Lancome Galateis Douceur Gentle Softening Cleansing Fluid Face & Eyes / Lancome Makyaj Temizleme Sutu

By  |  0 Comments

Lancome Galateis Douceur Gentle Softening Cleansing Fluid Face & Eyes / Lancome Makyaj Temizleme Sutu

1

 

Satın aldığım ilk kozmetik urun olan Lancome Galateis Douceur adlı urunu, sitemdeki ilk yazımda sizler için misafir etmek istedim.

Urun ne işe yarıyor?

Yuz ve goz makyajını temizlemek için uretilmiş olan temizleme sutu; “tek bir adımda tum yuz ve goz çevresindeki makyajı mukemmel bir şekilde temizleme” vaadinde bulunuyor.  Urun sadece makyajın değil; makyajın yanısıra hava kirliliği ve stresin cilt uzerindeki negatif izlerini de yok etmek uzere tasarlanmış.

Urun hangi cilt tipine hitap ediyor?

Urun tum cilt tiplerine hitap ediyor.

Goz makyajı temizleme amacıyla; lens kullanan ve/veya çok hassas goz çevresi olan kişilerin bile rahatlıkla kullanabilecekleri bir urun.

Ten makyajı temizleme amacıyla ise; yağlı, karma, kuru, hassas ciltlerin aynı anda kullanabilecekleri nadir urunlerden biridir.

Ürünün ozellikleri ve içeriği nedir?

Beyaz renkte, likit kıvamlı, akışkan ve hafif koku içeriyor.

Urun hem makyajı tek hamlede temizleme, hem de cildi iyileştirme ve rahatlatma iddiasında olduğu için, içeriği de bu doğrultuda duzenlenmiş. Bu amaçla cildin doğal arınma sürecini kolaylaştıran Ananas ve Papaya kullanılmış. Ananas antienflamatuvar ve sikatrizan(derinin en üst tabakası olan epitel dokuyu beslemek, irritasyonu azaltmak; zararlı dışsal etkenlerin ciltte yaratabileceği kızarıklık ve irritasyonu onleyici) özelliklere sahipken, Papaya ile cilt yumuşaklığı hedeflenmiş. Ayrıca içeriğindeki  Peygamber çiçeği özü ile ürüne yatıştırıcı, cildi tahriş etmeden temizleme özelliği belirtilmiş.

Yukarıda yazdığım memnuniyet verici maddelerin yanısıra; aklimi kurcalayan ve urunun eleştirilmesine sebep olacak iki kimyasal madde bulunuyor.

Bunlardan ilki; urunun içindekiler kısmında 2. sırada yer alan ve kozmetik sektorunu ikiye bolmuş olan “sıvı parafin”(mineral yağ) bulunuyor. Mineral yağ, cildin yumuşak ve parlak gorunmesini sağlayan bir petrol turevi. Yoğun nem vermesi ve duşuk maliyeti nedeniyle bebek yağları, cilt bakım kremleri ve vucut kremlerinde bol miktarda kullanılıyor. Uzun vadeli kullanımda gozenekleri tıkayabileceği ve cildin doğal nefes alma ve yenilenme mekanizmasını tahrip edebileceği iddia ediliyor. Petrol ile ilişkilendirilebiliyor.

Beni duşunduren diğer madde ise “Sodium Hydroxid”. Çok guçlu bir temizleyici olan madde, cilt urunlerinde ph ayarlayıcı olarak kullanılıyor. Yuksek konsantrasyonlarda,  cilt için sıkıntı ve tahribat yaratacak bir kimyasal.

200 ve 400 ml’lik pompalı şişeleriyle satın alabileceğimiz urun, oldukça pratik ve işlevsel bir paket tasarımına sahip.

Urun hakkında ne duşunuyorum?

