Ellerimiz ve Onlara Özel Kremler…

By  |  0 Comments

Gözlerimizi bir kaç saniyeliğine kapatalım ve ellerimizin olmadığını düşünelim… O kadar çok şeyi elimizle yapıyoruz ki, eksikliğini ya da hiç varolmamış olmasını hayal bile edemiyoruz… Peki bu kadar aktif şekilde kullandığımız bir organımızı yaşlanma sürecinde nasıl değişimler bekliyor?

el2

Derinin yaşlanması, ellerde lekelenmeler, derinin esnekliğini kaybederek sarkması, kırışması, damar genişlemeleri…

Ellerimiz neden yaşlanıyor?

Elimizin üzerindeki deri, yüz derimizden daha incedir. Derinin bu denli ince olması ve aynı zamanda deri altı yağ dokusunun çok az miktarda oluşu, ellerimizde yaşlanma belirtilerinin yüzümüzden daha önce ve dikkat çekici olmasına neden oluyor. Buna fiziksel hassasiyetlerin dışında özellikle kimyasal maddelerle sık temas edilmesi (deterjan, sabunlar, hijyenik diğer ürünler…) ve güneş ışınlarına da maruz kalması eklenince, yaşlanma belirtilerinin daha erken ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

madonnaCilt yaşlanmasıyla birlikte el dokumuzda elastikiyet kaybı, kuruma, matlaşma, düzensiz pigment artışı (lekelenmeler), damarlarda genişleme ve belirginleşme gözleniyor. Özellikle bağ ve yağ dokularındaki kayıplarla beraber deri kalınlaşıyor, eller inceliyor, buruşuyor ve YAŞLANIYOR.

Fiziksel özellikleri nedeniyle ellerimiz bizden daha hızlı yaşlanabiliyor… Bu duruma verilebilecek iyi bir örnek, Madonna‘nın eldivensiz görüntülendiği bir gün çekilen bu fotoğraf.

Bu durumun genetik istisnaları olabilse de, kişisel bakımımıza özen gösterdiğimizde daha genç görünmemiz mümkün.

Kullandığım El Kremleri ve Yorumlarım:

Yıllardır çok sayıda el kremi kullandım. Kullanmaktan vazgeçemediğim ve son dönemde kullandığım kremleri sizlerle paylaşmak isterim:

bbnnThe Body Shop Kenevirli El Kremi (The Body Shop Hemp Hand Protector)

Bu krem, yıllardır kullandığım ve şu ana kadar en memnun kaldığım el bakım ürünüdür.

Sürdüğüm anda ellerimde muhteşem bir rahatlama ve çok yoğun bir nemlenme meydana geliyor; sanki ellerinizi çok özel bir eldiven kaplıyor… Kremin güzel yanı da şu ki, ellerinizi yıkadığınızda bu etki kaybolmuyor! Hatta 3 kez yıkandığında bile hala ürünün etkisini gösterebileceğini söylüyor markanın uzmanları, ben de katılıyorum. Ellerimi harika nemlendiriyor, bu nemlenme sadece yüzeysel olmuyor ve etkisini çok uzun süre koruyor. Ellerim ne kadar soğuğa/sıcağa maruz kalmış ya da ne kadar kuru/yıpranmış olursa olsun bu krem her şekilde el bakımını dört dörtlük yerine getiriyor! El bakımı konusunda piyasada bu kremden daha başarılı bir kremle henüz tanışmadım.

Oldukça yoğun bir ürün olduğu için, el tarafından çok hızlı emilemiyor. O nedenle kremi az miktarda ve iyice yedirerek kullanmak gerekli. Az miktarda ürün çok miktarda nem verebildiği için, kremi çok uzun süre kullanabilmeniz mümkün. Ürünün paket tasarımı, metal oluşu nedeniyle istediğimiz miktarda ürünü kullanabileceğimiz ve hatta son zerresine kadar ziyan etmeden yararlanabileceğimiz bir formatta. Bu, el kremi paketlerinde çok nadir rastlanan olumlu durum.

