ESTEE LAUDER PERFECTLY CLEAN MULTI-ACTION FOAM CLEANSER / PURFYING MASK

By  |  0 Comments

| ESTEE LAUDER PERFECTLY CLEAN YÜZ TEMİZLEYİCİ KÖPÜK / ARINDIRICI MASKE |

Merhabalar.

Bugünkü yazımı Estee Lauder markasının başta yağlı ciltler olmak üzere tüm cilt tipleri için “Köpürerek derinlemesine temizler. 3 dakikada arındıran maske” açıklamasıyla ürettiği yüz temizleme jeli hakkında yazmak isterim. 

Ürün ne işe yarıyor?

2Ürün, markanın Perfectly Clean (Kusursuz Temizleme) koleksiyonunda yer alıyor. Yeni nesil temizleme teknolojisi ve çoklu temizlik etkisine sahip seri cildi arındırmayı, tazelemeyi ve canlılık kazandırmayı vadediyor.

Serinin üyesi Perfectly Clean Estee Lauder Perfectly Clean Multi Action Foam Cleanser Purifying Maskkremsi formülü ile zengin köpüklü bir temizleyiciye dönüşerek, hem makyajı hem de cildi kurutmadan derinlemesine temizlemeyi, gözenekleri arındırmayı ve cildi sağlıklı, taze/canlı tutmayı vadediyor. 

aaaaadddddddd

Normal ve karma ciltler için önerilen ürünü 2 şekilde kullanabiliyoruz:

♣ Sabah/akşam yüzümüzü arındırabileceğimiz günlük temizleyici olarak [Islak cilde sabah/akşam nazikçe köpürterek uygulanır. Ardından durulanır.]

♠ Haftada 2-3 kez kullanabileceğimiz arındırıcı bir maske olarak. [Kuru cilde hafifçe masaj yaparak yayılır. 3 dakika beklenir ardından durulanır.] 

Her iki uygulama yönteminde de gözlerle temas etmemesi gerekiyor. 

 

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Markanın ürünü tanıtımını özetlemeye çalıştım. Bakalım içerik listesi bize neler söylüyor?

ing. list

Listede yazılan sıralama, ürünün içeriğindeki maddelerin yoğunluk oranını bize anlatmakta. (En çok kullanılan madde içeriğin ilk sıralarında, en az kullanılanlar ise içeriğin son sıralarında yazılmaktadır.)

2. sıradaki madde Hydrogenated Polyisobutene; genellikle dudak bakım ve parlatıcı ürünlerinde rastladığımız bir madde. Kozmetik sektöründe mineral yağ veya silikon yağların yerine yumuşatıcı ve vizkozite (akışkanlık) kontrolü için kullanılan sentetik sıvı yağ. Ürün içeriğindeki lipitlerin veya yağların kalınlığını artırıyor, ilave edildiği ürünün parlaklığını artırıyor ve su geçirmez özellik kazandırıyor. Dudak parlatıcılarının yapı taşı olmasının sebebi bu.. Bir yüz arındırma ürününde üstelik bu kadar yoğun miktarda kullanılma sebebini ise halen çözebilmiş değilim. 

3. sıradaki madde Isohexadecane; özellikle yağlı ciltlere yönelik ürünlerde temizleyici ve doku güçlendirici olarak kullanılan beyaz, kokusuz, sentetik sıvı madde. İzoheksadekan kozmetik sektöründe genel olarak yağlı veya ağır hissettirmeyen hafif bir formülasyon sağlamak için tercih ediliyor. Ciltteki kiri, yağı ciltten arındırmak ve makyaj kalıntılarını temizlemek için kullanılan iyi bir çözücü olması en çok faydalanılan özelliği. İzoheksadekan’ın molekül büyüklüğü, cildin derinlerine nüfuz etmesini engelliyor; bu nedenle bazı antioksidanlar ve diğer bileşenlerin cilt yüzeyinde tutulabilmesinde de yararlı olabilir. Bu maddeye ayrıca fondötenlerde, makyaj temizleyicilerde, güneş bakım ürünlerinde, dudak ürünlerinde, deodorantlarda ve ter önleyicilerde rastlıyoruz. Bu madde ayrıca bir yumuşatıcı olması sebebiyle, cildin doğal bariyerini koruyarak kuru ve pul pul olmuş cildin görünümünü yumuşatmaya ve yatıştırmaya da yardımcı oluyor. 

