DERMALOGICA PRECLEANSE

By  |  0 Comments

Dermalogica Precleanse Makyaj Temizleme Yağı

Merhaba.

Her gün ten ve göz makyajı yapan, yaz aylarında da gün içinde defalarca güneş kremini yineleyen; yüz yıkama jelleri, makyaj temizleme sütü ya da miseral sularının cilt makyajını arıtım performansından emin olamayıp sürekli arayışta olan bir kullanıcı olarak bu ürünle tanıştım. Amacım makyajımı, özellikle de SPF’li ürünlerin ciltte bıraktığı kimyasal kalıntıları cildimi yormadan hızlı şekilde arındırmaktı.

d2

Ürün ne işe yarıyor?

Precleanse, dermalogica tarafından cilt ve makyaj temizleyicisi olarak tarif ediliyor. Ürünün kutusunun üzerinde yazanları aynen aktarmak isterim; “Precleanse ile başlayan iki kez temizleme ile cildiniz daha temiz olsun. Zeytin yağı ve Kukui yağı cilt tarafından salgılanan yağın fazlasını, güneş koruyucularını, suya dayanıklı makyajı, çevresel kirleticileri ve gün içerisinde oluşan cilt birikimlerini temizler. Su ilave edildiği zaman, bu su seven formül süt kıvamına dönüşerek, yağ bazlı kirleri cilt yüzeyinden uzaklaştırır. Göz çevresinde de kullanılabilir; hatta suya dayanıklı maskarayı temizlemek için oldukça idealdir.”

d3

Ürün hangi cilt tipleri için uygundur?

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olan ürün, yağlı cilde sahip kişiler tarafından da kullanılabiliyor. Göz makyajını arındırmak için göz çevresinde de kullanılabiliyor.

Ürünün özellikleri ve içeriği nedir?

İçerik listesinde 1. sırada caprylic/capric trigliserid bulunuyor. Bu madde, palm (bir tür palmiye) ve hindistan cevizi yağı asitlerinin gliserin ile karışımından elde ediliyor. Cilt yüzeyinde bariyer oluşturarak nem kaybını önlüyor, kullanıldığı ürüne ipeksi bir doku kazandırıyor, cildin kendini koruma mekanizmasını güçlendirmeye yönelik değerli antioksidanlar içeriyor. Vitamin, pigment ve diğer aktif bileşenlerin emilimini artırıyor. İçeriğindeki yağ asitlerinin, diğer yağlardan farklı olarak hassas ve yağlı ciltler tarafından da kullanılabilecek bir yapıya sahip olduğu vurgulanıyor.

İçeriğindeki yağlardan bazıları; kayısı çekirdeği yağı, zeytin yağı, pirinç kepeği yağı ve e vitamini yağı.

dddeee

pc

 

Ürünün yenilenmiş versiyonu, kapaklı şişe tasarımı yerine, pompalı şekilde tasarlanmış. Yeri gelmişken belirmek isterim ki; ürünü her kullandığınızda, pompadan sızıntı oluyor. Ürünü koyduğunuz alan da yağlanmış oluyor her seferinde. Bunu birkaç farklı kullanıcı yorumunda da okudum. Bu nedenle farklı bir şişeye koyup kullanmak durumunda kaldım. Hijyenik ancak özensiz bir tasarıma sahip.

Ürünün yapısı hidofilik; yani suda çözünebilen özellikte olduğu için, suyu seven olarak adlandırılmış. Su ile birleşen ürün, süt kıvamına dönüşerek yağ bazlı kirleri cilt yüzeyinden uzaklaştırmayı hedefliyor.

 

Ürün nasıl kullanılmalı? 

Aşağıdaki görselde, adım adım görebilirsiniz.

p bilge

Ürün kuru ellerle yüze ve göze sürülüyor, makyajın yoğun olduğu yerlere hafifçe masaj yaparak yediriliyor. Ardından elimize aldığımız azıcık suyla ıslatılıyor, kısa bir süre suyun cilde teması sağlanıyor, sonrasında da bol su ile durulanıyor. Ardından mutlaka günlük yüz yılama jeliyle yıkamak gerekiyor; çünkü yağlı bir his bırakıyor. Ben az miktar ürünü avucumun içine alıp, öncelikle parmak uçlarımla göz kapaklarıma ve kirpiklerime uyguluyorum. Lens kullanmama rağmen, içine kaçırmadığım sürece bir sıkıntı yaşamadım.

Kullanımın ardından, mutlaka günlük yüz yıkama jeli ile yüzünüzü yıkayarak, bu yağı cildinizden arındırmanız gerekiyor.

Ürünün diğer kullanım alanları ise, kirpik yapışkanı çıkarmak, kalıcı, mat rujlar ve tüm waterproof makyajın izlerini ciltten arındırmak, hatta sahne makyajını temizlemek, makyaj fırçalarını temizlemek, Güneş koruması sağlayan SFP’li ürünlerin ciltten arıtımı ve hatta ele/cilde bulaşmış ağaç reçinesini temizlemek…

Ürün hakkında neler düşünüyorum?

(+) Ürünü satın alırken, göz çevresinde kullanmak konusunda tereddütlüydüm; ancak gözlerime zarar vermeden çok güzel bir arındırma yaptığı için severek kullandım.

(+) Bu ürünle temizlediğim süreçte, kirpiklerimin neredeyse hiç dökülmediğini söyleyebilirim.

(+) Yoğun makyajı dahi çok etkili şekilde temizliyor, cildinizden kolayca arındırıyor.

(-) İşlemin ardından, yüz yıkama jeliyle yıkamazsanız yüzden arınmıyor; yüz yıkama jeliyle yıkadığınızda da hala o yağsı tabaka hissediliyor. Cildi yağlı kişiler, bu hissi pek de sevmeyeceklerdir.

(-) Bu ürünü kullanmaya başladığımdan beri, cildimin yağlanması arttı gibi. Bunu şuradan anlıyorum; daha sık peeling yapma ihtiyacı duyuyorum. Özellikle burun çevremde ve çenemde pütürler oluşuveriyor birkaç gün içinde.

(-) Ürün, kapağından sızma yaptığı için dikkatli kullanılmalı. Şişe tasarımı çok özensiz yapılmış. Ben başka bir ufak tüpe koydum ve oradan kullanıyorum :(

(-) Yağlı cilde sahip kişilerin dikkatli kullanmasını öneriyorum. Ciltten yağın arındığından emin olmak durumundayız.

(-) Yüzümü yıkadıktan sonra, tonikle sildiğimde, zaman zaman pamukta makyaj artıkları görüyorum.

Sonuç olarak, sahne makyajı ya da çok yoğun makyaj yapan kişilere tavsiye edebileceğim bir ürün; ancak günlük makyajımızı temizlemek için kullanacaksak, özellikle karma/yağlı ciltler için yorucu olabilir.

Precleanse ürününün Güneş koruyucu ürünleri ciltten arındırdığına dair bir kanıta ya da bilimsel veriye rastlamadım ne yazık ki.

Ürünü yeniden satın almayı düşünmüyorum. Bu ürüne muadil çok daha başarılı ürünler piyasaya sürüldü son birkaç yılda. En yakın zamanda bir tanesini yazacağım inşallah.

Güzel günler dilerim ;)

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>