L’OCCITANE AROMACHOLOGIE REBALANCING FACE MASK

By  |  0 Comments

L’occitane Dengeleyici Yüz Maskesi

Yağlıdan karmaya dönük cildim için arındırıcı maske arayışım esnasında satın aldığım bu ürünü incelemek istedim.

Ürün ne işe yarıyor?Screenshot_1

Cildi kirlerden arındırmayı, gözenekleri sıkılaştırmayı ve cildi canlandırmayı vaad ediyor.

Yüz maskesi, L’occitane markasının Aromakoloji serisinden. Aromakoloji; kaynağı ne olursa olsun, kokunun sağladığı iyileşme etkisini inceleyen bilimsel bir alan. Buradaki iyileşmeden kasıt; sadece koku hafızamıza ve ruh halimize etki ederek, iyi hissetme halinin sağlanması. Bu etkiyi yaratmak amacıyla, çeşitli bitkilerin esansiyel yağları kullanılıyor.

Haftada 1 ya da 2 kez temiz ve kuru cilde uygulanması öneriliyor. Ben banyo sonrası, peeling aşamasını tamamladıktan sonra kuru cildime bu maskeyi uygulayarak 10 dakika bekletiyorum.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Ürün, oldukça kalın ve shea yağı temelli bir yüz maskesi. İçerik listesine hızlıca göz atarsak;

she-yagi-120x120

2. sırada shea (karite) ağacının fındığının ezilmesiyle meydana çıkan Shea yağını görüyoruz. Bu yararlı yağ; cildin nem ve su dengesini korur, A ve E vitaminli içeriğiyle yaşlanma etkileriyle savaşır, cildin elastikiyetini koruması için çalışır. E vitaminiyle cildi besler.

 

3. sırada yer alan madde ise, Tapyoka nişantası. Tropik bölgelere özgü Manihot esculenta bitkisinin nişastalı köklerinden elde ediliyor. Gıda sekötünde sıklıkla kullanılan bu nişasta türü; bu maske içerisinde kullanılan yağların kaygan hissini yok etmek ve ayrıca ürünün tanıtımında bahsi geçen “emici pudra içeriği” olarak kullanılmış.

4. sırada cildi nemlendirme ve nemi tutma amaçlı gliserin kullanılmış. İçerik listesinde daha alt sıralarda esansiyel yağları görüyoruz; servi yağı, ardıç yağı, kekik, ayçiçeği ve limon yağları. 

liste i

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

İçerik listesinde de incelediğimiz gibi, bu maske kil bazlı bir maske olmadığından, cildi kurutmuyor, germiyor. Bu yüzden, cildi arındıran ve ciltteki fazla yağı emen kil maskeleri kadar derinden temizlik sağlamıyor!

Kıvamı yoğun, diş macunu gibi. Kokusu da öyle :)

(+) Cildi nazikçe temizliyor. Nem veriyor. Rahatlatıyor.

(+) Ne kadar bekletirseniz bekletin, kurumuyor. Suyla çok kolay arındırılıyor. Ciltten arındırdıktan sonra, cildi temiz ve yumuşacık bırakıyor.

Gelelim olumsuz yönlerine:

(-) İlk sürdüğümde, cildimde hafif yanma yapabiliyor. Sanırım içeriğinde yer alan yoğun bitki esans yağlarından…

(-) Alüminyum tüp içinde yer alıyor. Ürünü tüpün içinden çıkarmak bazen zor olabiliyor. b3Ben de diş macunu gibi, azaldıkça kıvırarak bu şekilde kullanıyorum. Bu şekilde hem fazla yer kaplamıyor, hem de kullanımı kolaylaşıyor. 

(-) En olumsuz yanını en sona sakladım.. Ürün kil bazlı olmadığı için, gözenekler üzerinde bir etkisi yok. Siyah noktalar üzerinde de. Bu nedenle karma/yağlı ciltlerin fayda beklememesi gereken bir ürün maalesef…

Ürünü normal, normalden karmaya dönük ciltlere önerebilirim. Ancak gözenek ve yağlanma problemi olan ciltler, daha derinden temizlik sağlayan ve arındıran kil maskelerine yönelmeliler.

Sevgiler…

lo4

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>