LANCOME PURE EMPREINTE

By  |  0 Comments

 | Lancome Beyaz Kil İçeren Arındırıcı Maske |

Merhabalar.

Bugünkü yazımı, yağlı olan cildimi arındırmak ve gözeneklerimi küçültmek için haftada bir kez peeling sonrasında kullandığım bu kil maskesi hakkında yazmak istedim.

Ürün ne işe yarıyor?LA5

Yağlı/karma cilde sahip olanlar bilirler; cilt yüzeyindeki yağ tabakasını ve gözenekleri yıkama jelleri, peeling ya da diğer ürünler tek başına arındırmaz. İşte burada ihtiyacımız olan, ciltteki yağı emen ve cildi arındıran kil bazlı bir maskedir.

Pure Empreinte kil maskesi, yüzdeki kiri ve fazla yağı emerek cildi yoğun bir şekilde temizlemeyi, cilde ferah, mat ve yağdan arındırılmış bir görünüm vermeyi hedefliyor.  

Kil bazlı içeriğiyle, gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olup küçük görünmesini sağlamayı vadediyor. 

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

İçerik listesini birlikte inceleyelim:

içeril listeson

Listedeki en yoğun 2. madde: Kaolin. Yani Beyaz kil. Granit kayaçlardan elde edilen bir kil türü olan Kaolin; kozmetik sektöründe kullanılan en eski içerik maddelerinden biri.

KAOLİNKozmetik sektöründe kil, emici özellikleri nedeniyle kullanılıyor. Özellikle yağlı ciltler için ciltten ve dolayısıyla gözeneklerden yağı, kiri emerek arındırma sağlıyor. Çok yüksek oranda kullanımının cildi kurutucu etkisi olsa da, genel olarak cilde dost bir madde. Bu maskede 2. içerik madde oluşu, üründe biraz kurutucu etkiye sebep olmuş sanırım.

Listedeki en yoğun 3. madde: Lecithin. Yumurta sarısı ve bitkilerinde bulunan bir fosfolipid. Kozmetikte cilt yenileyici, yumuşatıcı ve su bağlayıcı olarak yaygın şekilde kullanılıyor.

4. ve 5. maddeler ise; Propylene/Butylene Glycol. Birbirine benzer molekül yapısına sahip bu iki madde, nem tutucu olarak kullanılmış. Ayrıca bu madde hem maskenin yapısını incelterek sürüm kolaylığı sağlıyor, hem de içerikteki tüm maddelerin homojen (eşit oranda) karışmalarını sağlıyor. Petrolden (ya da nadiren bitkisel) bazlı elde ediliyorlar. Deriye kolaylıkla nüfuz eden bu petrol türevi maddelerin verdiği en büyük zarar ise; protein ve hücre yapısını zayıflatıcı yan etkileri… Özellikle Propylene Glycol ciltte ciltte tahriş, iltihaplanma, döküntüler ve nefes alma problemlerine yol açabiliyor :(

İçeriğinde ayrıca yağı ve kiri emme özelliği gösterecek olan 2 ayrı pirinç nişastası yer alıyor.Screenshot_1

Phenoxyethanol; Paraben yerine kullanılan koruyucu madde. Paraben den daha az zararlı olduğu biliniyor. 

 

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

(+) Sürülmesi oldukça kolay, dokusu çok yumuşak, cilde çok rahat bir şekilde yayılıyor ve diğer kil maskelerinden hızlı kuruyor. 

LA6

(+) Cildi çok iyi şekilde arındırıyor. Bunu içeriğindeki yoğun beyaz kile ve nişastaya bağlıyorum.

(+) Cildi parlatıyor, gözenekleri temizleyip küçültüyor. Cildin ve gözeneklerin sıkılaştığını hissediyorsunuz. Üstelik bu görüntü/etki anlık değil; birkaç gün sürüyor.

(+) Uzun süre kullanabiliyorsunuz, ürün kolay bitmiyor. 

Gelelim olumsuz özelliklerine:

(-) İçeriğindeki yoğun kil nedeniyle, uygulama esnasında cildi kurutuyor. Cildi çok fazla geriyor. Cildinizde 5 dakikadan fazla tutarsanız, cildi çok gerdiği için ufak bir mimikte bile epey acı veriyor. (ben bunu cildimde yanma olarak tanımlayabilirim)

(-) Yağlı ciltler hariç, diğer tüm ciltleri aşırı kurutacağını düşünüyorum. Özellikle hassas ciltleri çok üzecektir. Hatta cildi karma ve hassas bir takipçiden, bu ürünün ilk kullanım sonrasında cildinde kalıcı bir yanma/ uyuşukluk ve gerginlik yaşattığını ve kendisinin şu anda tedavi sürecinde olduğu yorumunu aldım. Paylaşmak isterim. İlk kullanımda mutlaka bölgesel olarak uygulayınız.

(-) Özellikle kış aylarında, cildime sürerken de yanma hissediyorum. 

(-) Dünya genelindeki kullanıcı yorumlarında özellikle kolay sürümü, pürüzsüz dokusu ve cildi yumuşatması üzerine çok fazla övgü alan ürünün; bunu içeriğindeki petrol türevi kimyasallarla yapması beni hayal kırıklığına uğrattı.

Bu yazıyı yazmadan önce, çok etkin arındırma etkisi nedeniyle bu ürünü yeniden almayı düşünüyordum; ancak içerik listesi beni biraz huzursuz etti. Ayrıca cildi derinden arındırıyor ancak biraz yoruyor ve kurutuyor. Bu ürüne benzer etkinlikte başka bir maske arayışıma devam edeceğim. 

Sevgiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>