Yaşımızı Saklamak “Elimizde” …

By  |  0 Comments

Gözlerimizi bir iki saniyeliğine kapatalım ve ellerimizin olmadığını düşünelim… O kadar çok şeyi elimizle yapıyoruz ki, eksikliğini ya da hiç varolmamış olmasını hayal bile edemiyoruz… Peki bu kadar aktif şekilde kullandığımız bir organımızı yaşlanma sürecinde nasıl değişimler bekliyor?

el2

Derinin yaşlanması, ellerde lekelenmeler, derinin esnekliğini kaybederek sarkması, kırışması, damar genişlemeleri…

Ellerimiz neden yaşlanıyor?

Elimizin üzerindeki deri, yüz derimizden daha incedir. Derinin bu denli ince olması ve aynı zamanda deri altı yağ dokusunun çok az miktarda oluşu, ellerimizde yaşlanma belirtilerinin yüzümüzden daha önce ve dikkat çekici olmasına neden oluyor. Buna fiziksel hassasiyetlerin dışında özellikle kimyasal maddelerle sık temas etme (deterjan, sabunlar, hijyenik diğer ürünler…) ve güneş ışınlarına da maruz kalması eklenince, yaşlanma belirtilerinin daha erken ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Cilt yaşlanmasıyla birlikte el dokumuzda elastikiyet kaybı, kuruma, matlaşma, düzensiz pigment artışı (lekelenmeler), damarlarda genişleme ve belirginleşme gözleniyor. Özellikle bağ ve yağ dokularındaki kayıplarla beraber deri kalınlaşıyor, eller inceliyor, buruşuyor ve YAŞLANIYOR.

eller

İlginç bir deney:

Amerikan Plastik Cerrahları Derneği’ nin resmi yayın organında ellerin yaşının, vücut ve yüz yaşından daha fazla olabileceği belirtilmiş. Çok fazla sayıda dış etkene maruz kalıp çabuk yaşlanmış olan ellerin yaşının, elin sahibinin yaşıyla ne kadar paralel algılanabildiğini ölçmek için yapılan bir deneyde, deneklere kadın el fotoğrafları gösterilmiş ve fotoğraf sahiplerinin yaşlarını tahmin etmeleri istenmiş. İlginç bir şekilde deney grubunun çoğunluğu, fotoğraf sahiplerinin yaşlarını sadece ellerinin fotoğraflarına bakarak gerçeğe yakın bir oranda bilmiş. Aynı kişilere deneyin devamında bakımlı kadın yüzleri (içlerinde estetik operasyon geçirip gençleşmiş olanlar da varmış) gösterilip yaşlarını tahmin etmeleri istendiğinde, yüzlerin sahiplerinin yaşlarını tahmin edememişler!

 

madonna

Fiziksel özellikleri nedeniyle ellerimiz bizden daha hızlı yaşlanabiliyor… Bu duruma verilebilecek iyi bir örnek, Madonna‘nın eldivensiz görüntülendiği bir gün çekilen bu fotoğraf.

 

Bu durumun genetik istisnaları olabilse de, kişisel bakımımıza özen gösterdiğimizde daha genç görünmemiz mümkün.

Ellerimizin genç kalması için neler yapabiliriz?

1. Güneşin zararlı etkilerinden korumak:

Bütün bu değişikliklere engel olabilmek için ilk ve en önemli yapılacak şey ellerimizi güneşin zararlı etkilerinden korumaktır. Çünkü UV ışınları deride cilde zarar veren serbest radikal üretimini artırır, diğer yandan da bu serbest radikallerle savaşan antioksidanların savunma kapasitesini azaltarak foto yaşlanmaya neden oluyor. Bu nedenle mutlaka koruma faktörü içeren güneş kremlerini ellerimize de uygulamalı, sadece tatile gittiğimizde değil; şehir hayatında da buna özen göstermeliyiz.

eller için güneş kremi

2. Sağlıklı Beslenmek

İkinci aşamada deri yaşlanmasına engel olmak ve geciktirmek için beslenmeye özen gösterilmeli. Yaşın ve yaşam tarzının gerektirdiği ihtiyaca göre vitaminler, bitkisel ürünler, antioksidan içeren yiyecekler, bazı hormon takviyeleri ve alkol sigara kullanımının minimuma indirilmesi yapılması gerekenler arasında. Bir de ani kilo değişikliklerinin deri üzerinde yarattığı elastikiyet kaybını daima aklın bir köşesinde tutmak lazım…

3. Ellere özel peeling uygulamak:

Ellerimizin daha canlı ve bakımlı görünmesini istiyorsak, haftada en az 1 kere el peelingi uygulayabiliriz. Ellere uygulanan peeling işlemiyle ellerde oluşan cilt lekelerinde açılma ve ellerin ölü deriden uzaklaşması sağlanır.

