DERMALOGICA PRECLEANSE

By  |  0 Comments

| Dermalogica Precleanse Makyaj Temizleme Yağı |

Merhabalar.

Her gün ten ve göz makyajı yapan, yaz aylarında gün içinde güneş kremini tekrarlayan; yüz yıkama jelleri, makyaj temizleme sütü ya da miseral sularının cilt makyajını arıtım performansından emin olamadığım bir dönemde bu ürünle tanıştım.

Amacım makyajımı, özellikle de SPF’li ürünlerin ciltte bıraktığı kimyasal kalıntıları karma/yağlıya dönük cildimi yormadan hızlı şekilde arındırmaktı.

d2

Ürün ne işe yarıyor?

Precleanse, Dermalogica markası tarafından cilt ve makyaj temizleyicisi olarak tarif ediliyor. Ürünün kutusunun üzerinde yazanları aynen aktarmak isterim; “Precleanse ile başlayan iki kez temizleme ile cildiniz daha temiz olsun. Zeytin yağı ve Kukui yağı cilt tarafından salgılanan yağın fazlasını, güneş koruyucularını, suya dayanıklı makyajı, çevresel kirleticileri ve gün içerisinde oluşan cilt birikimlerini temizler. Su ilave edildiği zaman, bu su seven formül süt kıvamına dönüşerek, yağ bazlı kirleri cilt yüzeyinden uzaklaştırır. Göz çevresinde de kullanılabilir; hatta suya dayanıklı maskarayı temizlemek için oldukça idealdir.”

d3

Ürün hangi cilt tipleri için uygundur?

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olan ürün, yağlı cilde sahip kişiler tarafından da kullanılabiliyor. Göz makyajını arındırmak için göz çevresinde de kullanılabiliyor.

Ürünün özellikleri ve içeriği nedir?

Listede yazılan sıralama, ürünün içeriğindeki maddelerin yoğunluk oranını bize anlatmakta. (En çok kullanılan madde içeriğin ilk sıralarında, en az kullanılanlar ise içeriğin son sıralarında yazılmaktadır.)

 

dddeee

 

 

 

İçerik listesinde 1. sırada caprylic/capric trigliserid bulunuyor. Bu madde, palm (bir tür palmiye) ve hindistan cevizi yağı asitlerinin gliserin ile karışımından elde ediliyor. Cilt yüzeyinde bariyer oluşturarak nem kaybını önlüyor, kullanıldığı ürüne ipeksi bir doku kazandırıyor, cildin kendini koruma mekanizmasını güçlendirmeye yönelik değerli antioksidanlar içeriyor. Vitamin, pigment ve diğer aktif bileşenlerin emilimini artırıyor. İçeriğindeki yağ asitlerinin, diğer yağlardan farklı olarak hassas ve yağlı ciltler tarafından da kullanılabilecek bir yapıya sahip olduğu vurgulanıyor.

İçerik listesinde ilk sıralarda yer alan yağlardan bazıları; kayısı çekirdeği yağı, zeytin yağı, pirinç kepeği yağı ve e vitamini yağı.

pc

 

 

Ürün nasıl kullanılmalı? 

Aşağıdaki görselde, adım adım görebilirsiniz.

p bilge

Ürün kuru ellerle yüze ve göze sürülüyor, makyajın yoğun olduğu yerlere hafifçe masaj yaparak yediriliyor. Ardından elimize aldığımız azıcık suyla ıslatılıyor, kısa bir süre suyun cilde teması sağlanıyor, sonrasında da bol su ile durulanıyor. Ardından mutlaka günlük yüz yılama jeliyle yıkamak gerekiyor; çünkü yağlı bir his bırakıyor. Ben az miktar ürünü avucumun içine alıp, öncelikle parmak uçlarımla göz kapaklarıma ve kirpiklerime uyguluyorum. Lens kullanmama rağmen, içine kaçırmadığım sürece bir sıkıntı yaşamadım.

Kullanımın ardından, mutlaka günlük yüz yıkama jeli ile yüzünüzü yıkayarak, bu yağı cildinizden arındırmanız gerekiyor.

Ürünün diğer kullanım alanları ise, kirpik yapışkanı çıkarmak, kalıcı, mat rujlar ve tüm waterproof makyajın izlerini ciltten arındırmak, hatta sahne makyajını temizlemek, makyaj fırçalarını temizlemek, Güneş koruması sağlayan SFP’li ürünlerin ciltten arıtımı ve hatta ele/cilde bulaşmış ağaç reçinesini temizlemek…

Ürün hakkında neler düşünüyorum?

(+) Ürünü satın alırken, göz çevresinde kullanmak konusunda tereddütlüydüm; ancak gözlerime zarar vermeden çok güzel bir arındırma yaptığı için severek kullandım.

(+) Bu ürünle temizlediğim süreçte, kirpiklerimin neredeyse hiç dökülmediğini söyleyebilirim.

(+) Yoğun makyajı dahi çok etkili şekilde temizliyor, cildinizden kolayca arındırıyor.

Olumsuz değerlendirmelerime gelirsek;

(-) İşlemin ardından, yüz yıkama jeliyle yıkamazsanız yüzden arınmıyor; yüz yıkama jeliyle yıkadığınızda da hala o yağsı tabaka hissediliyor. Cildi yağlı kişiler, bu hissi pek de sevmeyeceklerdir.

(-) Bu ürünü kullanmaya başladığımdan beri, cildimin yağlanması arttı sanki. Bunu şuradan anlıyorum; daha sık peeling yapma ihtiyacı duyuyorum. Özellikle burun çevremde ve çenemde pütürler oluşuveriyor birkaç gün içinde.

(-) Ürün, kapağından sızma yaptığı için dikkatli kullanılmalı. Şişe tasarımı çok özensiz yapılmış. Ben başka bir ufak şişeye koydum ve oradan alıp kullanıyorum :(

(-) Yağlı cilde sahip kişilerin dikkatli kullanmasını öneriyorum. Ciltten yağın arındığından emin olmak durumundayız.

(-) Yüzümü yıkadıktan sonra, tonikle sildiğimde, zaman zaman pamukta makyaj artıkları görüyorum. Demek ki arıtımı o kadar başarılı değil…

Sonuç olarak, sahne makyajı ya da çok yoğun makyaj yapan kişilere tavsiye edebileceğim bir ürün; ancak günlük makyajımızı temizlemek için kullanacaksak, özellikle karma/yağlı ciltler için olumsuz etkileri olabilir.

Precleanse ürününün Güneş koruyucu ürünleri ciltten arındırdığına dair bir kanıta ya da bilimsel veriye rastlamadım ne yazık ki.

Ürünü yeniden satın almayı düşünmüyorum. Bu ürüne muadil çok daha başarılı ürünler piyasaya sürüldü son yıllarda.. 

Güzel günler dilerim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>