GUERLAIN SECRET DE PURETE GENTLE POLISHING EXFOLIATOR

By  |  0 Comments

Merhaba…

Guerlain markasının tamamlayıcı bakım ve sırlar kategorisinde yer alan bu ürün, granüllü bir peeling.

Ürün ne işe yarıyor?

Cildi dış etkilerden kaynaklı kirlerden, yağ salgısı nedeniyle oluşan pürüzlerden ve ölü hücrelerden nazikçe arındırmayı; gözenekleri sıkılaştırmayı ve cilde ışıltı kazandırmayı vaad ediyor.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Ürünün içerik listesinde 1. sırada ne yazık ki Paraffinum Liquidum(sıvı parafin) olarak da adlandırılan Mineral yağ var!

Minerel yağı; ham petrolün rafine edilmesiyle elde edilen bir petrol türevidir.  Petrol, benzin üretmek için damıtılırken, yan ürünler de ortaya çıkar. Mineral yağ, Gazyağı, mazot, parafin mumları gibi yağlar; bu aşamada elde edilen ve petrol esaslı mineral yağlardır. Kolay elde edilen ve düşük maliyetli mineral yağ; kokusuz oluşu ve ciltte bıraktığı hoş his nedeniyle tercih edildiği kozmetik sektöründe; birçok kaynakta cilde verdiği kanser de dahil birçok zararlı etki tartışılmaktadır.

Screenshot_1

İçerikteki 2. madde ise, yine bir yağ olan  caprylic/capric trigliserid. Bu yağ, palm (bir tür palmiye) ve hindistan cevizi yağı asitlerinin gliserin ile karışımından elde ediliyor. Cilt yüzeyinde bariyer oluşturarak nem kaybını önlemeyi hedefliyor. İçeriğindeki yağ asitlerinin, diğer yağlardan farklı olarak hassas ve yağlı ciltler tarafından da kulanılabilecek bir yapıya sahip olduğu konusunda olumlu yorumlar olsa da, cildi arındırma işlevi yapacak ve kuvvetle muhtemel gözenek problemine sunduğu vaatler nedeniyle karma/yağlı ciltlerce kullanılacak. Peki o zaman neden yine bir yağ kullanılmış? Bunu anlamak zor…Screenshot_2

İçeriğinde yer alan Hibiscus Sabdariffa çiçeği ise, özellikle elyaf üretimi için yetiştirilen bir bitki. Listede üst sıralarda yer alan Nylon-11 maddesi ise sentetik bir tür lif. İkisi arasında bir bağlantı olabileceğini düşünüyorum.

İçeriğinde bahsedilen bitki özleri ise, listede en son sıradalar. Bu iki çiçeğin Nil nehrinde ve Hindistan’dan özel olarak yetiştiriliyor olması egzotik görünse de, cilt için kayda değer bir etkisi olmayan bu iki bitki özünün, içerikte bu kadar az oranda yer almasının faydası da küçücük olacaktır.

Ayrıca parfüm de, içerik listesinin üst sıralarında yer alıyor.

Özet olarak mineral yağ bazlı ve yüksek oranda parfüm içeren bu ürün,  cildi arıtma için(peeling etkisi) sentetik parçacıklar kullanıyor. Hayal kırıklığı :(

Ürün hangi cilt tipine hitap ediyor?
Tüm cilt tiplerinin kullanımı için önerilse de, karma-yağlı ciltler için fazlasıyla yağlı bir ürün. İçeriğindeki parfüm ve yoğun granül yapısı da, hassas ciltler için uygun olmasa gerek. Normal/kuru ciltler ciltlerine bu ürünle masaj yapmadan kullanırlarsa, uygun olacaktır.

g3Ürün nasıl kullanılmalı?

Temiz ve kuru cilde (göz çevresi hariç) dairesel hareketlerle uygulanır, yaklaşık 5 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Normal ciltler haftada 1 veya 2 kez, karma yağlıya dönük ciltler haftada 2 veya 3 kez, kuru ve nemsiz ciltler için ise 10 günde bir kullanılması öneriliyor.

Bazı kullanıcılar, banyo esnasında kullanılmasını önermiş;ancak ürün su ile birleştiğinde, ciltten arınmaya başladığı için kuru olarak kullanılması gerekiyor. banyo esnasında suyu kapatsanız bile, saçlarınızdan yüzünüze gelecek olan suyun işinizi zorlaştıracağını düşünüyorum.

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Guerlain markasının cilt bakım ürünlerini seven ve güvenerek kullanan biri olarak, bu ürünle ilgili hayal kırıklığı yaşadığımı öncelikle ifade etmek isterim. Öncelikle beğendiğim özelliklerine yer vermek isterim;

Screenshot_1ggg1(+) Ürünün paketleme tasarımı oldukça hijyenik ve kullanışlı.

(+) Peeling in kıvamı ve akışkanlığı memnuniyet verici. Sürülmesi kolay, cilde yayılması kolay.

gg2

(+) Granül yapısı, tüm cilt tipleri için uygun olabilir diye düşünüyorum. Cildi çizmediğini ve granül büyüklüğünün ideal olduğunu, edindiğim onlarca peeling deneyiminden sonra rahatça söyleyebilirim. Bu nedenle de, cildi arındırma performansı iyi.

ggg3

Gelelim OLUMSUZ özelliklerine:

(-) İçerik listesi bir hayal kırıklığı!

(-) Ürünün çok yoğun ve keskin bir kokusu var.

(-) Ürün yağlı bir yapıya sahip. Bunu, ürünü almak için sıktığınızda ilk önce dışarıya sızan yağdan, cildinize sürdüğünüzde ise yağlı-karma ciltlerin zaten aşina oldukları o yağlı tabakadan hemen anlayabilirsiniz. Ben ürünü kullanırken, ilk çıkan kısmı atmak zorunda kalıyorum mesela.

(-) Ürün ciltte çok yağlı bir tabaka bırakıyor, onu arındırmak için mutlaka yüz yıkama jeli ile ardından yıkamam gerekiyor!

(-) Cildi genel olarak temizlediğini düşünüyorum ancak gözenekleri küçültme hedefini maalesef gerçekleştirmiyor.

Yağlı yapısındani içerik listesinin uygunsuzluğundan ve vaad edilen cilt arındırma performansını yerine getirmemesi nedeniyle, bu ürünü yeniden almayı düşünüyorum. Ayrıca, bunu düşünen ilk ve tek kişi ben olmasam gerek; Guerlain’in ana sayfasında bu ürün artık yer almıyor…

Herkese güzel bir ilkbahar dilerim :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>