THE BODY SHOP SEAWEED GÖZENEK TEMİZLEYİCİ YÜZ PEELİNGİ

By  |  0 Comments

The Body Shop Seaweed Pore-Cleansing Facial Exfoliator /

Merhabalar..

Karmadan yağlıya dönük  bir cilt yapım var; bu durum en önemli cilt problemlerinden biri olan geniş ve her an daha da genişlemeye müsait gözenekleri beraberinde getiriyor. Cilt tipi benim gibi olanlar bilirler; ciltteki yağ salgısına bir yere kadar müdahale edilip cilt matlaştırılabiliyor ama gözenekler için yapılabilecek farklı bir şey olmalıymış gibi geliyor insana :)

The Body Shop kozmetik markasının Deniz Yosunu Özlü Gözenek Temizleyici Yüz Peelingi ile bu şekilde yollarımız kesişti.

 Ürün ne işe yarıyor?

Deniz Yosunu Özlü Gözenek Temizleyici Yüz Peelingi, sabunsuz olup, tıkanmış gözenekleri derinlemesine temizler. Matlaşan cilt hücrelerini uzaklaştırır, fazla yağı ve kiri temizler. Cildiniz daha ferah, temiz, pürüzsüz olur.” olarak anlatılmış. 

Gözenek Temizleyici Yüz Peelingi, The Body Shop maScreenshot_2rkasının Seaweed serisinde yer alıyor. Bu seri, markanın yağlı/karma ciltlere özel serisi olup; bu cilt tiplerinin gün boyu dengede kalmasını sağlayamak üzere üretilmiş 7 ayrı bakım ürününden oluşuyor.

Peeling, yukarıda belirttiğim cildi ölü deriden arındırma ve gözenekleri temizleme vaadinde bulurken; sloganı oldukça ilgi çekici; IŞILTILI, PARLAK DEĞİL!

Ürünün özellikleri ve içeriği nedir?

Üründe öncelikle, seriye ismini veren yosun (seaweed) vurgusunu görüyoruz.

Ciltten ölü deriyi atma ve gözenekleri temizleme işleminde jojoba çekirdeğ ve zeytin çekirdeği parçacıkları aşındırıcı olarak kullanılıyor.

İçeriğindeki jojoba yağı, yağlı ciltler için çok uygun değil; ancak tahmin ettiğim kadarıyla peeling yaparken cildin çok kurumaması için bu yağ kullanılmış. (Başarısız da sayılmaz)

Ancak içerik listesinde 3. sırada yer alan Sodium Laureth Sulfate (SLES) maddesi; genellikle hindistan cevizinde bulunan yağ asitine kimyasal bazı maddeler eklenmesiyle üretiliyor;  ham maddesinin doğal olması ürünün doğal olduğu anlamına gelmiyor maalesef. Burada önemli olan üretim yöntemi ve o esnada kullanılan kimyasallar! Birçok diş macunu, yüz yıkama jeli ve şampuanın içeriğinde rastladığımız SLS/SLESorta tehlikeli olarak sınıflandırılmış, tahriş edici bir madde. Köpük miktarını artırıyor/ sabun köpüğünü aktif hale getiriyor/cildi ve saçlı deriyi yağdan arındırıyor. Ancak zararlı yanları çok kaygı verici; uzun vadeli kullanımında derinin tahriş olması/saç dökülmeleri ve iç organlarda (kalp/karaciğer) tahribata neden olması! Cilt tarafından çok hızlı emiliyor ve metabolizmaya aynı hızla karışıyor.

İçeriğinde yer alan diğer maddeler de göz atmak istedim:

Screenshot_4

Ürünün içerik listesi ve içeriğindeki maddelerin ne işe yaradığı web sitesinde tek tek yazıyor. Diğer kozmetik firmaların Türkiye sitelerine de örnek olmasını diliyorum :)

Screenshot_1

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Ürünü 2014 yazında ve ara verip devamını da 2015 yılı kış mevsiminde kullandım.

Ürünü ilk kullanmaya başladığım zamanlarda, duştan çıkar çıkmaz kullanıyordum. Ancak o şekilde kullanıldığında, granülleri (tanecikleri) çok yoğun ve iri olduğunu için cilde masaj yapıldığında rahatsız ediyor hatta cildimi tahriş edebiliyordu. Bu nedenle kullanım şeklimi değiştirerek, banyoda duş esnasında uygulamaya başladım. Sizlere de bu şekilde tavsiye ederim.

(+) Ürünün paketlemesi oldukça başarılı. İstediğiniz miktarda ürünü hijyenik şekilde ve istediğiniz kadar alabilmenizi sağlıyor.

(+) Ürün uygulanıp durulandıktan sonra, ciltte aydınlık sağlıyor.

(+) Banyo esnasında cildim buharın etkisiyle yumuşamış ve gözeneklerim biraz da olsa açılmışken, duşun sonuna doğru kullandığımda güzelce köpürüyor. Cilde uygulanırken granülleri nispeten daha az sert hissediliyor. Suyla nispeten seyreltildiğinde ürün daha nazik hale geliyor.

(+) Ciltte arıtım sağlıyor. Ölü deriyi atma konusunda da fena sayılmaz.

th3(-) Ürünün granülleri hem çok sert, hem çok iri, hem de çok yoğun. Bu nedenle cildinize bu ürünle uzun süre masaj yapamıyorsunuz. Rahatça uygulayamıyorsunuz.

(-) Granülleri maalesef cildi acıtıyor, tahriş edebiliyor. Hassas ciltler uzak durmalı…

(-) Peeling tarzı ürünlerden gözenek temizleme konusunda fayda sağlayabilmek için, özellikle gözenekli bölgelere bu ürünlScreenshot_1erle hafif şekilde masaj yapmak gereklidir. Ancak bu ürünle maalesef o şekilde bir uygulama yapılamıyor granül sıklığından ve sertliğinden dolayı… Ayrıca parçacıkları fazla iri ve masajla erimiyor.

Bu ürünü bittikten sonra yeniden satın almayı düşünmedim; çünkü kozmetik sektöründe granül büyüklüğü/yapısı daha nazik/etkili bir çok peeling var.. Hatta granülsüz olmalarına rağmen granüllü ürünlerin vaad ettiği temizliği yapabilenler var… 

Cildimize mümkün olabilecek en nazik ürünleri hak etmiyor mu :)

Herkese güzel günler dilerim…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>