CHANEL CİLT ARINDIRICI SERUM

By  |  0 Comments

Chanel Purete Ideale Serum Intense Refining Skin Complex /

Merhabalar… Yağlı/karma ciltler için sebum dengeleme ve gözenek küçültmek için çözümler aramaya devam :)

ch5

Ürün ne işe yarıyor?

Chanel Purete Ideale Serum Intense Refining Skin Complex; cildi aşırı miktarda yağ üreten kişiler için üretilmiş bir serum. Cildi yağlı ve/veya sivilcelenmeye eğilimli kişilerin cildinde öncelikle arındırma vaad eden bu serum; aynı zamanda cilde yumuşaklık, matlık verme, uzun vadede gözenek görünümünde küçülme hedefliyor. 

Kremsi yapıdaki serum; aynı zamanda cilt lekelerini önleme iddiasında.

Ürünün özellikleri ve içeriği nedir?

chanel1

Serum, yağlı ciltlerin hayallerinin ürünü gibi görünmekte; ancak acaba içeriği bu hayalleri gerçeğe mi dönüştürecek yoksa bir kabusa mı?

Ürünün içeriğinde en çok ağırlık verilen madde; Cadı Fındığı özü (hamamelis) yağı ve suyu. Hamamelis bitkisinin bilinen en önemli özelliği, doğal bir sıkılaştırıcı olması. Ayrıca cilt lekelerinde ve sivilce tedavisinde gözle görülür bir iyileşme sağladığı öne sürülmektedir.

Ürünün formülünde belirtildiği üzere, Cadı Fındığı bitkisinden sonra en çok kullanılan 3. madde; alkol. Alkol ve Cadı Fındığı beraber kullanıldığında, yağ kontrolünün büyük oranda sağlanması beklenir. Ancak bu iki içeriğin, formülün etkin maddeleri olarak yanyana gelmesinin, yağ salgısını azaltmanın dışında cildi kurutma ve cilde zarar verme potansiyeli/riski var. Buna dikkat çekmek isterim.

 İçeriğindeki diğer önemli maddeler kısaca göz atarsak;

  • Glycerin: Cildin kendi nemine özdeş nem sağlar. Cildin nem bariyerini güçlendirir.
  • Niasinamid:  Bir çeşit vitamindir. (B3 vitamini) Sivilcelerin iyileştirilmesinde etkili, cildin yapısını güçlendirmekte, zararlı dış etkenlerden çok daha az etkilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca  güneşin zararlı ışınlarının oluşturduğu foto-yaşlanmaya karşı da çok etkilidir. Bu nedenle güneş kremlerine niasinamid maddesi eklenmektedir. 
  • Salisilik Asit: Cildin ölü deri tabakasının nazikçe soyulmasını ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar.
  • Çinko Gluconate: Yağlanmayı kontrol eder.
  • E VitaminiAntioksidan koruma sağlar.
  • Marine Bio Özleri: Cildin doğal antibiyotiği olan beta-defensin proteininin üretimini uyarır. Böylelikle ciltteki zararlı-yararlı bakterileri dengelemeye yardımcı olur.

Screenshot_1

Ürün hakkında ne düşünüyorum? 

Purete Ideale Serum, ciltte yarattığı matlığı genel olarak alkol ve silikonlarla sağlıyor; ancak yukarıda belirttiğim gibi bu yoğun miktardaki alkol cadı fındığı ile bir araya geldiğinde, tüm cilt tipleri için fazla kurutucu ya da tahriş edici hale gelebilir.

Alkol,  yağ salgılanmasını dengelemeyecektir çünkü yağ üretimi hormonlar vasıtasıyla kontrol edilir; dışarıdan uygulanan ürünlerle mevcut yağ bir miktar baskılanabilir.

(+) Ürün ciltte uygulandığında matlık sağlıyor; hatta uyguladığınız bölgeyi hiç olmadığı kadar berrak ve yağdan arınmış hale getiriyor. Bu etki yüzünüzü yıkadığınızda ya da tonik uyguladığınızda oluşan etkiden daha farklı bir şey.

(+) Ancak sağladığı kuruluğun ve berraklığın gün boyu sürdüğünü söyleyemeyeceğim. Yine de uzun süreli matlık sağladığı için ürünün hakkını vermek lazım.

ch6(+) Ürünün pompalı tasarımı oldukça kullanışlı, istediğiniz miktarda ürünü hijyenik şekilde alarak uygulamanızı sağlıyor.

(+) Serum, kremsi yapıda. bu durum cilde daha dengeli yayılmasını ve cilt tarafından rahatça emilmesini sağlıyor.

(?) Sürüldüğü anda gözenek görünümünde küçülme olduğundan bahseden kullanıcı yorumları okudum; ancak bende böyle bir etki göstermediğini söyleyebilirim.

Chanel’in ürünlerini yorumlayan bazı sitelerde ve hatta marka satış danışmanlarının yorumlarında, ürünün kendi başına nem verme özelliği olduğu ve yağlı ciltlerde tek başına nemlendirme ihtiyacını da karşılayacağı yazılmış. Ben buna kesinlikle katılmıyorum. Çok yağlı bir cilt yapım olmasa da, nispeten yağlı olan T bölgeme uyguladığımda nemlendirici sürmesem gerginlik yaşıyorum. Cildi kurutmaya eğilimli bu tür ürünlerin ardından nemlendiriciyle desteklemenin şart olduğunu düşünüyorum.

(-) Ben ürünle ilgili sivilce oluşturma problemi yaşamasam da, Avrupalı bazı kullanıcıların bu konuda büyük sıkıntılar yaşadıklarını okudum, bazı kullanıcılar ürünün yüzünde siyah nokta oluşturduğunu söylüyor; iklimi bizim ülkemizin iklimine benzer ülkelerde yaşayan bu kişilerin yorumlarını özellikle dikkate almak gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle ürünü satın almadan önce mutlaka birkaç kez denenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ürünü her gün kullanmayı uygun bulmadığım için, leke oluşumunu önleme ya da onarma etkisi olup olmadığını gözlemleyemedim.

Ürünü alkollü tonik kullanmadığım ve havanin çok sıcak olup yağ salgımın arttığı günlerde kullanmaya özen gösteriyorum. Ürünü yeniden satın almayı düşünmüyorum.

Herkese güzel günler dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>