KIEHL’S RARE EARTH PORE REFINING TONIC

By  |  0 Comments

Kiehl’s Gözenek Arındırıcı Tonik

Merhabalar.

Bugünkü yazımda, Kiehl’s markasının Rare Earth serisinde yer alan Gözenek Arındırıcı Tonik‘ten bahsetmek isterim.

Kiehl’s Rare Earth serisigözenek ve yağlanma problemi yaşayan yağlı ve karma ciltler için öneriliyor. Serinin tüm ürünleri genel olarak cildin yağ dengesini sağlayarak parlamayı önlemeyi, gözenekleri derinlemesine temizlemeyi ve sıkılaştırmayı vaat ediyor. Rare Earth Seri; yüz temizleme jeli, gözenek küçültücü losyon, tonik ve kil maskesi olmak üzere 4 üründen oluşuyor.

k seri

Ürün ne işe yarıyor?

Çift fazlı Kiehl’s Earth Pore Refining Tonic, aşağıdaki işlevleri yerine getirmekle görevli:

  • Ciltteki fazla yağın ve toksinlerin uzaklaştırılarak, cildin temizlenmesi,
  • Cilt yüzeyindeki fazla yağın gün boyunca kontrol ederek, cildin arındırılması ve gözenek görünümünün azaltılması, böylelikle de mat bir cilt görünümü sağlanması.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir? 

İçerik listesine birlikte göz atalım isterim:

İçerik liste

Listenin 2. sırasında maalesef Alcohol Denat maddesi yer alıyor. Peki nedir Alkol Denat? Denature (içilemez hale getirmek için, Etil  Alkolün içine kimyasallar katılarak doğası değiştirilmiş) alkolün, kozmetik sektöründeki adıdır. Alkolün kozmetik ürünlerde ne işlevi var dersek;

  • Kozmetik ürünler için köpük önleyici / giderici,
  • Doku sıkılaştırıcı,
  • Kıvam azaltıcı, inceltici, çözücü,
  • Mikrop öldürücü olarak kullanılıyor. Cildi kurutması, nem kaybına yol açması gibi önemli yan etkileri var.

3. sırada yer alan madde; Gliserin. Hayvansal/ bitkisel yağlardan ya da Petrol yan ürünü olan propilenden üretilebiliyor (ne yazık ki listede hangisinden elde edildiği bilgisi yok). Gliserin maddesi, cildi yumuşatma, nemlendirme ve cildin en üst tabakasının nem miktarını artırmaya katkıda bulunma görevleri var. Sanırım bir önceki maddemiz alkolün olumsuz etkilerine karşı da cildi onaracaktır.

4. sırada ise Propanediol (Propilen glikol) maddesi var. Nem tutucu olarak kullanılmış. Anlaşıldığı üzere, bu üründe alkolün cilt üzerinde yaratabileceği tahrişi azaltmayı ve cildin nem dengesine destek olmayı amaçlıyor.  Deriye kolaylıkla nüfuz eden bu petrol türevi maddenin verdiği en büyük zarar ise; protein ve hücre yapısını zayıflatıcı yan etkileri…

sio25. sıradaki madde; Silika. (Silikon Dioksit). Doğada genellikle silika kumu ve kuvars olarak bulunur; kuvars dünyanın yüzeyinde bulunan en bol ve yaygın olarak dağılmış mineraldir.

Silika maddesi, özellikle nem tutucu özelliği nedeniyle gıda, tekstil, vb. birçok sektörde kullanım alanına sahiptir. (Yeni aldığımız çantaların, ayakkabıların içinden çıkan ve nem emici silica jel paketlerini anımsayacaksınız yandaki resme baktığınızda :)

Kozmetik sektöründe ise, özellikle nem tutucu, topaklanma önleyici, akışkanlığı artırıcı olarak kullanılıyor. Toniğin içerisinde aşındırıcı, tortulaşma sağlayıcı (ürünü çift fazlı hale getirerek ayrışmasını sağlayan) ve akışkanlığı artırıcı olarak kullanılmış araştırma sonuçlarıma göre.