Tırnak bakımı konusunda ise, el bakımı için sağladığı üstün performansı gösteremediğini açıkça belirtmek isterim. The Body Shop Kenevirli El Kremi, vazgeçmeyeceğim bakım ürünleri arasında en üst sıralardadır.

İlk kullandığımda yoğun kokusu beni biraz rahatsız etmişti ancak sonradan alıştım ve hatta alışkanlık yaptı:) İçeriğindeki Kenevir’ den olsa gerek ;) :) :) Yine de, ürünü özellikle kokusu nedeniyle deneyerek almakta fayda var..

Ayrıca bu kremi elinizde ufak bir çizik ya da yara varken uyguladığınızda, o yaranın hızlıca iyileştiğini göreceksiniz. Bunu danıştığım bir marka uzmanı da teyid etti. Çok ilginç değil mi?…

Kremin içeriğine kısaca bakarsak; Kenevir tohumu yağı, gliserin, lanolin, balmumu ve kenevir yağı içeriyor.

The Body Shop Mağazalarında satılan bu el kremini herkese tavsiye ediyorum…  


neut

Neutrogena El ve Tırnak Bakım Kremi:

Üniversite hatta lise yıllarımdan beri severek kullandığım bir el&tırnak bakım kremi. Kremin reklamı bir çoğumuzun hatırındadır hala; çok soğuk iklim koşullarında çalışan Norveçli balıkçılar ve elleri.

Neutrogena kozmetik firması, o zamanlardan bu zamana hala aynı etkileyici reklam filmini ve sloganı kullanıyor. Peki ürünün ilk zamanlardaki kalitesini koruyabildiler mi? Bence hayır!

Eskiden çabuk kırılan, çabuk yıpranan ve nispeten ince tırnaklarım vardı. Ben tırnaklarımı güçlendirmek amacıyla satın almıştım bu kremi, tırnaklarım konusundaki tüm beklentimi karşıladı(ürünü günde iki kere tırnaklarıma masaj yaparak çok düzenli kullandım). Şu anda güçlü, çabuk uzayan ve istisnai durumlar dışında kolay kırılmayan tırnaklarım var. Bu nedenle tırnak bakımı konusunda bu ürüne tam not veriyorum. (Ürünün, tırnaklarımızı hafifçe ileri iterek uygulandığında, manikür etkisi yaratabildiği deneyimlendi :))

El bakımında geçmiş yıllardaki performansı çok daha iyiydi; ellere çok güçlü bir nem takviyesi yapardı ve piyasadakilerin en iyisiydi o dönem. Ancak şu andaki formülasyonu, el bakımı (tırnak hariç) konusunda piyasadaki herhangi bir kremden çok daha üstün değil. Bu nedenle bu kremi tırnak bakımı için ekstra bir ürün arayan kişilere tavsiye edebilirim.


 

vvww

Yves Rocher Günlük El Bakım Kremi (Yves Rocher Hand Beauty Care)

Bu krem, Yves Rocher kozmetik markasının El Kremleri segmentinde, Nemlendirici Günlük El Bakımı olarak yer alıyor.

Ürün, 2’si bir arada hem el, hem de tırnak güzelleştirici bakım sunuyor.

İçeriği ürünün sitesinde; “Yatıştırıcı, koruyucu ve yapılandırıcı özelliğe sahip Organik Arnika içeren formülü ile ellerinizi yoğun ve kalıcı bir şekilde nemlendirir.” olarak anlatılmış. Ürünün içinde aynı zamanda gül bitkisi özleri kullanılmış.

Krem, eller ve tırnaklar için hem güzellik, hem de koruma vaad ediyor. Ellerin parlaklığını/aydınlığını artırmayı hedefliyor.

