ORGANIX Healing + Vitamin E Penetrating Oil

By  |  0 Comments

Organix E Vitaminli Saç Bakım Yağı

Merhabalar…

Sizler de benim gibi kuru, kırılgan, kopmalar yaşayan ve bu nedenlerle bir türlü sağlıklı uzamayan saçlara sahipseniz, bu yazıyı okumanız öneririm.

Ürün ne işe yarıyor?

Organix E vitaminli bakım serisi; “saçınızın desteğe ihtiyacı olduğunda vitamin alın” sloganıyla üretilmiş. Bu seri; saçın dış yüzeyini pürüzsüzleştirirken, kırık saç uçlarını onarmaya yardımcı olmayı ve saça ihtiyaç duyduğu yapı maddelerini ve besini sağlamayı vaad ediyor. Yoğun E vitamini içeren formülüyle, saçı dışsal olarak E vitaminiyle destekliyor.

Healing + vitamin serisinin şampuan, saç kremi ve saç bakım yağı olmak üzere 3 ürünü var.
o1

Yazımıza konu olan ürün ise, E vitaminli saç bakım yağı.. Bakım yağının işlevi; saçın dış yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmak, yıpranmış ve kırılgan saçları onarmak ve kırılmanın önüne geçmek, saçlardaki elektriklenmeyi yatıştırmak. Organix markası, saça nüfuz eden yoğun E vitaminli formülün, sadece birkaç damlasının bile yeterli olacağını söylüyor…

Peki neden özellikle E vitamini (tokoferol) üzerine bir seri yaratılmış? E vitamini; besinlerden veya ağızdan vitamin olarak alınmak suretiyle vücuda girdiğinde, hücre zarı bütünlüğünün ve kimyasal yapısının korunması ile görevli bir vitamin. Böylece hücrelerin daha uzun yaşaması ve yenilenmesi sağlanır. Peki ya saçta?

E vitamini ve saça faydalarını aşağıdaki şekilde özetlersek;

  • E vitamini, dokuların yapısının korunması ve geliştirilmesine yardımcı oluyor.
  • E vitamini saç derisine uygulandığında, burada biriken ölü deri hücrelerini, bakteriyi ve varsa iltihabı temizleyerek saç köklerini koruyor.
  • Saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç kökleri güçlendiriyor; bu nedenle de saç uzaması için gerekli vitaminler arasında önemli bir yerde duruyor.
  • Hücre yenilenmesini artırıyor; saç yüksek düzeyde hücre yenilenmesine gerek duyan bir yapıya sahip olduğu için de saç sağlığı için için hayatı bir öneme sahip oluyor.
  • E vitamini saç dökülmesini durdurmuyor ya da yeni saç çıkmasını sağlamıyor; ancak saç kalitesinde ve yapısında önemli bir farklılık yaratıyor.
  • E vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için, lokal uygulamalarda mutlaka yağ içerisinde seyreltilmiş şekilde uygulanması gerekiyor. O yüzden bu üründeki E vitamini yağ içerisinde yer alıyor.

Ürünü nasıl kullanmalıyız?

Havuç içinize aldığımız bir miktar yağın, ıslaklığı havlu ile alınmış saçlarımıza özellikle uçlarına yoğunluk vererek uygulanması öneriliyor. Ürün durulanmıyor ve saçta bırakılıyor.

Bazı yabancı güzellik forumlarında, kuru saç uçlarına ve saç diplerine uygulanarak 1 gece saçta bekletildiği ve ardından yıkandığında çok iyi sonuçlar aldığını söyleyen kişiler var. Ben bu yöntemi denemedim.

Benim nasıl kullandığıma gelirsek; ben kalın telli ve çok kuru bir saç tipine sahibim. Bu nedenle, havluyla ıslaklığını aldığım saçlarıma öncelikle yoğun nem veren bir saç serumu/yağı uyguluyorum. Saçlarımı saç kurutma makinesiyle kurutmaya başlıyorum ve ıslaklığı azaldığında, bu üründen avucumun içine 2-3 damla alarak  saç boylarına ve özellikle de saç uçlarına sürüyorum.

