“Gelin Not Verelim; BB mi? CC mi?”

By  |  0 Comments

Merhabalar…

Yaz döneminde ısınan havalar, değişen hormonal sistemimiz ve cildin yağ salgısındaki artış, artan sıcaklığın neden olduğu terleme ve ciltte yarattığı kızarıklık ve tahrişler, güneş ışınlarının artırdığı kahverengi pigment lekeleri, deniz ve havuzun tuzlu, klorlu suyu gibi dış etkenlerin yarattığı cilt kuruluğu, bizleri farklı farklı cilt sorunlarıyla karşı karşıya bırakır.

Bu nedenle, cildimiz yaz aylarında daha fazla özen ister

mac2

Yaz aylarında sabah işe gitmeden önce cildim için hangi aşamaları uyguladığımı gözden geçirdim;

Yüz yıkama ⇒ tonik ile yüzü temizleme⇒ anti-aging serum⇒ parlama karşıtı serum⇒ yüz kremi⇒güneş kremi⇒fondoten

Bu rutini yaz aylarında cilde sürekli üstüste uygulamanın cildim için yorucu olduğunu farkettiğimde, birkaç özelliği bir arada bulunduran bir ürün arayışına başladım. Amacım bu uygulamaların vakit alması nedeniyle tek bir ürünle işimi pratikçe çözümlemek değil; cildimde “kat kat” sürülen bu ürünlerin yaz aylarında cildime ağır gelmesiydi.

Araştırmalarım sırasında; cilt için son birkaç adımı aynı anda sağlayan bir krem türü aklıma takıldı; CC Kremler…

Öncelikle CC Krem hakkında kısaca bilgi vermek isterim. CC harfleri; İngilizce Colour Correcting kelimelerinin baş harflerini temsil ediyor; yani renk düzeltici/düzenleyici. Daha önce piyasaya sürülmüş olan BB kremlerden bazı farkları var. Bunu şu şekilde özetleyebiliriz:

BB Kremler; cildi korurken aynı zamanda fondöten kapatıcılığı sağlıyorlar. Cildiniz için nemlendirici krem görevi görürken, içerdiği kapatıcılığın avantajıyla, çok daha doğal bir görünümle sivilce vb gibi olumsuz cilt durumlarında (markaya ve ürüne bağlı olarak) iyileştirme etkisi sağlıyor. Zaten BB kremin ortaya çıkışı, Almanya’da bir klinikte cilt ameliyatı geçiren hastaları hem iyileştirmek hem de olabildiğince güzel bir görünüm verip, hastaların morallerini artırmakmış…

CC Kremler ise; ciltteki ton eşitsizliklerini düzenlemek amacıyla üretilen daha yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Asıl kullanım amacı cilt tonunu ve rengini düzenlemek (kızarıklık, koyu lekeler, güneş lekeleri). Fondöten altına premier olarak ya da tek başına kullanılabiliyor. Her iki krem de markasına bağlı olmak üzere SPF güneş koruma içeriyor.

Farkları ise;

  • CC Kremler, BB kremlerden daha hafif yapıdalar;
  • BB Kremler sivilce gibi cilt durumlarını kapatmada daha etkin iken, CC kremler özellikle cilt lekelerini fondötene gerek kalmaksızın kapatabilmekte.
  • BB kremler yoğun yapıları nedeniyle karma ve yağlı ciltler için ağır olabiliyor, sivilce yapabiliyorken CC kremler daha hafif yapılarıyla bu cilt tipleri için çok daha ideal bir ürün.

Bu nedenle, karma/yağlı bir cilde sahipseniz ve bölgesel olarak güneş lekeleriniz varsa, klasik cilt rutininizi siz de şu şekilde revize edebilirsiniz;

yüz yıkama ⇒ tonik ile yüzü temizleme⇒ anti-aging serum⇒ parlama karşıtı serum⇒ yüz kremi⇒güneş kremi⇒fondoten⇒CC Krem

CC Kremle cildinizi hem nemlendirebilir, hem renk eşitliğini sağlayabilir, hem de aynı anda güneş koruması sağlayabilirsiniz.

Kapatıcılığı fondöten kadar yoğun olmasa da, gözenek, sivilce ya da sivilce izleri dışındaki cilt endişleri için(güneş lekeleri, kızarıklıklar, eşit olmayan cilt rengi/tonu) kullanım mantığını ve etkinliğini başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

cccream-mac

Yine de markasını ve ürün içeriğini de incelemekte fayda var. Ben MAC markasının CC Kremini kullanıyorum ve çok memnunum. Herkese tavsiye eder, güzel günler dilerim.

:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>