ORGANIX RENEWING ARGAN OIL of MOROCCO EXTRA PENETRATING OIL

By  |  0 Comments

| Organix Yenileyici Argan Yağı [Kuru ve Sert Saçlar için] |

Kuru ve cansız saçlarımı “Altın Sıvı” olarak lanse edilen ve yakın dönemin parlayan yıldızı olan “Argan Yağı” ile buluşturmaya karar verip bu ürünü satın aldım. Ürün hakkında araştırmalarımı ve kullanıcı olarak yorumlarımı sizlerle paylaşmak isterim.

3

Ürün ne işe yarıyor?

Bir çok ürün çeşidine sahip Argan yağı serisinin hedefi; kalın telli, yıpranmış ve çok kuru saçlara Argan yağından güç alarak iyileştirici çözümler sunmak.

Yazımıza konu olan Argan Yağı ise; “Argan yağının güçlü formülü ile, kuru ve sertleşmiş saç tellerini içten onarmaya ve saçları eski sağlıklı haline dönüştürmeyi” vadediyor.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

İÇERİK LİSTESİ

İçerik listesinin 1. ve 2. sırasında yer alan (içerikte en yoğun kullanılmış olan) maddeler 2 farklı silikon; Cyclotetrasiloxane (D4) ve Cyclopentasiloxane (D5). Peki ne işe yarıyor bu silikonlar? 

Sentetik olarak ve düşük maliyetle üretilen silikon türevleri; özellikle saç ve cilt ürünlerinde birçok farklı ürün içerisinde (saç spreyleri, güneş koruma losyonları, saç bakım yağları, fondötenler..) benzer amaçla kullanılıyor. Su geçirmez bir madde gibi davranarak, cildi ve saçı kayganlaştırıyor, anlık olarak pürüzsüzleştiriyor. Geçici bir parlaklık sağlıyor. Yarattığı yüzeysel tabakayla da dış etkenlere karşı dışsal bir koruma sağlıyor.

Bu silikonların ciltte oluşturduğu mikroskobik koruyucu katmanın cilde kısa vadede yararı dokunsa da, gözden kaçırılmaması gereken temel sakıncaları var; zamanla ciltte/saçta birikme yapmaları! Özellikle D5‘in üretici firmalar tarafından en çok tercih edilme sebebi düşük maliyetli oluşu (oysaki bu ürün oldukça pahalıya satılıyor.) Bu nedenle daha yüksek maliyetli olan bitkisel gliserin gibi organik bileşiklerin ucuz alternatifi olarak kullanılıyor. Yapılan araştırmalar cilt için ölümcül zararı olmadığını onaylasa da, biyolojik birikim yaratması nedeniyle cildin doğal yaşama mekanizmasını tahrip ediyor. Saçlarda ise matlaşmaya ve zamanla daha da kurumaya sebep oluyor.

3. Yoğun madde ise maalesef yine bir silikon olan Dimethiconol… Bu madde de diğer silikonlar gibi cildi & saçı bir tabaka oluşturarak kaplıyor; dıştan gelen etmenlere karşı koruma görevi yapsa da, dışarıdaki nemin saç teline nüfus etmesini önlediğini, bu yüzden kullanıldığı anda sağlıklı ve parlak görünen saçın aslında zamanla içten nasıl sağlıksızlaştığını ve uzun vadede daha da kuru&kırılgan hale geldiğini deneyimledim.

İçeriğine adını veren argan yağı ise, listenin orta sıralarına doğru yer alıyor, yani etkisi oldukça zayıf.

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

11(+) Ürünün ambalajı başarılı. İstediğiniz her yere rahatça taşıyabileceğiniz ufak sevimli bir plastik şişe; ağız kısmı istediğiniz kadar ürünü elinize rahatça dökmenizi sağlayacak büyüklükte üretilmiş.

(+) Yağ hiçbir şekilde dışarıya da sızmadı. Bu açıdan, daha önce kullandığım saç bakım yağlarına göre avantajlı. 

Ürünün kıvamı yoğun; ancak içeriğindeki silikonlar nedeniyle saça sürülmesi kolay. Saç tarafından kısa süre sonra emiliyor. Sonrasında elinizden arındırmak epey biraz zor…

(-) Ürün içeriğinde yüksek miktarda 3 farklı silikon kullanılmış! Ürüne ismini veren argan yağı ise, listede silikonlardan da sonra yer alıyor! Etkisi bu nedenle az. Üstelik saçı nemlendirme adına listede etkili bir madde de göremedim. Bu da demek oluyor ki; bu saç bakım yağı sadece silikonların sağladığı “yapay” dokunuşu sunuyor saçlarımıza!

(-) Ürünü kullanmaya ilk başladığımda, kuru ve sert saçlarım için “hayatımın ürününü buldum” diye sevinmiştim. İlk birkaç uygulamada saçlarım yumuşacık, parlak, canlı göründü. İlk defa onları besleyecek ve kurumalarını önleyecek bir ürün buldum derken; saçlarım bir anda matlaşmaya ve daha da kuru görünmeye başladı.

(-) Bir ay içinde, ürün saçlarım üzerindeki olumlu etkileri tamamen yok oldu. Bunun sebebi; içindeki silikonlar ilk etapta pürüzsüz, yumuşacık bir doku yaratması imiş! Ancak her uygulamadan sonra, silikon tabakası saçta birikiyor ve ağırlaştırıyor. Özellikle SLS içermeyen şampuanlar kullanıyorsanız; saçınızdan silikonları arındırmanız da neredeyse imkansızlaşıyor. Mutlaka özel arındırıcı şampuan kullanmanız gerek, o da zaten ürünü almamıza neden olan saçımızı daha da çok yoruyor ve yıpratıyor. 

Ürünü sizlere önerir miyim? 

Ürünü önermiyorum. Saçınıza çok kısa vadede iyi gelse bile, uzun vadede donuk, silikon birikimi nedeniyle çok daha sağlıksız, daha kuru ve kırılgan saçlar kaçınılmaz olacaktır. 

Sevgiler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>