ESTEE LAUDER RESILIENCE LIFT SIKILAŞTIRICI/ŞEKİLLENDİRİCİ YÜZ ve BOYUN LOSYONU

By  |  0 Comments

Estee Lauder Resilience Lift Firming/Sculpting Face and Neck

Lotion SPF 15

Ürün ne işe yarıyor? 

Estee Lauder markasının Resilience Lift serisi, gece/gündüz kremleri, göz kremi ve Sıkılaştırıcı ve Toparlayıcı yağ ile beraber, sıkılık/elastikiyet kaybı yaşayan ciltler için toparlama ve sıkılaştırma sağlanması amacıyla oluşturulmuş.

e4

Serideki 5 farklı ürün ile 24 saat boyunca cildi sıkılaştırma sağlayabilecek bir seri yaratılması hedeflenmiş. Özellikle sarkma ve esneklik kaybı nedeniyle keskinliğini kaybeden yüz hattının yeniden şekillendirilmesini, sıkılaştırılmasını vadediyor.

   eedd
24 saat çok yönlü toparlama vadeden bu serinin gündüz kremi olan Resilience Lift Firming/Sculpting Face and Neck Lotion, SPF 15 güneş koruması içeriyor ve yağlı/karma ciltler için kullanım rahatlığı sağlayacak hafif yapılı bir losyon kıvamında üretilmiş. Vaatlerine gelince:
el1“Foto-Aktif Toparlama Kompleksi ile güçlendirilen Resilience Lift gündüz formülü görülür ışığın yararlı gücünü kullanır. Işığa duyarlı enzim (Plankton Ekstresi), mineral (Malakit) ve bitki ekstresi (Mimoza) cildin doğal kolajen ve elastin üretiminin arttırılmasına yardımcı olur. Zaman içerisinde cildin gücü, elastikiyeti ve hacmi yenilenir. Fark edilir şekilde daha genç ve canlı görünüm elde edilir.”

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Ürün SPF 15 güneş korumasına sahip. Güneş koruma içeriği olarak öncelikle Octionate (kimyasal içerikli güneş koruyucu) ve 2. sırada da Titanium Dioksit (fiziksel içerikli güneş koruyucu) içeriyor.

Bunlar ne anlama geliyor?

Fiziksel içerikli güneş koruyucular, cilt tarafından emilmez ve cilt üzerinde ince bir tabaka oluşturarak güneş ışınlarını geri yansıtır ya da bloke eder. Geniş spektrumlu koruma sağlar (hem UVA hem UVB koruması). Serbest radikal oluşumuna neden olmaz.

Kimyasal içerikli güneş koruyucular ise, cilt tarafından emilme prensibiyle cildi korur; bu nedenle kimyasal koruyucular güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülür. Cilt tarafından emildiği için birçok zararlı etkisi vardır.

Bu özet bilgi ışığında, ürünün içeriğinde 1. madde olarak kullanılan Octinoxate (kimyasal koruyucu) ve 2. olarak kullanılan Titanyum Dioksit‘i (fiziksel içerik) görüyoruz. Titanyum Dioksit oranının daha yüksek olmasını dilerdim.
Screenshot_4
İçerik listesinin orta kısmına göz attığımızda Laminaria Digitata deniz yosununu içeriyor.  Bu yosun içeriğinde çok sayıda vitamin, mineral içeriyor. Böylelikle cildi güçlendirmeyi ve ayrıca ciltte akne ve sivilce oluşumunu engelleyici antibakteriyel ortamı yaratmayı hedefliyor.
İçeriği ayrıca maya özü, plankton özleri, avokado yağı, kavun ve mimoza kabuğu özleri içeriyor.
Estee Lauder firması, bu üründe özellikle mimoza bitkisi kabuğunun cilt iyileştirici özelliğini ön plana çıkartıyor; ancak ben kırışıklık, elastikiyet kaybı problemlerine ne şekilde iyi gelebileceğini tam olarak anlayamadım.
Screenshot_1Araştırmaya devam ettiğimde, Mimoza Tenuiflora bitkisinin ağaç ve kök kabuğunda bulunan tanen maddesinin, tıpta damarları ve mukozayı büzücü etkilerinden ötürü sıklıkla kullanıldığını öğrendim (basur, bademcik iltihabı, faranjit, bazı deri hastalıkları tedavisinde…)
Bu durumda, cildimizi sıkılaştırmakla ilgili bir bağlantı kurulmuş sanırım. Ancak benim içime sinmedi, uzun süreli kullanımda cildi tahriş edebilir; bu da cildin genç kalma mekanizmasını zarara uğratmaz mı?
İçerik listesi aşağıda yer alıyor:
Screenshot_1

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Karmadan yağlıya dönük cilde sahip bir kullanıcı olarak; güneş koruyucu içeren krem/losyon kullanımlarında dikkatli olmam gerekiyor. Bu ürünlere güneş koruyucu özelliği eklendiğinde, mutlaka ciltte ekstra yağlanma yaratıyor. Hele ki sıcak yaz günlerinde. Bu ürünle ilgili ise çok rahatlıkla ifade edebilirim; cildi yağlandırmıyor.
Yanı sıra;
(+) Ciltte beyaz tabaka bırakmadan emiliyor.
(+) Güneş koruması olması önemli bir avantaj, güneş korumasını her ne kadar tamamen fiziksel koruyucuyla yapmıyor olsa da, geniş spektrumlu bir güneş koruması sağlıyor. Bu önemli.
(+) Kokusu rahatsız edici değil.
(+) Cilde sürülmesi ve akıcılığı oldukça iyi, şişe tasarımı çok kullanışlı.
(nötr) Ürünün asıl vaadi olan; cildi sıkılaştırma etkisi konusunda kararsızım. Cildi sıkılaştırma toparlama değil de, sanki öyle görünmesi konusunda yardımcı oluyor gibi :)
(-)  Cildi sıkılaştırmayan bir ürün için fiyatı oldukça yüksek.
(-) “Cildin doğal kolajen ve elastin üretiminin arttırılmasına yardımcı olma” vaadini maalesef gerçekçi bulmuyorum. Böyle bir içeriğe sahip olmadığı gibi; bu çok ciddi ve tıbbı bir iddia.
(-) Cilde verdiği nemden de bahsetmek isterim; beklentimin altında kaldı maalesef. Kış aylarında nemlendirici olarak kullanılırsa, çok yetersiz kalır.
En sıcak yaz günlerinde bile rahatça kullandığım için, geçtiğimiz haftalarda yeniden satın aldım. Estee Lauder’ın ürün hakkındaki vaatlerini çok da hayal etmeden, iyi bir güneş koruyuculuğuna sahip yağsız bir losyon arayışında iseniz, öneririm. Ancak daha fazlası değil…
Sevgiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>