THE BODY SHOP ISITICI MİNERAL MASKE

By  |  0 Comments

The Body Shop Warming Mineral Mask /

Merhabalar..

Cilt bakımında günlük temizliğin haricinde, haftadalık olarak belirli sıklıkta kullanabileceğimiz cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duyarız. Özellikle de karma/ yağlı ciltler.

Kil maskesi kullananlar bilirler; cilt arıtımı (sebum fazlalılığı ve kirlerin emilimi) için karma ve yağlı ciltlerin olmazsa olmazıdır bu maskeler. Bu nedenle Lancome, Clinique, Biotherm markalarının maskelerini yıllardır kullanıyorum. Ancak kış aylarında cildimin kuruduğunu ve kil maskesi uyguladığımda epey gerildiğini farkettiğim anda; daha farklı yapıda bir kil maskesi arayışına başladım. Beklentim; cildi arındıran, ancak ciltte kuruduğu esnada, cildimi de kurutmayacak bir ürün bulabilmekti. Bu esnada Body Shop markasının ısınan mineral kil maskesi ile karşılaştım.

Ürün ne işe yarıyor?

“Tarçın yağı, zencefil yağı ve yosun özü gibi içeriklerle cildi derinlemesine temizleyerek, pürüzlerden arındırır. Etkili nemlendirme sağlar. ” olarak anlatıldığı internet sitesinde, sadece “Temizlik sağlar, yağ emici özellik, cildi arındırır”  özet bilgisi paylaşılmış. Türkçe başka bir kaynakta da ürünle ilgili açıklayıcı bir bilgi yok. Ben de araştırıp hem sizleri, hem de kendim bilgilendirmek istedim :)

Maske, su ile temas ettiğinde ısınan, tüm ciltler için üretilmiş temizleyici bir maske. Haftada 2 defa kullanılması öneriliyor. Islak yüze (göz çevresi hariç) uygulanıyor, 5 dakika bekletiliyor ve ılık suyla yıkayıp ciltten arındırılıyor.

Ciltte yarattığı ısınma etkisiyle, özellikle gözenekleri ve cilt genelini kirden ve ölü deriden arındırmayı vadediyor.

Ürünün içeriği nedir?

İÇİNDEKİLERMaskenin içeriğindeki en yoğun madde ne yazık ki PEG (Polyethylere/Propylere Glycol). Bu katkı maddesi, içine eklendiği ürünün nem değerini artırdığı için ürünlerin kurumasını önlüyor; endüstri alanında da antifriz olarak kullanılan farklı versiyonlara sahip. Aşağıda yer alan içerik listesinde nemlendirici olarak nitelenmiş ve biz de okuyunca cildi nemlendirdiği şeklinde bir algıya kapılıyoruz; ancak doğru bu değil maalesef :( Maskenin bir kil maskesi olmasına rağmen bu kadar akışkan olması, yüzünüzde kurumaması ve sıvı şekilde kalması demek ki bu sebepleymiş… :( Yan etkilerine gelirsek, PEG kimyasalı cildin doğal nem tutma dengesini bozabildiği gibi, bakterilere karşı savunmasız kalmasına da neden olabilmekte imiş.

İçerik listesindeki 2. sıradaki madde; Zeolit. Volkanik kaya ve diğer oluşumlardan elde edilen bu madde, su ile temas ettiğinde ısı verme özelliğine sahip. Maske, bu kimyasal nedenle ısınıyor, “mucizevi” bir sebeple değil :) :)

Warming mineral maske; kil olarak kaolin içeriyor.

k1

Kaolin; porselen, seramik üretimi, tarımda bitki koruyucusu (dış yüzeylerini kaplayarak), gıda katkısı ve konumuzla ilgili olarak da kozmetik sektöründe sıkça kullanılıyor. k2

Bu doğal içerik; cilt maskesi, cilt bakım ürünleri, vücut pudraları ve deodorantlarında etkili bir emici oluşu nedeniyle sık sık kullanılıyor.

 Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Ürün hakkında çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyerek başlamak isterim.

(-) Ürün cildi arındırmıyor, temizlemiyor; hele ki gözenek temizliği ya da ölü deriyi ciltten uzaklaştırmanın yanından bile geçmiyor!

(-) İçeriğindeki zeolit maddesi suyla birleştiği anda, 1-2 saniye kadar sürdüğünüz yerde ısınma hissi veriyor ama hepsi bu. Anında o durum geçiyor ve hiçbir etkinliği yok!

(-) Cilde olumlu-olumsuz hiçbir etkisi yok; maskenin cilde uygulanması ve uygulanmaması arasında en ufacık bile fark yok. Yüzünüzü yıkadığınızda, sanki cildinize hiçbir şey sürmemiş gibi oluyorsunuz; ve o kadar kimyasal boşu boşuna cildinizle temas ediyor!

(-) Kil maskeleri, yapıları ve işlevleri gereği ciltteki yağı emerken; bu maske emmiyor. Ciltte kurumuyor ve yapış yapış bir his veriyor.

(-) Ürünün dokusu akışkan ve ince olmasına rağmen, sürmek zor, cilde yaymak çok zor. Aynı şekilde arındırmak da zor. Yaklaşık 1 aylık kullanımdan sonra, ürünü paketinden çıkarmak da zorlaşıyor; ürün paketin içinde katılaşıyor ya da ağız kısmı kuruyor tam olarak çözümleyemedim. 

(+) Cildi kurutmuyor, tahriş etmiyor.

Bu işlevsizlikte bir ürünü bir daha satın almayı kesinlikle düşünmüyorum ve tavsiye etmiyorum :(

Sevgilerimle…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>