Öncelikle, günlük bakım kremi olduğu çok açık ve doğru bir tanımlama; ürün Yves Rocher tarafından da belirtildiği gibi, ellerimizin “günlük” nem ihtiyacını karşılıyor. Dokusu çok yoğun olmayıp, oldukça akışkan olan bu krem, cilt tarafından çok hızlı emiliyor. Cildin parlaklığını artırıyor mu? Bence evet! Daha önce bu iddiaya sahip bir ürün duymamıştım, ancak bu ürünün içeriğinde parlaklık verici bir madde olmamasına rağmen bunu sağladığını söyleyebilirim. Çok uzun süreli bir etki değil elbette:)

Ürün hızlı emiliyor, kokusu oldukça hoş, el yüzeyinde parlaklık da sağlıyor. Peki nemi yeterli seviyede mi? Bu soruya firmanın yaptığı dürüst açıklama kadar dürüst bir cevap vermek isterim; günlük bir kremden bekleyebileceğimiz her şeyi yapıyor. Ancak yoğun bakım kremlerinden bekleyebileceğimiz yoğun nem verme, cildi iyileştirme, kurumadan/hassasiyetten/ dış etkenlerden koruma, aynı zamanda tırnakları güçlendirebilme etkisi yok; zaten böyle bir beklenti de yaratılmamış firma tarafından.

Hoş kokulu, incecik hoş dokulu ve elde de hoş bir his bırakan bir krem aramakta iseniz tavsiye ederim; ancak nem düzeyi daha yüksek, daha yoğun ve tırnak bakımı da yapabilecek bir ürün arıyorsanız es geçin derim…


 L’Occitane Roses et Reines El ve Tırnak Kremi (Rose Hand Cream):

loLoccitane markasının klasikleri arasında yer alan Shea Butter el kremini çok severek kullanan biri olarak bu ürünü gözüm kapalı satın almıştım. Ancak bu ürünün, seride yer alan aynı isimli parfümün tamamlayıcısı & yan ürünü olarak üretildiğini düşünüyorum; yoğun şekilde el ve tırnak bakımı yapmak için değil..

Ürünü seyahat boyu olarak almıştım. Ambalajı, tasarımı, kapağı çok hoş. Görsel olarak hiçbir eksiği yok :)

Kokusu bana biraz yapay ve baskın geldi. Tam olarak gül kokusu da diyemeyeceğim; laboratuar üretimi olduğunu hissettiriyor. Bu koku elde de uzun süre kalıyor üstelik; ilaç kokusu gibi tuhaf…

Gelelim en önemli kısmına yani işlevine;

Ürünün içerik listesi sıradan bir el kreminden farksız. (Markanın en çok kullanığı shea yağı ise, içerik listesinde orta sıralarda yer alıyor.) Dolayısıyla her yerde satılan herhangi bir el kreminden farksız, hatta bazılarından nemlendirme olarak geride diyebilirim. Tek farkı ve olumlu yanı içeriğinde silikon yer almaması olabilir.

Sürdüğünüz anda hemen emiliyor, elde hiçbir şekilde yağlı tabaka bırakmıyor (zaten içerik listesinde bitkisel yağ içeriği düşük; en yoğun kullanılan yağ, ay çiçek yağı!). Ancak garip olan elde hiçbir nemlendirme etkisi olmadığı gibi, elimi kuruttuğunu ve hatta biraz da gerdiğini da söylemeliyim! Tırnakları ve tırnak çevresindeki eti ise epey kuruttu. Büyük bir hayal kırıklığına uğradım açıkçası. Sürdükten sonra elinizde tek kalacak olan şey; ürünün kokusu, ki o da rahatsız edici bana göre. 

İlk cümlelerimde yazdığım gibi, ürünün parfümün tamamlayıcısı olarak üretildiğini düşünüyorum ve ellerimizi basit şekilde nemlendirmekten ziyade kuruttuğu için önermiyorum. Sanırım bir el kreminden en son isteyeceğimiz şey budur!


Clarins Hand and Nail Treatment Cream (Clarins El ve Tırnak Kremi)

claBir el kremi için şimdiye dek gördüğüm en güzel tanıtıma sahip bu ürün; avuç içini, elin üst kısmını ve tırnakların bakımını yapan gözle görülmez bir güzellik eldiveni”…

Yağsız, hafif ve bitki özleriyle formüle edilmiş içeriği eli nemlendirmeyi, tırnak çevresindeki kütikül yapısını düzeltmeyi, aynı zamanda da yaşlanma belirtilerini gidermeyi vadediyor.

Peki ürün tüm bu vaatlerin hakkını verebiliyor mu?

