LANCOME PURE EMPREINTE

By  |  0 Comments

 Lancome Beyaz Kil İçeren Arındırıcı Maske

Merhabalar…

Bugünkü yazımı, yağlı cildimi arındırmak ve gözenekleri küçültmek için haftada bir kez peeling sonrasında kullandığım bu kil maskesi hakkında yazmak istedim…

Ürün ne işe yarıyor?LA5

Yağlı/karma cilde sahip olanlar bilirler; cilt yüzeyindeki yağ tabakası ve gözenekleri yıkama jelleri, peeling ya da diğer ürünler arındırmaz.

İşte burada ihtiyacımız olan; ciltteki yağı emen ve cildi arındıran kil bazlı bir maskedir…

Pure Empreinte kil maskesi, yüzdeki kiri ve fazla yağı emerek cildi yoğun bir şekilde temizlemeyi, cilde ferah, mat ve yağdan arındırılmış bir görünüm vermeyi hedefliyor.  

Kil bazlı içeriğiyle, gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olup küçük görünmesini sağlamayı vadediyor. 

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

İçerik listesini hızlıca inceleyelim :)içeril listeson

Listedeki en yoğun 2. madde: Kaolin. Yani Beyaz kil. Granit kayaçlardan elde edilen bir kil türü olan Kaolin; kozmetik sektöründe kullanılan en eski içerik maddelerinden biri.

KAOLİNKozmetik sektöründe kil, emici özellikleri nedeniyle kullanılıyor. Özellikle yağlı ciltler için ciltten ve dolayısıyla gözeneklerden yağı, kiri emerek arındırma sağlıyor. Çok yüksek oranda kullanımının cildi kurutucu etkisi olsa da, genel olarak cilde dost bir madde. Bu maskede 2. içerik madde oluşu, üründe biraz kurutucu yapıya sebep olmuş bence.

Listedeki en yoğun 3. madde: Lecithin. Yumurta sarısı ve bitkilerinde bulunan bir fosfolipid. Kozmetikte cilt yenileyici, yumuşatıcı ve su bağlayıcı olarak yaygın şekilde kullanılıyor.

4. ve 5. maddeler ise; Propylene/Butylene Glycol. Birbirine benzer molekül yapısına sahip bu iki madde, nem tutucu olarak kullanılmış. Ayrıca bu madde hem maskenin yapısını incelterek sürüm kolaylığı sağlıyor, hem de içerikteki tüm maddelerin homojen (eşit oranda) karışmalarını sağlıyor. Kötü haberi sona sakladım; bu iki madde de petrolden elde ediliyor. Deriye kolaylıkla nüfuz eden bu petrol türevi maddelerin verdiği en büyük zarar ise; protein ve hücre yapısını zayıflatıcı yan etkileri… Ciltte ciltte tahriş, iltahaplanma, döküntüler ve nefes alma problemlerine yol açabiliyor. :(

İçeriğinde ayrıca yağı ve kiri emme özelliği gösterecek olan 2 ayrı pirinç nişastası yer alıyor.Screenshot_1

Phenoxyethanol; paraben yerine kullanılan koruyucu madde.

Listeyi incelediğime pişman oldum sanırım :( ürüne karşı bakış açım değişti :(

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

(+) Sürümü oldukça kolay, dokusu çok yumuşak, cilde çok hızlı yayılıyor ve diğer kil maskelerinden hızlı kuruyor.

LA6

(+) Cildi çok iyi şekilde arındırıyor. Bunu içeriğindeki yoğun beyaz kile ve nişastalara bağlıyorum.

(+) Cildi parlatıyor, gözenekleri temizleyip küçültüyor. Cildin ve gözeneklerin sıkılaştığını hissediyorsunuz. Üstelik bu görüntü/etki birkaç gün sürüyor.

(+) Uzun süre kullanabiliyorsunuz, ürün kolay bitmiyor.

Gelelim olumsuz özelliklerine:

(-) İçeriğindeki yoğun kil nedeniyle, uygulama anında cildi kurutuyor. Cildi çok fazla geriyor. Cildinizde dakikadan fazla tutarsanız cildi çok gerdiği için ufak bir mimikte acı veriyor.  :(

(-) Yağlı ciltler hariç, diğer tüm ciltleri kurutacağını düşünüyorum. Özellikle hassas ciltleri çok üzecektir. Hatta cildi karma ve hassas bir takipçimden, bu ürünün ilk kullanım sonrasında cildinde kalıcı bir yanma/ uyuşukluk ve gerginlik yaşattığını vekendisinin şu anda tedavi sürecinde olduğu yorumunu aldım. Paylaşmak isterim. İlk kullanımda mutlaka lokal olarak uygulayınız…

(-) Özellikle kış aylarında, cildime sürerken yanma yapıyor.

(-) Dünya çapındaki yorumlarda, özellikle kolay sürümü, pürüzsüz dokusu ve cildi yumuşatması üzerine çok fazla övgü alan ürünün; bunu içeriğindeki petrol türevi ürünlerle yapması beni hayal kırıklığına uğrattı.

Bu yazıyı yazmadan önce, olumlu arındırma etkisi nedeniyle bu ürünü yeniden almayı düşünüyordum. Ancak şimdi, içerik listesinde bu kadar çok kimyasal barındırdığını gördüğüm için vazgeçtim. Başka arındırıcı kil maskesi arayışına gireceğim. Ürünü yeniden almayı düşünmüyorum.

Onu da sizlerle paylaşırım…

Hoşçakalın…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>