Saçları benim kadar kuru olmayanlar, havluyla saçlarını kuruladıktan sonra ürünü ıslak saç ve uçlarına direkt olarak uygulayabilirler.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

İçerik listesi aşağıda yer alıyor. Dilerseniz beraber inceleyelim:

Cyclotetrasiloxane (D4); içerik listesinin ilk sırasında yer alıyor. Silikon, oksijen ve alkandan meydana gelen siloxan’lardan oluşmuş. Daha sade bir ifadeyle şunu söyleyebiliriz, bu bileşen silikon bazlı olup; kozmetik, sabun, deodorant gibi ürünlerde yumuşatma, pürüzsüzleştirme etkisi yaratma ve “dışsal olarak nemlendirme” amaçlarıyla kullanılıyor. 

Avrupa Birliği, bu kimyasal bileşeni “hormon engelleyici içerikler” listesine koymuş. Kanada hükumeti ise, çevreye/doğaya verdiği zarar gerekçesiyle, kardeşi olarak tabir edilen D5 ile beraber tehlikeli içerikler listesine konulmuş. Düşündürücü!

2. içerik maddesi olan Cyclopentasiloxane (D5); kişisel bakım ürünlerinde en çok kullanılan bileşenlerden biri. Sentetik olarak ve düşük maliyetle üretilen bu silikon türevi, özellikle saç ve cilt ürünlerinde  birçok farklı ürün içerisinde kullanılıyor (saç spreyleri, güneş koruma losyonları, saç bakım yağları..). Saç için özellikle saçı yumuşatan ve nemi saçta hapseden özelikte olduğu farz ediliyor ve bu amaçla kullanılıyor. Saçta bu işlevleri yerine getiriyor olsa da, cildi nemlendirmeyi ya da yumuşatmayı A ya da E vitamini gibi doğal yollarla yapamıyor elbette… Bunun yerine; su geçirmez bir madde gibi davranarak, cildi ve saçı kayganlaştırıyor, pürüzsüzleştiriyor. Geçici bir parlaklık sağlıyor. 

Bu silikonun ciltte oluşturduğu mikroskobik koruyucu katmanın cilde yararı dokunsa da, gözden kaçırılmaması gereken temel bir sakıncası var; bu madde zamanla ciltte/saçta birikme yapıyor!

D5‘in üretici firmalara en büyük faydası ise, düşük maliyetli oluşu (oysaki Organix healing + vitamin E serisi oldukça pahalıya satılıyor diğer birçok saç bakım markasına/ürünlerine kıyasla). Bu nedenle daha yüksek maliyetli olan bitkisel gliserin gibi organik bileşiklerin ucuz alternatifi olarak kullanılıyor. Yapılan araştırmalar; cilt için zararlı olmadığını onaylasa da, biyolojik birikim yaratmasıyla ilgili kaygılar halen geçerliliğini koruyor. 

Screenshot_1

 Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Saçlarım oldukça kalın telli ve dolayısıyla da kuru. Kimyasal bir işlem görmemesine rağmen, uçları çok kolay yıpranıyor, inceliyor ve hiçbir zaman sağlıklı uzamıyor ve uçları çok cılızlaştığı için kestirmek zorunda kalıyorum.. Bu ürünü ilk kullandığımda yıllardır aradığım ürünü bulmuş gibi sevinmiştim; yumuşacık saçlar, daha az kuruluk ve göze çarpan parlaklık.. Ancak zamanla saçlarımda bir donukluk farketmeye başladım. Ürün hem eskisi kadar işe yaramıyor, (2-2,5- aylık düzenli kullanım sonrası), hem de saçta bariz bir matlaşma oluyor.

Sebebinin içeriğinde kullanılan maddelerden olduğunu anlamış bulunuyorum. Ürünü bir daha almayı düşünmüyorum.

Sevgiler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>