ORGANIX RENEWING ARGAN OIL of MOROCCO EXTRA PENETRATING OIL

By  |  0 Comments

Organix Yenileyici Argan Yağı (Kuru ve Sert Saçlar için)

Kuru ve cansız saçlarımı “Altın Sıvı” olarak lanse edilen ve yakın dönemin parlayan yıldızı olan  “Argan Yağı” ile buluşturmaya karar verip bu ürünü satın aldım. Ürün hakkında araştırmalarımı ve kullanıcı olarak yorumlarımı sizlerle paylaşmak isterim…

3

Ürün ne işe yarıyor?

Organix markasının Argan yağı serisinde çok sayıda ürün yer alıyor; serinin genel amacı; kalın telli, yıpranmış ve çok kuru saçlara Argan yağı sayesinde iyileştirici çözümler sunmak.   

Yazımıza konu olan Argan Yağı ise; “argan yağının güçlü formülü ile, kuru ve sertleşmiş saç tellerini içten onarmaya ve saçları eski sağlıklı haline dönüştürmeyi” vaad ediyor.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

İÇERİK LİSTESİ

İçerik listesinin 1. ve 2. sırasında yer alan (içerikte en yoğun kullanılmış olan) maddeler 2 farklı silikon;  Cyclotetrasiloxane (D4) ve Cyclopentasiloxane (D5) . Peki ne işe yarıyor bu silikonlar? 

Sentetik olarak ve düşük maliyetle üretilen silikon türevleri; özellikle saç ve cilt ürünlerinde birçok farklı ürün içerisinde kullanılıyor (saç spreyleri, güneş koruma losyonları, saç bakım yağları, fondötenler..). Su geçirmez bir madde gibi davranarak, cildi ve saçı kayganlaştırıyor, pürüzsüzleştiriyor. Geçici bir parlaklık sağlıyor. Ördüğü tabakayla dış etkenlere karşı dışsal bir koruma sağlıyor.

Bu silikonların ciltte oluşturduğu mikroskobik koruyucu katmanın cilde yararı dokunsa da, gözden kaçırılmaması gereken temel sakıncaları var; zamanla ciltte/saçta birikme yapmaları! Özellikle D5‘in üretici firmalar tarafından en çok tercih edilme sebebi düşük maliyetli oluşu (oysaki bu ürün oldukça pahalıya satılıyor.) Bu nedenle daha yüksek maliyetli olan bitkisel gliserin gibi organik bileşiklerin ucuz alternatifi olarak kullanılıyor. Yapılan araştırmalar; cilt için zararlı olmadığını onaylasa da, biyolojik birikim yaratması nedeniyle saçlarda matlaşmaya sebep oluyor.

3. Yoğun madde ise maalesef yine bir silikon olan Dimethiconol… Bu madde de diğer silikonlar gibi cildi & saçı bir tabaka oluşturarak kaplıyor; dıştan gelen etmenlere karşı koruma görevi yapsa da, nemin de saç teline nüfus etmesini önlediğini, bu yüzden sağlıklı ve parlak görünen saçın aslında zamanla içten nasıl sağlıksızlaştığını ve uzun vadede daha da kırılgan hale geldiğini deneyimledim.

İçeriğine adını veren argan yağı ise, listenin orta sıralarına doğru yer alıyor, yani etkisi oldukça zayıf.

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

11(+) Ürünün ambalajı kusursuz… İstediğiniz her yere rahatça taşıyabileceğiniz ufak sevimli bir plastik şişe; ağız kısmı istediğiniz kadar ürünü elinize rahatça dökmenizi sağlayacak büyüklükte üretilmiş.

(+) Yağ hiçbir şekilde dışarıya da sızmadı. Bu açıdan, daha önce kullandığım saç bakım yağlarına göre avantajlı. 

Ürünün kıvamı yoğun; ancak saça sürülmesi kolay. Saç tarafından kısa süre sonra emiliyor. Sonrasında elinizden arındırmak ise biraz zor…

(-) Ürün içeriğinde yüksek miktarda 3 farklı silikon kullanılmış! Ürüne ismini veren argan yağı ise, listede silikonlardan da sonra yer alıyor! Etkisi bu nedenle az. Üstelik saçı nemlendirme adına listede etkili bir madde de göremedim. Bu da demek oluyor ki; bu saç bakım yağı sadece silikonların sağladığı “yapay” dokunuşu sunuyor saçlarımıza… 

(-) Ürünü ilk kullanmaya başladığımda, kuru ve sert saçlarım için “hayatımın ürününü buldum” diye sevinmiştim. İlk birkaç uygulamada saçlarım yumuşacık, parlak, canlı göründü. İlk defa onları besleyecek ve kurumalarını önleyecek bir ürün buldum derken; saçlarım bir anda matlaşmaya başladı.

(-) Bir ay içinde, ürün saçlarım üzerindeki olumlu etkileri tamamen yok oldu. Bunun sebebi; içindeki silikonlar ilk etapta pürüzsüz, yumuşacık bir doku yaratması imiş! :( Ancak her uygulamadan sonra, silikon tabakası saçta birikiyor ve ağırlaştırıyor. Özellikle SLS içermeyen şampuanlar kullanıyorsanız; saçınızdan silikonları arındırmanız da neredeyse imkansızlaşıyor. 

Ürünü sizlere önerir miyim? 

Ürünü önermiyorum. Saçınıza kısa vadede iyi gelse bile, uzun vadede donuk, silikon birikimi nedeniyle çok daha sağlıksız, daha kuru ve kırılgan saçlar kaçınılmaz olacaktır. 

Sevgiler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>