LANCOME ADVANCED GENIFIQUE YEUX LIGHT-PEARL

By  |  0 Comments

| Advanced Génifique Yeux Light-Pearl Göz ve Kirpik Bakım Serumu |

Bugünkü yazımda, bir süredir deneme boyunu kullanmakta olduğum Lancome Advanced Génifique Yeux Light-Pearl hakkında hem araştırmalarımı, hem de kullanıcı değerlendirmelerimi sizlerle paylaşmak isterim…  LANCOMR

Ürün ne işe yarıyor? 

Ürün, Lancome markasının Genifique koleksiyonunda yer alıyor. Göz ve yüz bakım serumları & kremleri içeren bu geniş ürün ailesi; yaşlanma karşıtı ürünlerini yüksek teknoloji ile birleştirerek, yaşlanma belirtiler gösteren cilde erken müdahalede bulmayı hedefliyor. opppppppppp

Advanced Génifique Yeux Light-Pearl (Göz Çevresini Aydınlatıcı İleri Düzey Göz & Kirpik Serumu) ürünü; 360 derece dönebilen masaj uygulayıcısı içeren bir göz bakım serumu. 

Sloganı ilk duyduğumda ilgimi epey çekmişti; “Göz altı ve üstü hatlarında 360° yenilenme”. Bu cümleden tahmin edebileceğimiz gibi, gözaltı torbalarının görünümünü küçültmeyi, göz çevresindeki çizgilerin ve kırışıklıkların daha pürüzsüz görünmesini sağlarken; aynı zamanda güçsüzleşen kirpiklere de bakım uyguluyor ve güçlendirmeyi vadediyor. 

Ürünün Kullanımı: 

Sabah ve akşam temiz göz çevresine ve kirpiklere göz bakım kreminden önce uygulanması önerilmektedir. Ürünün başlığını göz çevresindeki şikayetimize göre etkin şekilde kullanmak için, aşağıda belirtildiği şekilde uygulanması öneriliyor:

*Morluklar ve göz altı torbaları için; içten dışa doğru, göz altında hızlı ve küçük dairesel hareketler yapılır.
*İnce çizgiler ve yorgunluk belirtileri için; aplikatör başlığını göz çizgilerinin üzerine getirerek, yukarı-aşağı zigzaglarla masaj yaparak, çizgiler üzerinde uygulanır.

Kirpik bakımı için; uygulayıcıyı kirpik çizgisi boyunca uygulanır.

Daha soğuk bir aplikatör için, ürün buzdolabında muhafaza edilebilir.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir? 

Listedeki sıralama, o ürünü oluşturan maddelerin yoğunluk oranını bize anlatmakta. (En çok kullanılan maddeler listenin ilk sıralarında, en az kullanılanlar ise son sıralarında yazılmaktadır). 

Ekran Alıntısı

Üründe en çok kullanılan 2. madde Bifida Ferment Lysate. Probiyotik bir bileşen. Estee Lauder tarafından 2009 yılında patenti alınan madde hakkında yapılan açıklamalara göre; cilde %10 civarında probiyotik bakteri özü uygulayarak, cilt bariyerini güçlendirip, UV ve diğer dışsal hasarlara karşı cildi güçlü duruma getirmesi sağlanıyor. İzlenen bu yönteme, daha önce kullandığım herhangi bir üründe rastlamadım. 

3. madde; Propanediol. Mısır ya da genellikle petrolden türetilen bir kimyasal maddedir. Asıl görevi; üründeki diğer bileşenlerin cilt tarafından emilimini kolaylaştırmaktır. Yapay bir nemlendirme etkisi sağlar. Hassas ve özellikle dermatite yatkın ciltlerde sorun yaratabilir. Petrol türevi maddelerin verdiği en büyük zarar ise; deriye kolaylıkla nüfuz ederek, protein ve hücre yapısını zayıflatıcı yan etkileridir! Listenin devamından da anlaşılacağı  üzere, bu üründe alkolün cilt üzerinde yaratabileceği tahrişi azaltmayı ve cildin nem dengesine destek olmayı da amaçlanmış. Düşündürücü… 

4. madde Glycerin. Kozmetik sektöründe çok yaygın kullanılan çok düşük maliyetli bir molekül. Dış etkenlere karşı cildin lipid tabakasının savunmasını artırıyor, cilt bariyerinin korunmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda ürünün nem kaybını önleyerek, kurumasına da engel oluyor. Bu madde güvenli olsa da, Lancome markasının içeriğin en yoğun nemlendiricisi olarak bu kadar sıradan değil; daha “kaliteli” bir madde seçmesini beklerdim!

