ORGANIX SEA MINERAL MOISTURE SURGE DEEP TREATMENT

By  |  0 Comments

ORGANIX SEA MINERAL MOISTURE YOGUN BAKIM MASKESİ

 

Organix Sea Mineral Moisture serisi; kimyasal işlem ve dışsal faktörler nedeniyle zarar görmüş saçlar için deniz mineralleriyle zenginleştirilmiş besleyici, nemlendirici ve onarıcı bir seri olarak üretilmiş.

Organix markası bu seriyi şöyle anlatıyor: Sea Mineral Moisture saç bakım serisi, içerdiği besin değeri açısından zengin deniz mineralleri karışımı ile kuru/yıpranmış saçların susuzluğunu giderir. İçeriğindeki iyileştirici algler kırık saç uçlarını nemlendirerek çatallaşmaları onarır / deniz yosunu da kuru ve sert saçlara yumuşaklık ve esneklik kazandırır.”

Sea Mineral Moisture saç bakım serisi; şampuan, saç kremi, yoğun bakım maskesi ve ışıltı veren nem spreyi olmak üzere 4 üründen oluşuyor.

o7

Ürün ne işe yarıyor?

Yazımıza konu olan ürün ise, Sea Mineral Moisture serisinin yoğun bakım maskesi.. 

Ürünün hedefi şu şekilde anlatılmış: “İçeriğinde bulunan yoğunlaştırılmış derin deniz mineralleri ile kimyasal işlem görmüş, kuru ve güçsüz saçlara nem sağlar. Yoğun bakım etkisi, saçlara canlı ve parlak bir görünüm kazandırır”

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Maske, vadettiği bakımı yoğun deniz mineralleri ile mi, yoksa laboratuvar kimyasalları ile mi yapıyor?

Bu sorunun cevabı için içerik listesine bir göz atalım:

O6

  • Cetearyl Alcohol; içerik listesinde 2.sırada yer alıyor. Adında yer alan “alkol” kelimesinden dolayı çoğu kişinin aklında soru işareti olan bir madde bu. Oysa ki bildiğimiz anlamdaki alkol değil… Bu kapsamdaki alkoller; diğer alkoller gibi fermente edilmemiştir (mayalanmamıştır); yapı taşı karbon ve oksijen olan bazı moleküllerin kimyasal bileşimidir. Yağ asitlerinden üretilirler. Saç ürünlerinde yumuşatıcı ve aynı zamanda da, içeriğindeki yağ asitleri nedeniyle saçın dış katmanını besleyici/onarıcı özelliktedir. İçerik listesinde 6. sırada yer alan Cetyl Alcohol maddesi de saç için yararlı yağ alkollerindendir.

İçerik listesinde dikkat çeken ve listenin 3. sırasında yer alan madde;

  • Dimeticone. Dimeticone, bir tür silikon, sentetik yumuşatıcı. Makyaj bazları, fondötenler/ saç bakım ürünleri/ vücut kremlerinden sıklıkla kullanılıyor. Neden?
  1. İçinde kullanıldığı ürüne akışkanlık katıyor, kolayca sürülebilmesini sağlıyor.
  2. Cilde ya da saça uygulandığında, nazik ve çok ince bir tabaka yaratıyor. Bu da “ciltte ipeksi bir dokunuş yaratma” olarak algılanıyor.
  3. Cilt üzerinde oluşturduğu bu su geçirmez bariyer; ciltteki ince çizgileri/ kırışıklıkları geçici olarak dolduruyor ve görünümünü geçici olarak hafifletiyor.
  4. Komedojenik (gözenekleri tıkayan) değil. 

Peki, bu işlevleri yerine getiren maddenin zararı var mı? Cevap sorunun içinde başlıyor; çünkü yukarıdaki hiçbir görevi doğal yolla yapmıyor! Cildi kaplayarak sarıyor. Bu durum üreticiler tarafından yararlı gösterilse de, cildi/saçı gün boyu saran ince bir film tabakası fikri tedirgin edici… Üstelik bu ince tabaka sıklıkla kullanıldığında ciltte ve saç üzerinde birikme yapıyor ve maalesef kolay arınmıyor. İçeriğindeki silikon saç yüzeyine yapışarak saçı ağırlaştırabiliyor, saçlı deriyi tıkayarak uzun vadede dökülmelere yol açabiliyor. Temas ettiği alan doğal yağlar gibi gerçek nemlendiriciler ve doğal içeriklerden mahrum kalmasına sebep oluyor.