4. Benim yöntemim:) 

Ellerimi deterjandan mutlaka koruyorum; deterjan ile işbirliği yapmam gerekiyorsa mutlaka eldiven kullanıyorum :) Ellerime ve tırnaklarıma sürekli el kremleri ile bakım yapıyorum; tırnaklarımı ve ellerimi zaman zaman limon iç kabuğu ve zeytinyağı ile ovuyorum.

e2

Çok sayıda el kremi kullandım senelerdir. Kullanmaktan vazgeçemediğim ve son dönemde kullandığım kremleri sizlerle de paylaşmak isterim:

bbnnThe Body Shop Kenevirli El Kremi (The Body Shop Hemp Hand Protector)

Bu krem, yıllardır kullandığım ve şu ana kadar en memnun kaldığım el bakım ürünlerinden.

Sürdüğüm anda ellerimde muhteşem bir rahatlama ve çok yoğun bir nemlendirme yaratıyor; sanki ellerinizi bir eldiven kaplıyor… Kremin güzel yanı da şu ki, ellerinizi yıkadığınızda bu etki hemen kaybolmuyor! Hatta 3 kez yıkandığında bile hala ürünün etkisini gösterebileceğini söylüyor markanın uzmanları, ben de katılıyorum. Ellerimi harika nemlendiriyor; bu nemlenme sadece yüzeysel olmuyor ve etkisini çok uzun süre koruyor. Ellerim ne kadar soğuğa/sıcağa maruz kalmış ya da ne kadar kuru/yıpranmış olursa olsun bu krem her şekilde el ve tırnak bakımını 4 – 4’lük yerine getiriyor! El bakımı/nemlendirilmesi konusunda piyasada bu kremden daha üstün bir kremle henüz tanışmadım.

Tırnak bakımı konusunda ise, el bakımı için sağladığı üstün performansı gösteremediğini açıkça belirtmek isterim.

İlk kullandığımda yoğun kokusu beni biraz rahatsız etmişti ancak sonradan alıştım ve hatta alışkanlık yaptı:) İçeriğindeki kenevirden olsa gerek ;)

Ayrıca bu kremi elinizde ufak bir çizik ya da yara varken uyguladığınızda, o yaranın hızlıca iyileştiğini göreceksiniz. Bunu danıştığım bir marka uzmanı da teyid etti. Çok ilginç değil mi?

Yazın çok sıcak günlerinde ürünü kullanmak zorlaşıyor çünkü çok yoğun olan bu krem çok nemli havalarda el tarafından pek emilemiyor benim deneyimlerime göre. Bunu dikkate almanızı öneririm.

Kremin içeriğine kısaca bakarsak; Kenevir tohumu yağı, gliserin, lanolin, balmumu ve kenevir yağı içeriyor.

The Body Shop Kenevirli El Kremiasla vazgeçmeyeceğim bakım ürünleri arasında en üst sıralardadır.


neut

Neutrogena El ve Tırnak Kremi:

Lise yıllarımdan beri kullandığım bir el&tırnak bakım kremi. Kremin reklamı bir çoğumuzun hatırındadır hala; çok soğuk iklim koşullarında çalışan Norveçli balıkçılar ve elleri.

Neutrogena kozmetik firması, o zamanlardan bu zamana hala aynı etkileyici reklam filmini ve sloganı kullanıyor. Peki ürünün ilk zamanlardaki kalitesini koruyabildiler mi? Bence hayır!

Eskiden çabuk kırılan, çabuk yıpranan ve nispeten ince tırnaklarım vardı. Ben tırnaklarımı güçlendirmek amacıyla satın almıştım bu kremi, tırnaklarım konusundaki tüm beklentimi karşılamıştı (ürünü günde iki kere tırnaklarıma masaj yaparak yıllar boyunca çok düzenli kullandım). Şu anda güçlü, çabuk uzayan ve istisnai durumlar dışında kolay kırılmayan tırnaklarım var. Bu nedenle tırnak bakımı konusunda bu ürüne tam not veriyorum ve hatta teşekkür ediyorum.

Ekran Alıntısı

İçerik listesine hızlıca göz atmak isterim; ilk sıralarda yer alan ve en sık kullanılan maddeler ne yazık ki petrol türevi maddeler ve silikon. Bunlar ürünün ele hızlı nüfus etmesini ve kolay emilmesini sağlıyor ancak bunu doğal şekilde yapmıyor ve bitkisel doğal yağlarla vb. eli besleyemiyor. Dolayısıyla uzun bir zamandır bu ürünü tercih etmiyorum. Bu konuya dikkatinizi çekmek isterim.

El bakımında geçmiş yıllardaki performansı çok daha iyiydi; ellere çok güçlü bir nem takviyesi yapardı ve piyasadakilerin en iyisiydi o dönem. Ancak şu andaki içerik listesi, el bakımı konusunda piyasadaki herhangi bir kremden farkı kalmadı. Bu nedenle bu kremi tırnak bakımı için orta seviyede bir ürün arayan kişilere tavsiye edebilirim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>