5. madde epey can sıkıcı olan; Alcohol Denat. Çok tartışılan bir cilt bakım bileşeni. Denature alkolün (içilemez hale getirmek için, Etil Alkolün içine bazı katkı maddeleri ve kimyasallar katılarak doğası değiştirilmiş) kozmetik sektöründeki adıdır. Alkolün kozmetik ürünlerde ne işi var dersek; birincil olarak özellikle suda ve yağda çözünmeyen bazı maddeler için etkili bir çözücü olması. İkincisi, akışkan, pürüzsüz ve hızlı emilen ince formüller yaratma başarısıdır. Üçüncüsü, alkol harika bir büzücüdür; ciltte ferahlatıcı bir his bırakır, bu yüzden bir toniklerde kullanımı epey popülerdir. Ve son olarak, antimikrobiyaldir, cildi dezenfekte etmeye yardımcı olur.

Ürünün “kendisi” için faydaları olsa da, “cilt için” epey olumsuz etkilere sahip. Özellikle içerik listesinin ilk sıralarında kullanıldığında, ciddi ölçüde cilt kuruluğu ve nem kaybına yol açabiliyor. Bir göz serumunda üstelik bu kadar yoğun miktarda!  kullanılması çok düşündürücü!

6. madde yine çok tatsız bir madde olan Dimethicone. Bu madde bir tür silikon olup, cilt üzerinde sentetik bir yumuşatma görevi yapıyor. Kullanıldığı ürüne akışkanlık ve dolayısıyla da kolayca sürülebilme özelliği katıyor. Ayrıca cilde ya da saça uygulandığında, çok ince bir tabaka yaratıyor. Bu da “ciltte ipeksi bir dokunuş yaratma” olarak algılanıyor, ancak bu yanıltıcı! Dimethicone’un ciltte yarattığı bu suni tabaka, cildi kapladığı için cildin doğal süreçlerine engel oluyor (terleme, ısı dengeleme/düzenleme, ölü hücrelerin ciltten atılması). Ayrıca cildi saran bu ince film tabakası günlük kullanımda ciltte birikme yapıyor. Bir göz serumunda kullanılmasının olumsuz etkilerini siz okuyuculara bırakıyorum! :( 

İçerik listesinde, ürünü meydana getiren maddeler en yüksek miktardan en düşük miktara göre sıralanıyor. Dolayısıyla listenin en başındaki ilk kısım, ürünün neredeyse 3/4’lük kısmını oluşturur. Listenin ilk sıralarındaki maddeleri sizlerle birlikte inceledik. Dolayısıyla 15 ml’lik bu ürünün içeriğinin çoğunluğunu oluşturan maddeler umut verici değil ne yazık ki… 

Listenin devamında ise, E vitamini, sıkılık sağlama etkisiyle bilinen mikro alg özü, antioksidan özelliklere sahip kafein gibi daha yararlı maddeler bulunuyor. Ancak miktarları az olduğu için etkinliği de tartışılır… 

Ürün hakkında ne düşünüyorum? 

Ürünü 2 aydır çoğunlukla sadece akşamları kullanıyorum. Gözlemlerimi paylaşmak isterim;

1

(+) Ürünün akışkan süt kıvamlı ve kolay uygulanıyor. Kolay emiliyor diyebilirim. Cildimde yağ butonu da yapmadı. 

(+) Gözaltı morlukları ve torbalanmalar için, soğuk uygulama yapan metal başlığı ve içerdiği kafein sayesinde epey etkili olduğunu gözlemledim. 

(+) 360 derece dönebilen metal masaj başlığı tasarım olarak güzel, yenilikçi ve ilham verici. Ayrıca, cilde probiyotik uygulaması da kozmetik sektörüne olumlu katkı sunacaktır diye düşünüyorum. 

Gelelim olumsuz değerlendirmelerime;

(-) İçerik listesi hem marka hem de ürün adına epey hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle yüksek miktardaki alkol!

(-) Ürünün başlığı fonksiyonel değil. Masaj yapmak pek mümkün olmuyor; çünkü kolay dönmüyor. Bastırmanız gerekiyor. Ben büyük bir hevesle aldım, uygulayabilmek için çok da uğraştım ancak ne yazık ki genellikle parmak uçlarımla uygulamak zorunda kalıyorum!

(-) Ürün göz çevresini maalesef kurutuyor! (Bunun başlıca sorumlusu listedeki alkol denat)! Tek başına kullanmaya uygun değil. Arkasından bir göz kremi sürüyorum ancak bu sefer de göz çevreme ve ayrıca bütçeme ağır geliyor ve kuruluk hissi de kaybolmuyor! 

(-) Ürünü metal başlıkla kutunun içerisinden çıkarmanız gerekiyor; ancak 1 seferde bile başlığa çok fazla ürün22 geliyor. Bu açıdan da kullanırken epey zorlanıyorum. 

(-) Çizgi kırışıklık bakımı, kirpik bakımı gibi vaatlerinin hiçbirisini gözlemlemedim ne yazık ki :(

Ürünü bitene kadar pek de istemeyerek kullanacağım. Bittiğinde yenisini almayı düşünmüyorum.

Sevgiler

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>