SHISEIDO IBUKI EYE CORRECTING CREAM

By  |  0 Comments

Ürün ne işe yarıyor?

Shiseido markasının 2013 yılında piyasaya sürülen İbuki serisi, gece/gündüz nemlendirici krem ve losyonları, cilt yumuşatıcısı ve göz kreminden oluşan 7 ürünüyle; neme doymuş ve sağlıkla parlayan bir cilt yaratmayı vadediyor.İ5

İsmini “İçsel güç, nefes” olarak dilimize çevrilen İbuki kelimesinden alan bu seri; cildin direncini güçlendirmeyi ve böylelikle cildin problemlere kendi başına dayanıklılık göstermesini hedefliyor.

IBUKI cilt bakımı, cildimizin nemlendirmeyi, yağlanma, yorgunluk, ışıltı kaybı ve yorgunluğun gözle görülebilen izlerini önleyerek cilt dokusunu mükemmelleştirmeyi vaad ediyor.

Aynı zamanda cildinizin her gün maruz kaldığı zararlı çevresel etkilere karşı cildi korumayı ve cildin dayanıklılığını içeriden (epidermis tabakası üzerinde) güçlendirerek desteklemeyi amaçlıyor.

0729238111172

Ibuki Eye Correcting Krem; “Göz çevresinin direncini artırmak için çalışan çok yönlü serinletici göz kremi. Yorgunluğun ve erken yaşlanmanın izlerine karşı etki eder. Göz çevresi cildini canlandırmak için bitki özleri ve vitamin içerir. Işık yansıtıcı pudra göz çevresine ışıltıyı anında geri getirir. 24 saat nem etkisiyle, kuruluğun neden olduğu ince çizgilerin görünümünü azaltır” vaadiyle serideki tek göz kremi olarak yer almaktadır.

Ürün hangi cilt tipleri için uygundur?

Ürün skalası, 25-34 yaşları arasındaki hassas ciltler de dahil tüm cilt tiplerine öneriliyor. Özellikle şişkinlik ve koyu halka problemi yaşayan kişilere öneriliyor.

Ürünün özellikleri ve içeriği nedir? 

İçeriğinde ilk madde olarak Dimeticone. Saç ürünlerinin neredeyse tamamında içerik listelerinde ilk sıralarda gördüğümüz bu madde hakkında detaylı bir araştırma yaptım; sizlerle paylaşmak isterim.

Dimeticone, bir tür silikon, sentetik yumuşatıcı. Makyaj bazları, fondötenler/ saç bakım ürünleri/ vücut kremlerinden sıklıkla kullanılıyor. Neden?

  1. İçinde kullanıldığı ürüne akışkanlık katıyor, kolayca sürülebilmesini sağlıyor.
  2. Cilde ya da saça uygulandığında, nazik ve çok ince bir tabaka yaratıyor. Bu da dokunduğumuzda “ciltte ipeksi bir dokunuş yaratma” olarak algılanıyor.
  3. Cilt üzerinde oluşturduğu bu su geçirmez bariyer; ciltteki ince çizgileri/ kırışıklıkları geçici olarak dolduruyor ve görünümünü geçici olarak hafifletiyor.
  4. Komedojenik (gözenekleri tıkayan) değil. Cildi de ağırlaştırmıyor.
  5. Beraber kullanıldığı renkli kozmetik ve güneş koruyucuların ışığı yansıtma etkisini artırıyor.

dimethiconePeki ya zararları?

FDA ve CIR tarafından güvenilebilir bir madde olarak tanımlansa da, bu içeriğin endişe yaratan yanları var:

  1. Birincil zararı; cildi sararak kaplaması. Bu durum üreticiler tarafından yararlı gösterilse de, cildi gün boyu saran ince bir film tabakası fikri kulağa hoş gelmiyor. Üstelik bu ince film tabakası günlük kullanımda ciltte birikme yapıyor. İçeriğindeki silikon saç yüzeyine yapışarak saçı ağırlaştırabiliyor, saçlı deriyi tıkayarak uzun vadede dökülmelere yol açabiliyor.
  2. Dimethicone’un ciltte yarattığı bu suni tabaka, sürekli uygulandığında cildi kapladığı için cildin doğal süreçlerine de engel oluyor (terleme, ısı dengeleme/düzenleme, ölü hücrelerin ciltten atılması).
  3. Cildin doğal yağlar gibi gerçek nemlendiriciler gibi doğal içeriklerden mahrum kalmasına sebep oluyor.
  4. Uzun süreli kullanımda, ciltte tahriş ya da bir çeşit ürüne bağımlılık yaratabiliyor.

Bundan sonra bu maddeye çok daha mesafeli olacağım :)

İçeriğinde ikinci yoğun madde olarak Alkol Denat yer alıyor! Bu miktardaki alkolün özellikle bir göz çevresi ürününde yer alması oldukça olumsuz/ zararlı. Listeyi gördüğüm ilk andan beri düşünüyordum, neden bir göz kreminde 2. yoğun madde olarak alkol kullanılır diye. Tabii ki tanıtımında vadedilen “serinletici krem” etkisini yaratmak için! Serinlik etkisinin içerdiği alkol sebebiyle olduğunu da anlamış bulunuyoruz :( Hayal kırıklığı…

İçeriğindeki Titanyum Dioksit maddesi, göz altı morlukları için geçici bir aydınlatma etkisi yaratmaktadır.

Diğer bitkisel içerikler ise, listenin en sonlarında yer alıyor. Etkisi de o oranda az olacaktır.

İçerik listesi aşağıya ekliyorum. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Screenshot_1

Ürün hakkında neler düşünüyorum?

(+) Ürünün paket tasarımı oldukça kullanışlı ve hijyenik; çoğu göz kreminin sunulduğu kavanoz formatında değil tüp şeklinde.

(+) İnce yapılı bir krem olduğu için cilde kolay yayılıyor, kolay emiliyor ve göz çevresinde yağlı/yapış yapış bir hisse neden olmuyor.shiseido-eye-correcting-cream

(-) Göze sürdüğünüz anda vaad ettiği ve yarattığı serinleme etkisi, içeriğindeki yüksek orandaki alkol sayesinde oluyormuş. Hassas göz çevresinde kullanılmak üzere alkollü bir ürün üretimi çok endişe verici! Hatta bence bilinçli şekilde üretimi, bu büyüklükte bir dünya markası için hayret verici…

(-) İçeriği nedeniyle cilde neredeyse yok denebilecek düzeyde fayda sağlıyor!

(-) Göz çevresinde çok yetersiz bir nemlendirme sağlıyor. Çizgiler üzerindeki etkisi ise, üzgünüm ama neredeyse sıfır!

(-) Ürün ilk sürüldüğünde göz çevresinde sağladığı aydınlık da çok geçici maalesef.

Ibuki serisinin 2 farklı yüz nemlendiricisini beğenerek kullanmış biri olarak, bu göz çevresi ürününü büyük bir istek ve umutla almıştım; ancak özellikle içerik listesi ve yerine getirmediği vaatler hayal kırıklığı oldu. Dahası, böyle bir göz kreminin böyle bir marka tarafından neden üretildiğini de halen anlayabilmiş değilim…

Ürünü yeniden almayı düşünmediğim gibi, sizlere de önermiyorum..

Sevgiler..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>