KIEHL’S PRECISION LIFTING & PORE TIGHTENING CONCENTRATE

By  |  0 Comments

| KIEHL’S CİLT SIKILAŞTIRICI & GÖZENEK KÜÇÜLTÜCÜ KONSANTRE SERUM |

Bugünkü yazımızın konuğu; Sıkı ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin Zamanı Geriye Alın sloganının sahibi yaşlanma karşıtı bir serum. 

Ürün, markanın herhangi bir koleksiyonunun üyesi değil; genel olarak serumlar segmentinin altında yer alıyor.  

Ürün ne işe yarıyor? 

Kiehl’s Precision Lifting & Pore Tightening Concentrate, cildi sıkılaştırmayı ve gerginleştirmeyi, cilt kontörünü yeniden şekillendirmeyi, yüz hatlarını belirginleştirmeyi ve genişlemiş gözeneklerin görünümünü azaltmayı vadediyor.

pppp

Ürün hakkında araştırma yaptığım esnada, şöyle sevimli bir tanıtıma denk geldim :) Kiehl’s diyor ki; “Sağlıklı ve sağlıksız gözenek arasındaki fark, Precision-Lifting Pore-Tightening Concentrate tir!

Bunu okuduğumda, ürünle ilgili tüm detayları sizlere aktarma isteğim daha da arttı. Ürünün detaylı açıklamalarında, içeriğinde yüksek oranda kullanıldığı ifade edilen mikro düzeyde filtrelenmiş maya özü ve sardunya çiçeği yağlarını içeren patentli formülün, cilt sıkılaştırıcı ve gözenek küçültücü etkisine vurgu yapılıyor. Bakalım içerik listesi bize neler söylüyor? 

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Listede yazılan sıralama, ürünün içeriğindeki maddelerin yoğunluk oranını bize anlatmakta. (En çok kullanılan madde içeriğin ilk sıralarında, en az kullanılanlar ise listenin son sıralarında yazılmaktadır)

khiels pore

İçerik listesinde 2. sıradaki madde Butylene Glycol. Diğer glikoller gibi organik bir alkol. Petrol (ya da nadiren bitkisel) bazlı üretiliyor. Nem tutucu özelliği nedeniyle ürünlerin kurumasını önlemek amacıyla kozmetik sektöründe yaygın kullanım alanı olan bir madde. Aynı zamanda içerikteki tüm maddelerin homojen (eşit oranda) karışmalarını sağlayan bir çözücü. Hassas ciltler hariç cilt için olumsuz bir etkisi henüz tespit edilmemiş. 

3. sıradaki madde Bis-peg-18 methyl ether dimethyl silaneBir silikon. Cilde ipeksi bir his ve pürüzsüzlük vermek için kullanılan bir kimyasal. Diğer yağda çözünen silikonların aksine suda çözünüyor; ancak diğer tüm silikonlar gibi hem cilde hem de sağlığa oldukça zararlı. PEG kimyasalı cildin doğal nem tutma dengesini/ kapasitesini bozabildiği gibi, bakterilere karşı savunmasız kalmasına da neden olabiliyor. Silikon, ürünün vadettiği cilt pürüzsüzleştirme işlevini kimyasal yolla yapıyor! Yani cildi tabaka olarak kaplıyor ve kimyasal dokusunun etkisiyle biz cildimizi pürüzsüz, nemlenmiş ve ipeksi hissediyoruz!

4. sıradaki madde; Methyl Gluceth-20. Hammaddesi mısır şekeri ya da mısır nişastası olan ve Glikoz ve metil alkolden üretilen açık sarı bir şurup. Cildi nazikçe ve pürüzsüzlük hissi vererek nemlendirebilmek için kullanılıyor. Su tutma özelliği nedeniyle de losyonlar, kremler, banyo ürünleri, traş sonrası ürünlerde vb. karşımıza çıkıyor. Cilt için tahriş edici bir zararı yok ancak FDA, CIR vb tarafından onaylanmış güvenilirlik sertifikası da yok… 

Sizin de dikkatinizi çekmiştir; ürünün içinde en yoğun bulunan maddeler, ürüne kıvam vermek için kullanılmış olan katkı maddeleri. İlk sıralarda cildi besleyecek bir madde olmaması düşündürücü… 

6. sıradaki Squalane cilt sebumumuzda da doğal olarak bulunmakta olup, doğadaki en iyi nemlendirici kaynaklarındandır. Genellikle zeytinden (nadiren de bazı balık türlerinden) epey hassas rafine süreciyle üretilen botanik bir yağ. Kuruluğu önlemeye, cildi korumaya, cilt tonunu ve dokusunu geliştirmeye yardımcı olur. Tüm bunları yaparken, cildi ağırlaştırmaması ve yağlandırmaması da önemli bir artısı.  

