L’OCCITANE PEONY PERFECTING TONER

By  |  0 Comments

| L’OCCITANE ŞAKAYIK TONİK |

Bugünkü yazımda, uzun süredir kullanmakta olduğum Loccitane Şakayık Tonik ürününü incelemek ve sizlerle paylaşmak istedim.

Ürün ne işe yarıyor? 

fff
Ürün Loccitane markasının Şakayık (Pivoine) serisinde yer alıyor. Seri Şakayık Özü içeriğiyle cildi dengelemeyi ve kusursuzlaştırmayı vadediyor. Seride cilt ve vücut temizleyicileri, tonik, serum, nemlendirici, el kremi, parfüm ve çeşitli makyaj ürünleri yer alıyor.
L’occitane Peony Perfecting Tonik, ciltteki kalıntıları temizleme, cildi tazeleme, renk tonunu düzenleme suretiyle cildi kusursuzlaştırmayı hedeflerken, serinin tek toniği olarak yerini almış. Aynı zamanda ciltteki gözenek görünümünü azaltmayı ve pürüzsüzleştirmeyi de vadediyor.
Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir? 

İçerik listesini hep birlikte inceleyelim:

looooo

Listede yer alan 2. yoğun madde: Gliserin. Hayvansal/ bitkisel yağlardan ya da petrol yan ürünü olan propilenden üretilebiliyor (listede ne yazık ki hangisinden elde edildiği yazmıyor). Gliserin maddesinin cildi yumuşatma, nemlendirme ve cildin en üst tabakasının nem miktarını artırmaya katkıda bulunma görevleri var. Aynı zamanda kıvam artırıcı/ nem tutucu olarak da kullanılıyor.

3. madde Poloxamer 184; nazik bir temizleme ajanı olarak kullanılan sentetik madde. Lens solüsyonlarında, piyasadaki neredeyse tüm misel (yüz makyaj temizleme suları) ürünlerde yer alıyor. Bu maddenin cilt sağlığına zararı olduğuna dair bir bilgiye rastlamadım, ancak içime de sinmedi. (Toniğin durulanmayan bir ürün oluşu nedeniyle)

4. ve 5. maddeler Şakayık çiçeği özü ve ıtır uçucu yağları. 

Listenin devamında sevimsiz bazı kimyasallar var;

PEG-40 Glyceryl Cocoate; bu madde suyun yağ ve kir ile birleşip ciltten uzaklaştırılmasını sağlıyor. Kozmetik sektöründe sıklıkla kullanıldığı gibi, bu üründe ayrıca “temizleme” işlevini görüyor. Bazı markaların yüz yıkama jellerinde kullanıldığını farkettim. Aynı zamanda içerik listesindeki normal şartlarda bir arada çözülemeyecek bazı maddelerin homojen olarak karışmasını sağlıyor. 

İncelemem derinleştikçe, bu maddenin “durulanması” şartıyla güvenli sayılabileceğini ve durulanmayan ürünlerde ise %10 güvenli olduğu bilgisiyle karşılaştım. Bu da beni epey huzursuz etti.

Polysorbate 20bu madde, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan bitkisel yağlar için çözücü görevi görüyor. Kendisi zararlı bir madde olmasa da, tıpkı PEG çeşitleri gibi üretim sürecinde kullanılan kimyasallar ve dolayısıyla ortaya çıkan yan ürünler cilt ve hatta sağlık için zararlı olabilmektedir.

Sodium Benzoate; Kimyasal bir koruyucu. Hücre mitokondrisinde DNA hasarına yol açıyor. En son Coca Cola bu maddeyi kullandığı için özür dileyerek kullanımına son vereceklerini açıklamıştı. 

Listenin sonlarında da salisilik asit/ sitrik asit (özellikle akne ve siyah nokta tedavisinde çok tercih edilen bir peeling ajanı) soyucu asitler var. 

Ürün hakkında ne düşünüyorum? 

Ürünü 2 senedir düzenli şekilde (sabah ve akşam) kullanıyorum. Yorumlarıma gelirsek;

(+) Ciltten makyajı ve kiri muhteşem şekilde arındırıyor. Kullanmaya başladığım ilk aylarda, her kullanımda şaşırmaya devam etmiştim :) Bu tonik siz makyaj yapmasanız bile, cildinizde mutlaka temizleyecek bir şeyler buluyor.

(+) Gözenek kontrolünde (gözenek genişlemesi, gözeneklerin içinin sebum ile dolması…) etkin şekilde faydasını gördüm. Uzun yıllardır tanıdığım kişiler gözeneklerimin epey küçüldüğünü söylüyor. Gözenek konusunda yıllardır kullandığım ürünler içinde en iyisi diyebilirim. 

(+) Ürün alkol içermiyor. Alkolsüz arıtım yapması oldukça olumlu.

(+) Şişe tasarımı ve ağız kısmı ideal. Ürün epey uzun süre kullanılabiliyor. 

(+) Ciltteki yağlanmayı dengeliyor; benim karma cildim yazın oldukça yağlıdır. Bundan daha rahat ettiğim bir tonik olmadı şimdiye kadar. 

(+) Leke kontrolünde de etkili. (İçerik listesindeki soyucu maddeler nedeniyle) 

Gelelim olumsuz yorumlarıma;

(-) Ürün, kozmetik sektöründe son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz “misel su” ların (makyaj temizleme suları) prensibiyle çalışıyor. Bu nedenle içerik listesi de bu maddeleri içeriyor! Oysa ki bu ürün bir makyaj temizleme suyu değil; bir tonik!

(-) Yıllarca hayalini kurduğum ürünü bulduğumu düşünürken, içerik listesi beni hayal kırıklığına uğrattı! Ürünün içerik listesindeki temizleyici kimyasallar çok etkili ancak bu kimyasallar aynı zamanda ürünün durulanmasını gerektiriyor. Bu nedenle ürüne duyduğum güven biraz sarsıldı…

ggggggggggg(-) İlk sürüldüğü anda ciltte tıpkı makyaj temizleme sularının (misel) yarattığı hoşnutsuz hafif gergin his oluşuyor. Kısa süre sonra kaybolsa da, listedeki temizleyici kimyasalların yarattığını anladığım bu etki artık her kullanımda canımı sıkacak…

Elimdeki yeni şişeyi özellikle makyaj yaptığım günlerde kullanıp, içerik listesi daha doğal başka bir ürün arayışına girmeliyim diye düşünsem de, gözenek konusunda gördüğüm faydası nedeniyle yeniden satın aldım ve ürünü kullanmaya devam ediyorum. 

Sevgiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>