esnekliğini kaybederek sarkması, kırışması, damar genişlemeleri…

Ellerimiz neden yaşlanıyor?

Elimizin üzerindeki deri, yüz derimizden daha incedir. Derinin bu denli ince olması ve aynı zamanda deri altı yağ dokusunun çok az miktarda oluşu, ellerimizde yaşlanma belirtilerinin yüzümüzden daha önce ve dikkat çekici olmasına neden oluyor. Buna fiziksel hassasiyetlerin dışında özellikle kimyasal maddelerle sık temas edilmesi (deterjan, sabunlar, hijyenik diğer ürünler…) ve güneş ışınlarına da maruz kalması eklenince, yaşlanma belirtilerinin daha erken ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Cilt yaşlanmasıyla birlikte el dokumuzda elastikiyet kaybı, kuruma, matlaşma, düzensiz pigment artışı (lekelenmeler), damarlarda genişleme ve belirginleşme gözleniyor. Özellikle bağ ve yağ dokularındaki kayıplarla beraber deri kalınlaşıyor, eller inceliyor, buruşuyor ve YAŞLANIYOR.

 

madonna

Fiziksel özellikleri nedeniyle ellerimiz bizden daha hızlı yaşlanabiliyor… Bu duruma verilebilecek iyi bir örnek, Madonna‘nın eldivensiz görüntülendiği bir gün çekilen bu fotoğraf.

 

Bu durumun genetik istisnaları olabilse de, kişisel bakımımıza özen gösterdiğimizde daha genç görünmemiz mümkün.

Kullandığım El Kremleri ve Yorumlarım…

e2

Yıllardır çok sayıda el kremi kullandım. Kullanmaktan vazgeçemediğim ve son dönemde kullandığım kremleri sizlerle paylaşmak isterim:

bbnnThe Body Shop Kenevirli El Kremi (The Body Shop Hemp Hand Protector)

Bu krem, yıllardır kullandığım ve şu ana kadar en memnun kaldığım el bakım ürünüdür.

Sürdüğüm anda ellerimde muhteşem bir rahatlama ve çok yoğun bir nemlenme meydana geliyor; sanki ellerinizi çok özel bir eldiven kaplıyor… Kremin güzel yanı da şu ki, ellerinizi yıkadığınızda bu etki kaybolmuyor! Hatta 3 kez yıkandığında bile hala ürünün etkisini gösterebileceğini söylüyor markanın uzmanları, ben de katılıyorum. Ellerimi harika nemlendiriyor, bu nemlenme sadece yüzeysel olmuyor ve etkisini çok uzun süre koruyor. Ellerim ne kadar soğuğa/sıcağa maruz kalmış ya da ne kadar kuru/yıpranmış olursa olsun bu krem her şekilde el bakımını dört dörtlük yerine getiriyor! El bakımı konusunda piyasada bu kremden daha başarılı bir kremle henüz tanışmadım.

Oldukça yoğun bir ürün olduğu için, el tarafından çok hızlı emilemiyor. O nedenle kremi az miktarda ve iyice yedirerek kullanmak gerekli. Az miktarda ürün çok miktarda nem verebildiği için, kremi çok uzun süre kullanabilmeniz mümkün. Ürünün paket tasarımı, metal oluşu nedeniyle istediğimiz miktarda ürünü kullanabileceğimiz ve hatta son zerresine kadar ziyan etmeden yararlanabileceğimiz bir formatta. Bu, el kremi paketlerinde çok nadir rastlanan olumlu durum.

Tırnak bakımı konusunda ise, el bakımı için sağladığı üstün performansı gösteremediğini açıkça belirtmek isterim. The Body Shop Kenevirli El Kremi, vazgeçmeyeceğim bakım ürünleri arasında en üst sıralardadır.

İlk kullandığımda yoğun kokusu beni biraz rahatsız etmişti ancak sonradan alıştım ve hatta alışkanlık yaptı:) İçeriğindeki Kenevir’ den olsa gerek ;) :) :) Yine de, ürünü özellikle kokusu nedeniyle deneyerek almakta fayda var..

Ayrıca bu kremi elinizde ufak bir çizik ya da yara varken uyguladığınızda, o yaranın hızlıca iyileştiğini göreceksiniz. Bunu danıştığım bir marka uzmanı da teyid etti. Çok ilginç değil mi?…

Kremin içeriğine kısaca bakarsak; Kenevir tohumu yağı, gliserin, lanolin, balmumu ve kenevir yağı içeriyor.