222İzoheksadekan maddesi; kullanıldığı üründe çok kremsi, kalın bir kıvam oluşturuyor. (Ürünün kıvamı resimde de görüleceği gibi tam olarak böyle). Bu doku nedeniyle ciltte yağsız, hafif ve ipeksi bir his bırakıyor ve “pudra” benzeri bir yüzey sağlıyor. 

 

4. madde Glycerin. Kozmetik sektöründe çok yaygın kullanılan çok düşük maliyetli bir molekül. Dış etkenlere karşı cildin lipid tabakasının savunmasını artırıyor, cilt bariyerinin korunmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda ürünün nem kaybını önleyerek, kurumasına da engel oluyor.

6. sıradaki madde özellikle ilgimi çekti; Squalane. Cilt sebumumuzda da doğal olarak bulunmakta olup, doğadaki en iyi nemlendirici kaynaklarındandır. Genellikle zeytinden (nadiren de bazı balık türlerinden) epey hassas rafine süreciyle üretilen botanik bir yağ. Kuruluğu önlemeye, cildi korumaya, cilt tonunu ve dokusunu geliştirmeye yardımcı oluyor.

Listenin devamında da çeşitli nemlendiriciler, bitki ve alg özleri ve cilde yararlı diğer doğal nem verici maddeler yer alıyor. Bir arındırma ürününden daha sert temizleme ve dolayısıyla da daha kimyasal bir içerik beklerken, liste beni oldukça şaşırttı diyebilirim. 

Ürün hakkında ne düşünüyorum?  

(+) Öncelikle içerik listesini yenilikçi ve farklı bulduğumu belirtmeliyim. SLS türevine rastlamadığım çok ender yüz temizleme ürünlerinden biri oldu. 

(+) Ürün kremsi kıvamlı günlük temizleme köpüğü. Ben biraz tırartthyhhş köpüğüne benzettim :) Çok çok az bir miktarda alıp kullanmak yetiyor. Kullanırken ıslak elinizde köpürtüp (ki köpürmüyor aslında ama ıslak elle ürünü iyice inceltmekte fayda var), ıslak yüze uygulanırsa nispeten daha iyi arındırıyor. 

(+) İçerik listesi sayesinde diye düşünüyorum; cildi aydınlatıyor ve matlık sağlıyor. 

(?) Ürünün cildi temizlemesi konusunda bir türlü karar veremedim. Ben karma cildimi arındırma konusunda çok memnun değilim, genellikle 2 kez üst üste yıkadığımda cildim tertemiz olabiliyor. Özellikle sabahları yüzümü yıkarken daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. 

Gelelim olumsuz değerlendirmelerime; 

(-) Ürün “derinlemesine” arındıramıyor. 

(-) Hem benim yorumum, hem de okuduğum pek çok kullanıcı değerlendirmesine göre ürün cildi kurutuyor. kuruya dönük karma ciltler bu konuda çok şikayet etmiş. Hatta karma ciltler bile kuruma problemi yaşamış. Benim cildim yağlıya dönük olmasına rağmen, yüzüme uyguladıktan hemen sonra durulayıp diğer aşamalara geçmediğimde, ben de cildimde gerginlik yaşıyorum. Ben cildimi kurutmaması için şu şekilde bir çözüm buldum; ıslak cildimi, ıslak ellerimde iyice incelttiğim ürünü sürüp, çok kısa bir uygulamanın ardından hemen duruluyorum. 

(-) Ürün zaman zaman cildi iyi temizlese de, “ferahlık”, nefes alma hissi vermiyor. Ekran Alıntısı

(-) Bu ürün aynı zamanda arındırıcı maske olma özelliğine de sahip; ancak bu şekilde uygulandığında he cildi çok geriyor, hem de içeriğinde gördüğüm kadarıyla kil vb. maddeler yer almadığı için karma/yağlı ciltlerin arıtım ihtiyacını karşılayamıyor. Maske görevi devre dışı kalıyor :( 

Ben bu ürünü serinin diğer yüz yıkama ürününe göre başarısız buldum. Tekrar almayı düşünmüyorum. Satın almak isteyenlere ise, 30 ml lik boyunu satın alarak denemelerini öneriyorum.

Sevgiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>