Screenshot_1

  • İçerik listesinin ilk 5 maddesinden biri; Cyclopentasiloxane (D5). Kişisel bakım ürünlerinde en çok kullanılan bileşenlerden biri. Sentetik olarak ve düşük maliyetle üretilen bir silikon. Tıpkı dimethicone maddesi gibi görev yapıyor. Saç için özellikle saçı yumuşatan ve nemi saçta hapseden özellikte olduğu gerekçesiyle kullanılıyor. Saçı dış etkenlerden kısmen korusa da, dış ortamdaki nemin saça geçişini engelliyor. Bir nevi saç telini kendi içerisinde hapsediyor. Su geçirmez bir madde gibi davranarak, cildi ve saçı kayganlaştırıyor/pürüzsüzleştiriyor ve geçici bir parlaklık sağlıyor. Ancak içten içe beslenemeyen saç, uzun vadede cansızlaşıyor! Bu silikon da uygulandığı yüzeyde birikim yapıyor.

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

(+) Ürünün paketi, yer kaplamaması ve rengi itibariyle güzel tasarlanmış. Ürünün baş aşağı durması nedeniyle, kullanımı da rahat.o66

(-) Ürünün kullanma talimatında, “Şampuan sonrası ıslak saçlarınıza diplerden uca doğru uygulayın” yazıyor. Ancak içeriğinde çok yoğun şekilde silikon içerdiğini yukarıda sizlerle paylaşmıştım; bu durumda diplere bu ürünün uygulanması ve bu şekilde bekletilmesi demek, saç derimize silikonun temas etmesi ve saç derisinden kolay arınmaması demek. Bu da saç dökülmelerine, saç derisi gözeneklerinin silikon maddesiyle dolarak tıkanmasına sebep olur! 

(-) Maske, saç için geçici olarak yapay bir yumuşaklık ve pürüzsüzlük sağlasa da (yoğun silikon içeriği nedeniyle), bu maddelerin zamanla saçta birikme yapması ve saçı kaplaması nedeniyle saçın beslenememesi, matlaşması hatta dökülmesi sonuçlarını yaratmaya aday!

(-) Ürün vaatlerini yerine getirmiyor:

  • Saç uçlarında meydana gelen çatallaşmış görünümü ortadan kaldırmıyor,
  • Moisture (nem) serisi olarak üretilmiş bir seride, üstelik yoğun/derin bakım maskesi olarak üretilmesine rağmen, epey zayıf/etkisiz bir nemlendirme yapıyor!

(-) Maskeyi “saç kremi”nden daha yoğun bakım yapması sebebiyle tercih ederiz; ancak bu ürünün sıradan bir saç kreminden hiç bir farkı yok. Bu tespite, dünya genelinde ürünü kullanmış onlarca kişinin yorumunda da rastladım.

(-) Ürün tanıtımında deniz mineraller, deniz yosunları deniz mücevherleri vurgusu çokça yapılsa da, derin deniz mineral /yosun içeriğinden çok, fazlaca miktarda kimyasal yumuşatıcı/nemlendirici barındırıyor.

(-) İçeriğinde yoğun miktarda silikon yer alıyor. Denize dair içerikler, içerik listesinin ortalarında yer alıyor; yani yukarıda bahsi geçen silikonlardan daha sonra.

(-) Şimdiye kadar kullandığım en sıvı kıvamlı saç maskesi! Ürün, saç maskesinden ziyade, hafif yoğun bir şampuan kıvamında. Bu durum, ıslak saça uygulanırken saçtaki suyla beraber akmasına sebep oluyor. Dolayısıyla saça yedirilemiyor. 

(-) Kokusunu şahsen beğenmedim. Yani reklamında sürekli dile getirildiği şekilde denizi çağrıştırmadı bana pek :) Sprite içeceğinin kokusuna benzetenler olmuş; deniz kokusundan ziyade, Sprite’ı daha çok andırıyor gerçekten de :)

Herhangi bir saç kreminden üstün olmayan bir nemlendirme, kimyasal olarak yoğun bir içerik listesi ve saçımda hiç bir faydasını görememiş olmam nedeniyle tavsiye etmiyorum.

Herkese denize yakın, güzel günler dilerim :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>