The Body Shop Mağazalarında satılan bu el kremini herkese tavsiye ediyorum…


neut

Neutrogena El ve Tırnak Bakım Kremi:

Üniversite hatta lise yıllarımdan beri severek kullandığım bir el&tırnak bakım kremi. Kremin reklamı bir çoğumuzun hatırındadır hala; çok soğuk iklim koşullarında çalışan Norveçli balıkçılar ve elleri.

Neutrogena kozmetik firması, o zamanlardan bu zamana hala aynı etkileyici reklam filmini ve sloganı kullanıyor. Peki ürünün ilk zamanlardaki kalitesini koruyabildiler mi? Bence hayır!

Eskiden çabuk kırılan, çabuk yıpranan ve nispeten ince tırnaklarım vardı. Ben tırnaklarımı güçlendirmek amacıyla satın almıştım bu kremi, tırnaklarım konusundaki tüm beklentimi karşıladı(ürünü günde iki kere tırnaklarıma masaj yaparak çok düzenli kullandım). Şu anda güçlü, çabuk uzayan ve istisnai durumlar dışında kolay kırılmayan tırnaklarım var. Bu nedenle tırnak bakımı konusunda bu ürüne tam not veriyorum. (Ürünün, tırnaklarımızı hafifçe ileri iterek uygulandığında, manikür etkisi yaratabildiği deneyimlendi :))

El bakımında geçmiş yıllardaki performansı çok daha iyiydi; ellere çok güçlü bir nem takviyesi yapardı ve piyasadakilerin en iyisiydi o dönem. Ancak şu andaki formülasyonu, el bakımı (tırnak hariç) konusunda piyasadaki herhangi bir kremden çok daha üstün değil. Bu nedenle bu kremi tırnak bakımı için ekstra bir ürün arayan kişilere tavsiye edebilirim.


 

vvwwYves Rocher Günlük El Bakım Kremi (Yves Rocher Hand Beauty Care)

Bu krem, Yves Rocher kozmetik markasının El Kremleri segmentinde, Nemlendirici Günlük El Bakımı olarak yer alıyor.

Ürün, 2’si bir arada hem el, hem de tırnak güzelleştirici bakım sunuyor.

İçeriği ürünün sitesinde; “Yatıştırıcı, koruyucu ve yapılandırıcı özelliğe sahip Organik Arnika içeren formülü ile ellerinizi yoğun ve kalıcı bir şekilde nemlendirir.” olarak anlatılmış. Ürünün içinde aynı zamanda gül bitkisi özleri kullanılmış.

Krem, eller ve tırnaklar için hem güzellik, hem de koruma vaad ediyor. Ellerin parlaklığını/aydınlığını artırmayı hedefliyor.

Öncelikle, günlük bakım kremi olduğu çok açık ve doğru bir tanımlama; ürün Yves Rocher tarafından da belirtildiği gibi, ellerimizin “günlük” nem ihtiyacını karşılıyor. Dokusu çok yoğun olmayıp, oldukça akışkan olan bu krem, cilt tarafından çok hızlı emiliyor. Cildin parlaklığını artırıyor mu? Bence evet! Daha önce bu iddiaya sahip bir ürün duymamıştım, ancak bu ürünün içeriğinde parlaklık verici bir madde olmamasına rağmen bunu sağladığını söyleyebilirim. Çok uzun süreli bir etki değil elbette:)

Ürün hızlı emiliyor, kokusu oldukça hoş, el yüzeyinde parlaklık da sağlıyor. Peki nemi yeterli seviyede mi? Bu soruya firmanın yaptığı dürüst açıklama kadar dürüst bir cevap vermek isterim; günlük bir kremden bekleyebileceğimiz her şeyi yapıyor. Ancak yoğun bakım kremlerinden bekleyebileceğimiz yoğun nem verme, cildi iyileştirme, kurumadan/hassasiyetten/ dış etkenlerden koruma, aynı zamanda tırnakları güçlendirebilme etkisi yok; zaten böyle bir beklenti de yaratılmamış firma tarafından.

Hoş kokulu, incecik hoş dokulu ve elde de hoş bir his bırakan bir krem aramakta iseniz tavsiye ederim; ancak nem düzeyi daha yüksek, daha yoğun ve tırnak bakımı da yapabilecek bir ürün arıyorsanız es geçin derim…


 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>