LANCOME MOUSSE ECLAT

By  |  0 Comments

Lancome Köpük Temizleyici

Merhabalar.

Bugünkü yazımda, Lancome markasının yüz temizleyiciler kategorisinde yer alan Mousse Eclat Köpük Temizleyici ürününden bahsetmek isterim.

Ürün ne işe yarıyor?

Lancome markası, ürünü şu şekilde anlatmış: “Mousse Eclat temizleyici köpük su ile kullanılır. Ferahlatıcı formülü makyaj ve kirleri nazikçe temizleyerek cildinizi pürüzsüz bir görünüme kavuşturur. Tüm ciltler içindir.

Sabah ve akşam düzenli olarak kullanılması öneriliyor.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

İçeriğine birlikte göz atmak isterim; bakalım tanıtımlarında çokça vurgulanan ananas ve papayanın haricinde hangi kimyasal maddeleri içeriyor.

içeril mousse eclat

İçerik listesinde 2. yoğunluktaki madde; Sorbitol. Birçok meyvenin ve mısırın içerisinde doğal olarak bulunan “şeker alkolü” maddesidir. Gıda (özellikle şeker yerine yapay tatlandırıcı olarak), sağlık ve kozmetik sektörlerinde yaygın kullanım şekli ve alanına sahip. Kozmetik sektöründe özellikle diş macunlarında rastlıyoruz; diş çürümelerine sebep olabilecek şekerin yerine tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Peki ya diğer cilt bakım ürünlerinde? Genellikle düşük maliyeti nedeniyle, gliserinin alternatifi olarak kullanılıyor. Genel olarak; bu üründe olduğu gibi nem tutucu (hem ürünün hem de cildin kurumasını engelleyen) ve ürünü inceltici-akışkanlığını artırıcı olarak kullanılıyor. Literatürde bu maddenin çok ciddi sakıncalarından bahsedilmiyor; ancak kimyasal çalışma prensibi nedeniyle özellikle kuru hava şartlarında, havadan sağlayamadığı nemi ciltten emerek kurumaya sebep olabiliyor.

so

Listedeki 3. madde; Sodium Cocoyl Glycinate. Bu madde, yüz temizleme köpüğüne “yüzey temizleyici” özelliğini kazandırıyor. Hindistan cevizi yağ asitlerinden elde ediliyor ve arındırıcı olarak kullanılıyor. Diğer arındırıcılara kıyasla (SLS, SLES, …) olumsuz etkisi daha az. Bu nedenle bebek temizlik ürünlerinde de sıklıkla tercih ediliyor. Ciltten kiri hızlıca ve nazikçe arındırıyor, sert ya da yumuşak tüm su çeşitlerinde aynı yüksek performansı gösterebiliyor.

Şimdi geldik en can sıkıcı maddelerden birine; 5. sıradaki PEG-8 PEG harfleri; Polyethylene Glycol’ün kısaltmasıdır. PEG ifadesinin yanında yazan rakam; bileşiğin yaklaşık moleküler ağırlığını göstermektedir. PEG’ler; ürün inceltici, arındırıcı, yumuşatıcı olarak kullanılan petrol bazlı bileşiklerdir. Molekül ağırlığı ne kadar düşük olursa, bileşimin deriye nüfus etmesi o kadar kolay oluyor! Deriye kolaylıkla nüfuz eden bu petrol türevi maddenin verdiği en büyük zarar ise; protein ve hücre yapısını zayıflatıcı yan etkileri.

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Islak cilde, elinize sıktığımız köpüğü hafifçe masaj yapıyoruz ve sonra duruluyoruz. Gözle teması biraz acılı oluyor uyarmak isterim:)

(+) Ürün ciltteki makyajı cildimizi hırpalamadan temizliyor; ancak yine de tonik aşamasında pamukta kalan makyaj kalıntılarını göreceksiniz.

(+) Köpük formunda olduğu için, oldukça uzun süre kullanılabiliyor; oldukça ekonomik.la b

(+) Cilde çok hızlı ve kolay yayılabiliyor. Durulanması ve ciltten arıtımı da kolay. Ciltte herhangi bir tabaka/ kalıntı bırakmıyor.

(+) Kullanımı kolay, başlık mekanizması rahat ve hijyenik.

Gelelim olumsuz yönlerine;

(-) Ürün tanıtımında vurgulanan doğal ananas ve papaya özlerinin orta ve son sıralarda yer aldığı içerik listesinin neredeyse tamamı kimyasal.

(-) Ciltte bir miktar kuruma yapıyor; bu nedenle tüm cilt tiplerine uygun olmadığını düşünüyorum.

(-) Ürünün hedeflediği cilt tipi biraz belirsiz. Yağlı/karma cilde sahip biri olarak, benim yüzümü-özellikle yağ salgısını(sebum)- pek verimli arındırdığını söyleyemem. Kuru/hassas ciltlerde de kuruluğa sebep olacaktır. Sanırım sadece “makyajımı temizlesin, cildimde zaten arındırılacak başka bir şey yok” diyecek normal bir cilde hitap edebilir…

la2(-) Ben köpüğü yüzümde çok rahat kullanamadım açıkçası. İster istemez saçlara diplerine de değiyor. Fazla yayılıyor. Bu nedenle çoğu kez köpüğü pamuğa sıkarak uygulamak durumunda kaldım. Kullanıcılara da o şekilde önerebilirim.

 

Ürünü tavsiye eder miyim? 

Ciltten yağ arıtımı yapan ya da çok nazikçe arındıran bir ürün istiyorsanız; bu doğru bir ürün olmayacaktır. Lakin “zaten pek makyaj yapmıyorum, günlük bakım rutinim dahilinde cildimi tazelesin, temizlesin” diyorsanız; ve normal bir cilt tipine sahipseniz alın kullanın derim :)

Sevgiler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>