Listenin devamında silikonlar yer alıyor. Ürün tanıtımında anlatılan Mikro Düzeyde Filtrelenmiş Maya Özü, listenin orta sıralarında; Sardunya Çiçeği Temel Yağı ise listenin sonlarına doğru yer almakta!

Ürün hakkında ne düşünüyorum? 

Ürünü “elastikiyet kaybı ve gözenek sorunu yaşayan ciltler için” önerilmesi sebebiyle satın alarak, geçtiğimiz kış ve ilkbahar aylarında kullandım. Gözlemlerim;

Ekran Alıntısı

(+) İçeriği dolayısıyla yumuşak, kremsi bir serum.

(+) Ürün oldukça kolay sürülüyor, cilt tarafından kolaylıkla emiliyor (ki zaten bizlere bu cümleleri söyletebilmek için içerik listesinde çok sayıda madde kullanılmış, ne yazık ki yüksek oranlarda)

(+) Ürünün cilt tonunu güzelleştirdiğini ve cildi daha parlak/yumuşak yaptığını düşünüyorum. Bunun nedeninin, firma tarafından vurgu yapılmasa da, içerikte kullanılan ve yoğun sayılabilecek E vitaminine (tokoferil asetat) bağlıyorum. 

(+) Benim cildimde sivilce yağlanma vs yapmadı.

(+) Bazı kullanıcı yorumlarında, boyun serumu olarak epey etkili olduğu yazılmış. Ayrıca 50 yaş üzeri kullanıcıların, ürünü daha çok beğendiklerini fark ettim. 50 yaş üzerindeki kullanıcılar, genellikle daha genç görünüme kavuştuklarını belirtmiş. 

(+, -) Cildi bir miktar sıkılaştırdığını, toparladığını ve genel olarak dokusunu daha hoş hale getirdiğini söyleyebilirim. Ürün içeriğinin formülasyonu, daha fazlasını yapabilme gücüne sahip değil ne yazık ki. 

Gelelim olumsuz yorumlarıma;

(-) Ürünün gözenekler üzerinde bir etkisini gözlemlemedim. Neredeyse tüm kullanıcılarda da bu durum hayal kırıklığı yaratmış. Ben ürünün tanıtımında önemli bir şeyin gözden kaçtığını düşünüyorum. Şöyle ki; karma/yağlı ciltlerin genel problemi olan ve fazla yağ salgısı(aktif yağ bezleri) nedeniyle oluşup genişlemiş gözenekler ile, yaşlanma sürecinde cildin doku kaybı ve sıkılığını kaybetmesi nedeniyle gözeneklerin genişlemesi farklı durumlardır. Ürün tanıtımında buna yeterince yer verilmemiş; “gözenek küçültme” vaadi çok genellenmiş. Yaşlanma belirtileri geriledikçe, cilt sarkmalarının sebep olduğu gözeneklerin toparlanması bu ürünün asıl vaadi. 50 yaş üzeri kullanıcıların daha memnun olmasının sebebi budur diye düşünüyorum.

(-) İçerik listesinin ilk sıralarında ürüne kıvam veren kimyasal katkılar ve silikon var ne yazık ki! Bu katkıların kullanıcının “dokunma algısına” etkisi; “kolay sürülme, pürüzsüz, kadifemsi bir his” olsa da, cilde maalesef olumlu bir etkisi yok. (Hatta silikonlar cilt için epey zararlı). Bu etki kullanıcıları yanıltıyor. Keşke ilk sırlarda cilde çok faydalı doğal bileşikler olsa da, gerçekten cilt bu hale gelse…

İçerik listesi daha etkili ve ürünün reklamıyla paralel yepyeni ürünlerde görüşmek üzere… 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>