Kesinlikle hayır… Sürüldüğü anda emildiği, yağlı bir tabaka bırakmadı doğru; ancak içerik listesi o kadar sıradan ve yetersiz ki, yukarıda yazdıklarım dünyaca ünlü bir markanın üzerinde düşünülmüş ve iyi tasarlanmış reklam stratejisi olarak kalıyor!

Eli nemlendirmiyor! Daha fazla nem için bolca sürdüğünüzde ise hem iyi emilmiyor hem de çok çabuk bitiyor. Nasıl oluyor bilmiyorum; ancak sürdükten kısa bir süre sonra el eski haline dönüyor nem olarak. Bunu içerik listesinde yer alan zayıf nemlendiricilere ve silikona bağlıyorum. Laboratuvar ürünü nemlendirici içerikler, maliyeti düşük olduğu için tercih ediliyor ve cilde yararı ancak kısıtlı miktarda ve sürede. Ürünün içerik listesinin ortalarına kadar neredeyse doğal hiçbir maddeye rastlayamadım.Silikon, kıvam inceltici kimyasallar, ucuz nemlendirici maddeler vb. Reklamında vadedilen yağlar ve bitki özleri ise listede ortalarda ve sonlarda. Yani eser miktarda kullanılmış… Oysa ürün benzerlerine kıyasla oldukça pahalı. Ürün içerik/ maliyet analizinde sınıfta kalıyor.

Doğal nemlendirici içerik azlığı sebebiyle nemi yetersiz geldiği için çok miktarda uygulamak gerekiyor; hayatım boyunca bu kadar kısa sürede tükettiğim ilk cilt bakım ürünü diyebilirim(2 hafta). Dolayısıyla fayda/ maliyet analizinde de sınıfta kalıyor. 

Tırnak bakımı konusunda ise etkisi sıfır! Yaşlanma karşıtı bakım yapıp yapmadığını ise yazmaya bile gerek duymuyorum… 

Ürünü kesinlikle önermiyorum. 


 The Body Shop Strawberry El Kremi;

strawberryThe Body Shop markasının sevilen el kremlerinden birisi. Marka ürünü şu şekilde tanıtıyor; Hızlıca emilen, yumuşatıcı ve koruyucu özellikteki bu günlük krem-jel nemlendirici; gücünü ve kokusunu soğuk sıkım çilek çekirdeği yağından alıyor. 

Ürünü yaz döneminde kullanmak için hafif ancak etkili nemlendirme yapan bir ürün arayışım neticesinde satın aldım. Anlatıldığı gibi hafif jel-krem dokuya sahip; bu tam aradığım özellikti. 

Sürdüğünün anda ele çok kolay yayılıyor ve hızlıca emiliyor. Uygulama sonrası eller anında yumuşuyor; üstelik ardında yağlı bir tabaka ya da yapışkan bir his bırakmıyor.Günlük kullanımda 2-3 saat boyunca ellere nem sağlıyor; dolayısıyla gün içine birkaç kez kullanarak elleriniz gün boyu nemli kalabilir. Kokusu ise oldukça yoğun (ancak bana biraz yapay geldi) çilek kokusu. Üstelik elinizde uzun süre kalıyor.

İçerik listesini incelediğimde gözüme çarpan bazı olumsuzluklar oldu. Paylaşmak isterim. Öncelikle, listenin ilk sıralarında (yani en yoğun kullanılan maddeler sıralamasında) gliserin, kıvam inceltici kimyasal madde, parfüm ve tatlı badem yağı gözüme çarptı. Ürüne ismini veren çilek çekirdeği yağı ise listenin sonlarına doğru yer alıyor! Üründeki çilek kokusunun yapay olduğunu, parfüm yani yapay şekilde eklenen kimyasal ile sağlandığını böylelikle anlamış oluyoruz. Ellerimizdeki nemlendirmeyi sağlayan da çilek yağı değil; tatlı badem yağı :( 

Ürünü içerik listesini inceleyene kadar severek kullandım ancak şu anda hayal kırıklığına uğradım doğrusu. Tekrar satın almam. 


 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>