ORGANIX SEA MINERAL MOISTURE SHAMPOO

By  |  0 Comments

ORGANIX QUENCHING SEA MINERAL MOISTURE ŞAMPUAN

Organix Sea Mineral Moisture serisi; kimyasal işlem ve dışsal faktörler nedeniyle zarar görmüş saçlar için deniz mineralleriyle zenginleştirilmiş besleyici ve nemlendirici bir seri olarak üretilmiş. Serinin tanıtımı:

Denizin iyileştirici güce sahip olduğu bilinmektedir. Bu besin dolu karışım, bünyesinde deniz mücevherleri barındırır; deniz mineralleri, algler ve deniz yosunu. Böylece bu seri; denize en uzak- hatta denize kıyısı olmayan saçları bile denizin gücüyle nemlendirir ve onarır. Anlatımı gerçekten de etkileyici…

Sea Mineral Moisture saç bakım serisinin şampuan, saç kremi, yoğun bakım maskesi ve ışıltı veren nem spreyi olmak üzere 4 üründen oluşuyor.

o10

Ürün ne işe yarıyor?

Yazımıza konu olan ürün ise, Sea Mineral Moisture serisinin şampuanı.. Özetle aşağıda yer alan işlemleri vadediyor;o5

 • Kuru ve kimyasal işlem sonrası yıpranmış saçların susuzluğunu derin deniz mineralleri ve nemlendirici yeşil deniz yosununun karışımı ile gidermeye yardımcı olmak,
 • Saç uçlarında meydana gelen çatallaşmış görünümü ortadan kaldırmak,
 • Saçın sert ve kuru görüntüsünü gidermeye yardım ederken, saçların daha bakımlı ve yumuşak bir yapı kazanmasını sağlamak.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Ürünün tanıtımında  sülfat, paraben ve diğer koruyucular içermediği özellikle vurgulanıyor.

Peki içerik listesi sadece diğer güzel “deniz mücevherleri“nden mi oluşuyor gerçekten de?

İÇERİK

Öncelikle sülfat ların ne olduğu ve kozmetik ürünlerde kullanımının neden zararlı olduğu konusunda kısa bir bilgi paylaşmak isterim.

Sülfatlar, kimyasal sınıflandırmaya göre sürfaktan grubu içerisinde yer alıyor. Sülfatlar; petrolden elde edilen kimyasal “köpürten madde“ler… SLS/SLES olarak da adlandırılan bu kimyasal maddeler; şampuanlarda deterjan etkisi göstermesi (köpürmesi, temizlemesi) için kullanılıyor. İlk keşif ve kullanım amacı; boru hatlarını temizlemek!

Peki insan sağlığı için zararları neler?

 • Uzun vadeli kullanımda saç derisinin zarar görmesine yol açıyor, çünkü kimyasal görevi gereği cildin üst tabakasını da “temizliyor”,
 • Uzun vadeli kullanımında, kök hücrelerine zarar vererek saç dökülmesine sebebiyet verebiliyor,
 • Saç derisinde kuruluk, kaşıntıya sebep olabiliyor,
 • Saç derisinden cilde nüfus ederek, iç organlarda birikmeye neden olabiliyor,
 • Durulandıktan sonra bile deride bir miktar kalıyor ve deri tarafından emiliyor (kanıtlanmış)…
 • Cilt tarafından emildiğinde, 5 günden önce dışarıya atılamıyor.

Organix Sea Mineral Moisture Şampuan; sülfat (SLS ve SLES) yerine, aynı işlevi gören başka bir temizleyici (sürfaktan grubu içerisinde yer alan) olan Sodium Olefin Sulfonate içeriyor. Bu şampuandaki versiyonu da sodium c14-16 sulfonate bileşiği. Bitkisel yağların kimyasal senteziyle üretilen bu kimyasal  temizleyici grubu, köpürtme görevleri ve cilde olumsuz etkileri açısından diğer sülfatlara oldukça benzer maalesef :(Sülfonatlardaki C12-14 veya C14-16 vs ibaresi de, kimyasal olarak bileşiğin içindeki karbon oranını belirtiyor. Bu şampuanda kullanılan c14-c16, c12-c14 içeren ürünlere göre daha güven verici)

Olefin Sülfonat maddesinden sonra, 3. yoğunluktaki madde; Cocamidopropyl Hydroxysultaine. Bu da yukarıda adı geçen 2 kimyasal temizleyici madde ile aynı grupta yer alıyor (sürfaktan). SLS/SLES maddeleriyle kıyaslandığında, nispeten daha bitkisel içerikli ve daha yumuşak. Ürünün içeriğindeki diğer sürfaktanların olumsuz etkilerini hafifletmeyi de amaçlıyor. Ancak bu maddenin de özellikle gözler üzerinde olumsuz yan etkileri olabiliyor; göz kapağı alerjik enfeksiyonları (dermatit ..), yanma, kızarıklık ve tahriş.o9

İlk sıradaki temizleyici maddelerden sonra, içerik listesinde Atlas Okyanusu’nun bol güneş alan kısımlarından elde edildiği iddia edilen bol vitaminli deniz yosunları, yeşil algler yer alıyor.

Bunun akabinde de saçı nemlendirmek için kullanılan Panthenol maddesi.

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

o7

(+) Ürünün paketi ve ağız kısmı oldukça fonksiyonel ve güzel tasarlanmış. Şisesi hem az yer kaplıyor, hem de seyahat esnasında vb dökülme problemi olmuyor.

(+) Şampuan 385 ml olduğu için oldukça uzun süre kullanılabiliyor.

(+) Saçı kurutmadan temizliyor. Güzel temizliyor. Orta düzeyde köpürüyor.

(+)  Saçtan kolaylıkla durulanıyor ve arınıyor. Saçı yağlandırmıyor, ağırlaştırmıyor.

(+) Saça hafif bir parlaklık kazandırıyor.

(+) İçeriğinde SLS ve SLES kimyasallarını barındırmıyor. Temizleyici olarak içeriğinde yer alan maddelerin de yan etkileri olmasına rağmen, nispeten daha masum sayılabilirler.o6

(+) Kıvamı saç kremi gibi yoğun. Bu nedenle hem uygulaması kolay, hem de az miktarda kullanmak verimli sonuç sağlıyor.

Gelelim olumsuz özelliklerine!

(-) Ürün vaad ettiği işlevleri yerine getirmiyor!

 • Saç uçlarında meydana gelen çatallaşmış görünümü ortadan kaldırmıyor,
 • Moisture (nem) serisi olarak üretilmiş bir ürüne göre verdiği nem çok yetersiz.

(-) Ürün tanıtımında deniz mineraller, deniz yosunları deniz mücevherleri vurgusu çokça yapılsa da, mineral /yosun içeriğinden çok, fazla miktarda ve sayıda kimyasal temizleyici barındırıyor.

(-) Kokusunu şahsen beğenmedim. Yani reklamında sürekli dile getirildiği şekilde denizi çağrıştırmadı bana pek…  :) Sprite içeceğinin kokusuna benzetenler olmuş, deniz kokusundansa, Sprite’ı daha çok andırıyor gerçekten de :)

SLS içermeyen ve zaten halihazırda sağlıklı saçlarınızı güzel temizleyecek bir şampuan almak istiyorsanız öneririm. Ancak “saçların susuzluğunu giderecek nem takviyesi” vaadine istinaden ve kırık saç uçları /kimyasal işlem görmüş saçlarınızın onarımı için alacaksınız önermem. Bu fiyata önermem :)

Hep denize kıyısı olan, hep güzel günler dilerim :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>