ORGANIX Healing + Vitamin E Penetrating Oil

By  |  0 Comments

Organix E Vitaminli Saç Bakım Yağı

Merhabalar.

Sizler de benim gibi kuru, kırılgan, kopmalar yaşayan ve bu nedenlerle bir türlü sağlıklı uzamayan saçlara sahipseniz, bu yazıyı okumanız öneririm.

Ürün ne işe yarıyor?

Organix E vitaminli bakım serisi; “saçınızın desteğe ihtiyacı olduğunda vitamin alın” sloganıyla üretilmiş. Bu seri; saçın dış yüzeyini pürüzsüzleştirirken, kırık saç uçlarını onarmaya yardımcı olmayı ve saça ihtiyaç duyduğu yapı maddelerini ve besini sağlamayı vaad ediyor. Yoğun E vitamini içeren formülüyle, saçı dışsal olarak desteklemek amacıyla üretilmiş.

Healing + vitamin serisinin şampuan, saç kremi ve saç bakım yağı olmak üzere 3 ürünü var.
o1

Yazımıza konu olan ürün ise, E vitaminli saç bakım yağı.. Bakım yağının işlevi; saçın dış yüzeyini pürüzsüzleştirmek, yıpranmış ve kırılgan saçları onarmak ve kırılmanın önüne geçmek, saçlardaki elektriklenmeyi yatıştırmak. Organix markası, saça nüfuz eden yoğun E vitaminli formülün, sadece birkaç damlasının bile yeterli olacağını söylüyor.

Peki neden özellikle E vitamini (tokoferol) üzerine bir seri yaratılmış? E vitamini; besinlerden veya ağızdan vitamin olarak alınmak suretiyle vücuda girdiğinde, hücre zarı bütünlüğünün ve kimyasal yapısının korunması ile görevli bir vitamin. Böylece hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesi sağlıyor. Peki ya saçta?

E vitamini ve saça faydalarını aşağıdaki şekilde özetlersek;

  • E vitamini, dokuların yapısının korunması ve geliştirilmesine yardımcı oluyor.
  • E vitamini saç derisine uygulandığında, burada biriken ölü deri hücrelerini, bakteriyi ve varsa iltihabı temizleyerek saç köklerini koruyor.
  • Saç derisindeki kan dolaşımını artırarak saç köklerini güçlendiriyor; bu nedenle de saç uzaması için gerekli vitaminler arasında önemli bir yeri var.
  • E vitamini saç dökülmesini durdurmuyor ya da yeni saç çıkmasını sağlamıyor; ancak saç kalitesinde ve yapısında önemli bir iyileşme yaratıyor.
  • E vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için, lokal uygulamalarda mutlaka yağ içerisinde seyreltilmiş şekilde uygulanması gerekiyor. O yüzden bu üründeki E vitamini yağ içerisinde yer alıyor.

Ürünü nasıl kullanmalıyız?

Havuç içinize aldığımız bir miktar yağın, ıslaklığı havlu ile alınmış saçlarımıza özellikle uçlarına yoğunluk vererek uygulanması öneriliyor. Ürün durulanmıyor ve saçta bırakılıyor.

Dünya genelindeki farklı iklimlerde yaşayan kullanıcı forumlarında, kuru saç uçlarına ve saç diplerine uygulanarak 1 gece saçta bekletildiği ve ardından yıkandığında çok iyi sonuçlar aldığını söyleyen kişiler var. Ben bu yöntemi denemedim.

Benim nasıl kullandığıma gelirsek; ben kalın telli ve kuru saçlara sahibim. Bu nedenle, havluyla ıslaklığını aldığım saçlarıma öncelikle yoğun nem veren bir saç serumu/yağı uyguluyorum. Saçlarımı saç kurutma makinesiyle kurutmaya başlıyorum ve ıslaklığı azaldığında, bu üründen avucumun içine 2-3 damla alarak  saç boylarına ve özellikle de saç uçlarına sürüyorum.

Saçları benim kadar kuru olmayanlar, havluyla saçlarını kuruladıktan sonra ürünü ıslak saç ve uçlarına direkt olarak uygulayabilirler.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?Screenshot_1

 

 

İçerik listesi dilerseniz beraber inceleyelim:

Cyclotetrasiloxane (D4); içerik listesinin ilk sırasında yer alıyor. Silikon, oksijen ve alkandan meydana gelen siloxan’lardan oluşmuş. Daha sade bir ifadeyle şunu söyleyebiliriz, bu bileşen silikon bazlı bir laboratuvar üretimi olup; kozmetik, sabun, deodorant gibi ürünlerde anlık olarak yumuşatma, pürüzsüzleştirme etkisi yaratma ve “dışsal olarak nemlendirme” amaçlarıyla kullanılıyor. 

Avrupa Birliği, bu kimyasal bileşeni “hormon engelleyici içerikler” listesine koymuş. Kanada hükumeti ise, çevreye/doğaya verdiği zarar gerekçesiyle, kardeşi olarak tabir edilen D5 ile beraber tehlikeli içerikler listesine konulmuş. Düşündürücü!

2. içerik maddesi olan Cyclopentasiloxane (D5); kişisel bakım ürünlerinde en çok kullanılan bileşenlerden biri. Yapay olarak düşük maliyetle üretilen bu silikon türevi, özellikle saç ve cilt ürünlerinde birçok farklı üründe kullanılıyor (saç spreyleri, güneş koruma losyonları, saç bakım yağları..). Saç için ise, saçı yumuşatma ve nemi saçta hapsetme amacıyla kullanılıyor. Saçta bu işlevleri anlık olarak yerine getiriyor olsa da, tüm bunları doğal yollarla yapamıyor elbette… Bunun yerine; su geçirmez bir madde gibi davranarak, cildi ve saçı sarıyor, kayganlaştırıyor, pürüzsüzleştiriyor. Geçici bir parlaklık sağlıyor. 

Bu silikonun ciltte oluşturduğu mikroskobik koruyucu katmanın cilde yararı dokunsa da, gözden kaçırılmaması gereken temel bir sakıncası var; bu madde zamanla ciltte/saçta birikme yapıyor!

D5‘in üretici firmalara en büyük faydası ise, düşük maliyetli oluşu. Bu nedenle daha yüksek maliyetli olan bitkisel gliserin gibi organik bileşiklerin ucuz alternatifi olarak kullanılıyor (oysaki Organix healing + vitamin E serisi oldukça pahalıya satılıyor muadillerine kıyasla) Yapılan araştırmalar; cilt için zararlı olmadığını onaylasa da, biyolojik birikim yaratmasıyla ilgili kaygılar halen geçerliliğini koruyor. 

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Saçlarım oldukça kalın telli ve dolayısıyla da kuru. Kimyasal bir işlem görmemesine rağmen, uçları çok kolay yıpranıyor, inceliyor ve hiçbir zaman sağlıklı uzamıyor ve uçları cılızlaştığı için kestirmek zorunda kalıyorum.

Bu ürünü ilk kullandığımda yıllardır aradığım ürünü bulmuş gibi sevinmiştim; yumuşacık saçlar, daha az kuruluk ve göze çarpan parlaklık.. Ancak kısa zaman sonra saçlarımda bir donukluk fark etmeye başladım. Ürün hem eskisi kadar işe yaramıyor (1,5 aylık düzenli kullanım sonrası), hem de saçta bariz bir matlaşma oluyor.

Tüm bu olumsuzlukların sebebinin içeriğinde kullanılan yoğun silikonlar olduğunu anlamış bulunuyorum.

Ürünü bir daha almayı tabii ki düşünmüyorum.

Sevgiler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>