Bioderma Sebium Purifying Foaming Cleansing Gel

By  |  0 Comments

| Bioderma Sebium Yüz Yıkama Jeli |

Merhabalar… Yaz mevsiminin bu en sıcak günlerinde hepimizin cildi normalinden daha fazla yağ salgılıyor, bol miktarda da terliyor; dolayısıyla cildimizde artan terleme ve yağ salgısına karşılık verebilmek için cilt temizleme rutinimizde yer alan yüz temizleyicilerini daha özenli seçmek gerekiyor.

Bu kapsamda satın aldığım Bioderma Sebium yüz yıkama jeli hakkında bildiklerimi ve deneyimlediklerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Ürün ne işe yarıyor?

bb1“Karma ve yağlı ciltlerin günlük kullanımına yönelik deterjan içermeyen temizleyici jel” olarak tanıtılan ürün, Bioderma markasının Sebium serisine ait.

Yağlı ciltler için derin temizleyici ve makyaj çıkartıcı özellikte olduğu belirtilen ürünün sabun içermediği, sebum dengesi sağladığı ve cildi kurutmadığı vurgulanıyor. Bioderma Sebium yüz yıkama jeli, antibakteriyel etkisiyle temizliği ve korumayı bir arada sunuyor.

 

Ürün hangi cilt tipine hitap ediyor?

Ürün karma, yağlı, akneli ve akneye eğilimli ciltler için üretilmiş. Benim cilt tipim karma (yağlıya dönük); ancak yaz süresince normal zamanlardan daha fazla yağ salgıladığı için bu ürünü rahatlıkla kullanabiliyorum.

Ürünün özellikleri ve içeriği nedir?

İçerik listesini birlikte incelemek isterim:

Screenshot_1

İçerik listesinde, ürünü meydana getiren maddeler en yüksek miktardan en düşük miktara göre sıralanıyor. Dolayısıyla listenin en başındaki ilk kısım, ürünün neredeyse 3/4’lük kısmını oluşturur.

Listede yer alan 2. madde; Sodium Cocoamphocetate bir sürfaktan. Sürfaktanlar protein ve karbonhidrat tabanlı kirlerin ve yağların yapışmış oldukları yüzeyden kopmasını ve yeniden çökmemesini sağlayan temizleyici maddeler. İncelediğimiz Sodium Cocoamphoceatate maddesi, hindistan cevizi yağından elde edilen yağ asitlerinden türetiliyor ve bu işlem sürecinde çok fazla kimyasala ve kimyasal işleme maruz kalıyor. Sebum ve kirlerin ciltten uzaklaşmasını sağlarken, aynı zamanda üründe kayganlık sağlıyor. SLS ve SLES gibi zararlı temizleyicilere göre daha yumuşak ve güvenli bir alternatif.

3. sırada yer alan SLES maddesi; genellikle hindistan cevizinde bulunan yağ asitine kimyasal bazı maddeler eklenmesiyle üretiliyor; ancak ham maddesinin doğal olması ürünün doğal olduğu anlamına gelmiyor. Burada önemli olan üretim yöntemi ve o esnada kullanılan kimyasallar! Birçok diş macunu, yüz yıkama jeli ve şampuanın içeriğinde rastladığımız SLS/SLESorta tehlikeli olarak sınıflandırılan, tahriş edici bir madde. Köpük miktarını artırıyor/ sabun köpüğünü aktif hale getiriyor/cildi ve saçlı deriyi yağdan arındırıyor. Ancak zararlı yanları çok kaygı verici; uzun vadeli kullanımında derinin tahriş olması/saç dökülmeleri ve iç organlarda (kalp/karaciğer) tahribata neden olması! Dermokozmetik oluşuna güvenerek eczanelerden satın aldığımız bu yüz yıkama jeli, maalesef yüksek oranda SLES içeriyor! Hem de içeriğindeki 3. en yoğun madde olarak…

Sabun içermemesi ve fakat 3. yoğun madde olarak SLS içermesi bana biraz anlamsız geldi..

4. sıradaki PEG-200 Hidrojene Gliseril Palmate maddesi; yine sentetik bir temizleyici.

bakır sülfat

Ürüne rengini veren Bakır Sülfat maddesi, eser miktarda kullanıldığında cilt antiseptiği özelliği gösteriyor; yaz ayları için uygun gibi. Ancak aynı zamanda tarımda böcek, mantar gibi durumlarla baş etmek için kullanılan bu maddenin miktarı hassasiyetle eklenmiş olmalı, yoksa cildimizi feci şekilde tahriş edebilir.

Ürün ayrıca bir renklendirici içermiyor.

  • İçerisinde yer alan Çinko glukonat, iltihaplı akne hücrelerini kurutucu özellikte olup; uygulandığı yüzeydeki sebum ve yağların üretimini azaltıyor, antibakteriyel etki sağlıyor.

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Ürünü yaz aylarında kullanmak için satın aldım. Bioderma markasının vaatleri üzerinden incelersek;

(+) Pompalı yapısı çok hijyenik ve çok fonksiyonel. Ürünün en güzel tarafı da sanırım bu. Ayrıca ürün cildi kurutmuyor. [içeriğindeki Palm yağından olabilir mi? :( ]

Gelelim olumsuz değerlendirmelerime; 

(-) Ürün, dermokozmetik bir marka için sayıca epey fazla zararlı kimyasal içeriyor.

(-) Ürünün makyaj temizleyici/makyajı arındırıcı özelliğinden bahsediliyor ancak kesinlikle katılmıyorum! Bu amaçla kullanacak iseniz, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Zaten göz makyajı temizlemek için asla kullanılmamalı; cilt makyajını temizlemek istediğinizde de kesinlikle etkin bir sonuç vermiyor. Yüzünüzü bu jel ile yıkadıktan sonra, tonikle yüzünüzü sildiğiniz pamukta kalan makyaj izlerine bir bakın derim :)

(-) Ciltteki yağı arındırıyor mu? Açıkçası, ben etkili arıtım sağlaması için 2 kez üst üste yüzümü yıkıyorum. Bu nedenle çok etkili olduğunu söyleyemeyeceğim.

(-) Kokusu çok sevimsiz geliyor bana.

(-) Ürün açık mavi renkte. İçeriğinde sabun yok, ancak ürün fazlaca köpürüyor. (SLES nedeniyle) Ürüne mavi rengini veren Bakır Sülfat kimyasalının da masum olmadığını düşünüyorum.

(-) İçeriğindeki yukarıda bahsettiğim maddeler nedeniyle, son kullanma tarihine dikkatle uyulmalı.

(-) Sebum dengesi sağlıyor mu? Ben açıkçası deneyimlemedim böyle bir şeyi.

Yüz yıkama jelini bir daha satın alır mıyım? Hayır.. İçeriğindeki SLES başta olmak üzere diğer kimyasallar düşündürücü, jelin arıtımı oldukça başarısız. Piyasada bu işlevleri daha iyi yerine getirecek daha temiz içerikli çok sayıda ürün var.

Dermokozmetik kanaldan piyasaya sürülen bir eczane ürününden daha az kimyasal beklemek hakkımız değil mi?

Sevgiler..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>