Biotherm Biosource Tonifying Exfoliating Cleansing Gel /

By  |  0 Comments

BIOTHERM BIOSOURCE YÜZ TEMİZLEME JELİ

 

Merhabalar.

İncelemek istediğim ürün, Biotherm markası Biosource serisinin “cilt yüzeyini nazikçe soyarak yenileme işlemi yapmayı” vadeden günlük yüz yıkama jeli.

bi3

Biosource serisi, BIOTHERM’in cilt temizleyici serisi olmakla beraber; Termal Planktonlarla zenginleştirilmiş, cilde nazik ve yoğun bir arıtım yapmayı vadeden ve cilde sağlıklı nefes aldırmayı hedefleyen bir seri.

Ürün ne işe yarıyor?

Marka, ürünü bu şekilde tanıtmış:

“Dengeleyici çinko içeren temizleme jeli, arındırıcı mikro parçacıklarla zenginleştirilmiştir. Günlük arındırıcı cilt temizliği için formüle edilmiştir, ciltle mükemmel uyumlu olup hassas ciltler için uygundur. Cilt her gün derinlemesine temizlenir, arınır ve pürüzsüzleşir.”

biiii3

Ürün hangi cilt tipine hitap ediyor?

Ürün normal ve karma cilt tipleri için üretilmiş. Ancak kullanıcı yorumlarıma ve kişisel deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki; kuru hatta hassas (çok hassas olmamak kaydıyla) ciltler ürünün kullanımından daha memnunlar :)

Ürünün özellikleri ve içeriği nedir?    

İçeriğindeki çinko, markanın ürün tanıtımında en çok üzerinde durduğu madde. Çinko bu yıkama jelinde cildi yenileyen, dengeleyen ve serbest radikallerle mücadele eden bir antioksidan olarak görev yapıyor. Sonrasında shea yağının yatıştırıcı ve yumuşatıcı etkisinden ve 70 canlandırıcı mineralden bahsedilmiş.

Bu durumda ürünün içeriğiyle ilgili bir beklenti oluşuyor; ancak içindekiler listesine baktığımda hayal kırıklığına uğradım. Ürünün içerdiği en yoğun madde olan suyun ardından, en yoğun kullanılan 2. madde Sodium Laureth Sulfate (SLS). SLS, kanserojen ya da en azından cilde zarar verme özelliği çok tartışılan bir madde. Çok basit yöntemlerle elde edilen bu iyonik deterjan; çok hızlı köpürdüğü için ciltte yüzeysel bir temizleme hissi yaratıyor. Emülsiyon özelliği nedeniyle fazla yağı ciltten uzaklaştırıyor ancak bunu doğal şekilde yapmadığı için cilde zarar verebilecek bir kimyasal.

bbbbbbb

İçeriğindeki diğer en yoğun bileşim ise, Sodyum Chloride; ağız temizleyiciler, diş macunu gibi ürünlerde su dezenfektanı olarak kullanılıyor. Bu, kristal halde bulunan ve suda eriyen tuz. Softa tuzu.

Zararlı alkollerden olan Alcohol Denat maddesi, bu üründe sudan sonra en çok kullanılmış 4. yoğunluktaki içerik. Bu madde antimikrobiyel etkisi için kullanılmakta olup, cildi kurutuyor ve cilt tipiniz ne olursa olsun cildi tahriş ediyor. Ayrıca hücrelere zarar vererek hücre ölümüne sebep oluyor.

Çinko ise listenin sonlarında yer alıyor!

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Öncelikle, ürünün içerik listesini araştırdığımda edindiğim bilgiler beni hayal kırıklığına uğrattı. Peki bu kadar yoğun kimyasal içerikli bu ürün mucizeler yaratıyor mu?

Hayır!

(-) içindeki tanecikler oldukça sert; masaj yaparak kullandığınızda cildi çiziyormuş gibi hissettiriyor.

(-) t bölgesi yağlı ve cildi karma bir kullanıcı olarak, ürünü kullandığım süreçte cildimde iyileşme ya da kötüleşme gözlemlemedim.

(-) siyah nokta arıtımı için yeterli temizleme sağladığını kesinlikle düşünmüyorum.

(-) jel yapısı için marka “kristal temizleyici jel” tanımını kullanmış. Oysa fazla akışkan, çok hızlı köpüren sıradan bir jel olduğunu düşünüyorum.

(-) sabah/akşam düzenli kullanıldığında ürün çok hızlı bitiyor.

(+) ürünün şişe tasarımı ve ürünün ağız kısmı oldukça işlevsel.

(+) ürünün içindeki salisilik asit, çok yoğun kullanılmadığından kuru/normal ciltler için uygun bir cilt yenileyici olabilir. Ancak karma ya da karmadan yağlıya dönük ciltler için kesinlikle yetersiz olduğunu söyleyebilirim.

Bu kadar yoğun kimyasal içerik barındıran ve neticede de çok memnuniyet yaratmayan bu yüz yıkama jelini yeniden satın almayı düşünmüyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>