ESTEE LAUDER PERFECTLY CLEAN MULTI-ACTION CLEANSING GELEE / REFINER

By  |  0 Comments

| ESTEE LAUDER MULTI-ACTION CANLANDIRICI YÜZ TEMİZLEME JELİ |

Merhabalar.

Bugünkü yazımı Estee Lauder markasının başta yağlı ciltler olmak üzere tüm cilt tipleri için “Anında köpürerek saflaştırır, cildi arındırır ve gözenekleri açar” açıklamasıyla ürettiği temizleme jeli hakkında yazmak istiyorum.

Ürün ne işe yarıyor?

2Ürünümüz markanın Perfectly Clean (Kusursuz Temizleme) koleksiyonunda yer alıyor. Yeni nesil temizleme teknolojisi ve çoklu temizlik etkisine sahip seri cildi arındırmayı, tazelemeyi ve canlılık kazandırmayı vadediyor. 

Serinin üyesi Perfectly Clean Multi-Action Cleansing Gelée /Refiner; cilt soyucu tanecikleriyle ölü deri ve cilt pürüzlerini giderirken, kolayca köpüren jel özelliğiyle de cildi kurutmadan cildin tazeliğinin korunmasını ve aynı zamanda da aşırı yağlanmanın kontrol altına alınmasını vadediyor.

Ürünü 2 şekilde kullanabiliyoruz:

♣ Sabah/akşam yüzümüzü yıkayabileceğimiz bir yüz yıkama jeli olarak [Islak cilde sabah/akşam nazikçe masaj yapılır. Ardından durulanır.]

♠ Haftada 2 kez kullanabileceğimiz arındırıcı bir peeling maske olarak. [Kuru cilde hafifçe masaj yaparak yayılır. 3 dakika beklenir ardından durulanır.]

Her iki uygulama şeklinde de gözlerle temas etmemesi gerekiyor.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Markanın ürünü tanıtımını özetlemeye çalıştım. Bakalım içerik listesi bize neler söylüyor?

Ekran Alıntısı

İçerik listesinde sudan sonra kullanılan 2. yoğun madde Sodium Laureth Sulfate (SLES): Bir yüzey aktif temizleyicisi; yani sürfaktan. Petrolden elde edilen sentetik bir kimyasal. Deterjan etkisi göstermesi ve köpürmesi nedeniyle temizlik ürünlerine konuyor. Sektörde en bilinen petrol türevi sürfaktan olan SLS nin işlemden geçirilerek yumuşatılmış hali. 

3. madde Acrylates Copolymer; plastik mikro tanecikler. Peeling etkisinin plastik taneciklerle yapılmasına şaşırdım doğrusu. Cildimizi bir termoplastik ile arındırmak yerine, doğal tanecikli bir madde ya da etkin AHA, BHA formülasyonu içeren bir içerik listesi kullamayı tercih ederdim elbette. Cilt için büyük bir zararı yok ancak plastik oluşu nedeniyle doğada geri dönüşümü çok zor. 

4. madde Jojoba Esters; Jojoba yağının işlem görmüş hali. Cildimiz tarafından üretilen doğal yağlarla olan benzerliği sebebiyle kozmetik sektöründe nemlendirici olarak sıklıkla kullanılıyor. Tamamıyla hidrojenize edilmiş jojoba esterler ise, cilde peeling yapan taneciklere dönüşüyor. 

5. madde Sucrose; sofra şekeri olarak biliniyor. Şeker kamışı, şeker pancarı gibi bitkilerinden sentezleniyor. Kimyasal yapısı glikoz ve fruktoz molekülleri içeriyor. Cildin üst katmanlarında biriken ölü deri tabakası için soyucu görevi gören küçük kristal parçacıklar halinde yer alıyor. Cildin doğal yağ mekanizmasını dengelemeye yardımcı oluyor. Ayrıca leke kontrolüne de yararı olduğu iddia ediliyor. Şekerin içeriğinde bulunan glikolik asit, hem cildi nemlendiriyor hem de cildi kir ve toksinlerden arındırıyor. 

Listenin devamında cilt için yararlı bitki özleri, bazı kimyasal koruyucular, bitkisel ve kimyasal bazlı temizleyici maddeler yer alıyor. 

Ürün hakkında ne düşünüyorum? 

Resimde de görüldüğü haliyle ürünü bitirmek üzereyim. Yorumlarımı paylaşmak isterim:

IMG_0432(+) Cilt yağını kontrol etmekte oldukça başarılı. Cildi yağdan ve kirden hızlıca ve yormadan arındırıyor. Temiz, tazelenmiş, yağdan arınmış ve yumuşak bir cilt bırakıyor.

(+) Özellikle sivilceli ciltlerin çok memnun kaldığını birçok kullanıcı yorumunda okudum. 

(+) İçeriğindeki mikro taneciklerin büyük kısmı doğal içerikli. Bu parçacıklar cildi tahriş etmeyecek kadar ince yapıda. Hassas olmayan ciltler için günlük peeling olarak da uygun. Cildi ölü deriden kolaylıkla arındırıyor.   

(+) Tek 1 ürünün dilediğimizde yüz yıkama jeli, dilediğimizde hafif peeling yapan bir jel, dilediğimizde arındırıcı maske olarak kullanabilmesi oldukça avantajlı.. 

(+) Ürünü kullanmaya başladığımdan beri peeling yapma ihtiyacım azaldı. Haftanın 2 günü kuru cilde bu ürünü hafif masaj yaparak uyguluyorum ve ardından yüzümü yıkıyorum. Çok faydasını gördüm ölü deriden arındırması ve gözenekleri temizlemesi bakımından.

(+) Ürün fiyatı biraz yüksek olsa da, çok uzun süre kullanılabiliyor. Tüm yüz için her seferinde mercimek tanesi kadar kullanmak (hatta daha da az bir miktar bile) yeterli oluyor. Eğer daha fazlasını kullanırsanız, kıvamı epey yoğun olduğu için ciltten arındırmak/ durulamak biraz zor oluyor. 

(+) Kullanmaya başladığım ilk günlerde ağız kısmını pek beğenmemiştim; çok dar ve küçük olduğu için ürünü çıkarmak zor oluyordu. Ancak ilerleyen günlerde anladım ki, ürünü çok az miktarda kullanmak üzere doğru dizayn edilmiş. 

Olumsuz yönleri: 

(-) Yağlı ciltler için oldukça ideal olsa da, diğer cilt tiplerini kurutabilir. Deneyerek almanızı öneriyorum. Ayrıca normal/kuru ciltler tarafından kullanılacaksa, ardından cilt çok iyi nemlendirmeli.

(-) Gözle temas etmemeli, eğer gözünüze kaçarsa çok yanıyor aman dikkat…

(-) Eğer yüzünüzü bol bol köpürterek temizlemeye alıştıysanız bu ürün sizi çok mutlu etmeyebilir; ürün az köpürüyor. Ben bu özelliklerine alışana kadar ürünüm bitti :))

(-) Yoğun makyajı yeterince arındıramadığını düşünüyorum. Estee Lauder markası da ürünü tanıtırken, yoğun makyaj yapıldığı zamanlarda öncesinde temizleme sütü ile cildi temizlemeyi önermiş. 

(-) Son olarak da ürün kokusunun yoğun oluşu eleştirilmiş; benim burnum ve cildim bu konuda çok hassas olmamakla beraber, ürün epey hoş kokuyor :)

Yağlı/ karma ciltlere bilhassa yaz-ilkbahar mevsimlerinde kullanılmak üzere kesinlikle öneriyorum.

Sevgiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>