Urunu yaklaşık 5 senedir her gun kullanıyorum. Eş zamanlı veya oncesinde denediğim urunlerle kıyasladığımda(Bioderma sensibio H2O, Dior Gentle Cleansing Milk, Lierac  Lait Demaquillant Douceur, Lancome Bi-facil, Biotherm Biocils Effet Anti-Chute) çok daha başarılı bulduğumu  soyleyebilirim. Bu urunde nitelediğim başarıyı sorarsanız; makyajı çok ama çok kolay temizliyor, ciltte kesinlikle kuruma yapmıyor. Uygulama sonrasında yıkamaksızın ciltte bırakıldığında hiçbir rahatsız edici yonune raslamadım. Karma/yağlı cilde sahip biri olarak yağ içermemesi benim için çok olumlu.

Lens kullanan birisi olarak, goz makyajımı temizlerken çift fazlı temizliyicilerin goz çevresinde yarattığı yağlı histen nefret ederim. Çift fazlı makyaj temizliyicilerinin guçlu temizleme etkisini ise inkar edemem. Bu urun, yağlı bir yapıya sahip olmaksızın, en az çift fazlı temizleme urunleri kadar etkili!

Hassas cilt yapısına sahip iki arkadaşımdaki etkisi de oldukça başarılı. Makjayı kusursuz temizliyor, kalıntı bırakmıyor, kaşıntı-kızarıklık yapmıyor.

Kurudan normale donuk arkadaşımdaki etkisi; Makyajı kusursuz temizliyor, cildi nemlendiriyor. İpeksi bir doku sağlıyor.

Goz makyajımı Lancome Galateis Douceur ile temizledikten sonra, yıkama imkanım kısıtlı ise ya da nadiren de olsa çok uşendiysem, urunu pamukta temizledikten gozumde bırakıyorum. Komedon, yağlanma, kuruma, kaşınma gibi hiçbir olumsuz etkisini tespit etmedim. Ustelik dort mevsim kullanmaktayım. Urunu rahatlıkla gozunuzde bırakabilirsiniz (yine de alışkanlık haline getirmemekte fayda var :)

Urunu nasil kullanmalıyız?

Goz makyajını temizlemek iki adet pamuk ile birlikte kullanıyorum. Çok yoğun rimel kullanmadıysam, bir parça pamuk üzerine tek pompa urunu yayıyorum. Gozumu kapatıp, goz kapağıma yerleştiriyorum. Çok çok hafif bastırarak, 3-4 saniye urunun makyaja ulaşmasını sağlıyorum. Sonra goz kapağımdaki pamuğu, kirpik kıvrımının üzerinden geçerek  tek bir hareketle kaydırıyorum. Bu hareketi birkaç kez tekrarlıyorum. Diğer gozum yeni pamuğun üzerine 1 pompa uygulayarak aynı şekilde tekrarlıyorum.

Yoğun bir goz makyajı  yaptığımda ise, pamuğun üzerine 2 pompa urun aktarıyorum. Pamuğun üzerindeki urunun ufak bir miktarını işaret parmağımla kirpiklerimin üzerine suruyorum. Sonrasında pamuğun uzerinde kalan urunu pamuğa yayarak, goz kapağıma uyguluyorum. Pamuğu goz kapağıma uygulama işlemini makyaj tamamen temizleninceye kadar tekrarlıyorum.

Yoğun cilt makyajı yaptığımda, 2 pompa urunu pamuğa yayarak tum yuzumu siliyorum. Cildimdeki fondoten, pudra, allık, ruj gibi makyaj urunlerini anında temizliyor. Bazı gunler, iki pompa temizleme sutunu cildime yayıyorum. Ardından pamuk yardımıyla urunu ve makyajımı cildimden temizlemiş oluyurum. Her iki yontem de mumkun. Hangisini daha çok severseniz…

Yağlı/karma bir cilde sahip olduğum için, urunu cildimden yuz yıkama jeli ile yıkayarak mutlaka arındırıyorum. Ardından tonik kullanarak serum ve nemlendirici kremim için en temiz zemini hazırlıyorum.

Kuru ciltler için sabah/akşam makyaj arındırıcı ya da cilt temizleyici/yatıştırıcı olarak kullanılabileceği ve durulanmasına gerek olmadığı belirtiliyor. Uzun sureli yıkanmayan kullanımlarda ciltte minik sivilcelere sebep olabileceği kullanıcı yorumları arasında. Bilgilerinize…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>