Ürüne ismini veren ve en çok vurgu yapılan madde olan Amazon Beyaz Kili ise, kaolin ismiyle içerik listesinde orta sıralarda yer alıyor. Ayrıca, markanın sitesinde “cildi yüzeydeki toksinlerden arındırmak için Amazon Nehri ağzındaki Marajó Adası’ndan sağlanan doğal içeriklerle formüle edilmiştir.” olarak bahsedilen “doğal içerikler”, listenin sonlarında yer alıyor. Bu da miktarının ve dolayısıyla etkinliğinin az olduğunu bize anlatıyor!

Son olarak da, Phenoxyethanol maddesinden bahsetmek isterim. Son anda gözüme takılan ve içerik listesinde 6. sırada yer alan madde, paraben kadar olmasa da zararlı bir koruyucu. Daha az toksik olduğu gerekçesiyle, Paraben maddesinin alternatifi olarak kullanılıyor. 

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Toniği yaklaşık 3 aydır çok düzenli şekilde kullanıyorum. Kullanıcı yorumlarım şu şekilde:

(+) Ürün alkollü diğer toniklerle kıyasla, cildi kurutmuyor, germiyor. Yanma da yapmadı benim yüzümde.

(+) Ürünü mutlaka çalkalayarak kullanmak gerekiyor. Çok kısa bir süre çalkaladığınızda dahi homojen şekilde karışıyor.kii3
(+) Ürün yağlanma ve parlama konusundaki vaadini yerine getiriyor; gün boyu özellikle T bölgem daha az yağlanıyor ve dolayısıyla çok daha az parlıyor.

(+) Cildin uzun süre mat kalmasını sağlıyor. Dolayısıyla, makyajınız da daha uzun süre kalıcı oluyor ve makyajlı olsa da cildiniz daha berrak görünüyor.

(+) Gözenekleri arındırma/temizleme konusunda da başarılı olduğunu söyleyebilirim. Düzenli peeling kullanımıyla beraber, etkisi daha da güçlenecektir.

(+) Yağlanmayı dengelediği için, gözenek genişlemesini engellediği ve gözenekleri kontrol altına aldığını düşünüyorum.

(-) Ürünün gözenek küçültme konusunda çok büyük bir beklenti içinde olmamakta fayda var; gözeneklerin küçülmediğini ancak belki de daha iyi arındığı için daha az dikkat çekici göründüğünü söyleyebilirim. 

(-) İçeriğinde yüksek oranda alkol yer alıyor maalesef. Bu durumun, uzun süreli kullanımda cilt yüzeyindeki yağ oranını artırmasından ya da alkolün cilde verdiği diğer yıpratıcı durumları yaşamaktan endişe duyuyorum. 

(-) Ürünün uygulanması konusunda ufak bir sıkıntı var. Pamuğa dökerek uyguladığınızda; içeriğindeki kil pamuk tarafından hızlıca emiliyor ve cildinize pek geçemiyor. Sanırım bu nedenle olacak; toniği cilde direk uygulanması yönünde öneriler de mevcut. Ancak bu durumda da, toniğin makyajın kalan son kalıntılarını temizleme işlevinden mahrum kalıyorsunuz!

to7

(-) Ürünü avucunuza döküp cilde uygulamak biraz pratik gerektiriyor. İlk denemelerde toniğin yapısı gereği avuç içinde pek durmayarak akıyor.

(-) Bu şekilde uyguladığınızda, içeriğindeki yoğun kilden dolayı bazen ciltte beyaz tortular kalabiliyor. Toniğin rengini ve avuç içinde dağıldığını fotoğrafta görebilirsiniz. 

 

tonik kiehl's

(Nötr) Ürünün ağız kısmı özellikle pamuğa uygulamak için oldukça kullanışlı. Ancak içeriğindeki kil nedeniyle, resimde de görebileceğiniz gibi ağız kısmında sürekli tortu oluşuyor.

Ürünü tavsiye eder miyim?

Karma/ karmadan yağlıya dönük ciltler için parlamayı engellemesi, cildi matlaştırması, gözenekleri arındırması ve yağlanmayı dönemsel olarak kontrol altına alması konularındaki başarısı nedeniyle, belirli dönemlerde (yaz ayları) kullanılmak üzere tavsiye ederim.

Sevgiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>