DERMALOGICA MULTIVITAMIN POWER FIRM

By  |  0 Comments

| DERMALOGICA GÖZ KREMİ |

Bu yazımız, Dermalogica markasının olgun ve erken yaşlarda olmasına rağmen yaşlanma belirtileri gösteren ciltlere özel Age Smart serisinin temel ürünlerinden biri olan göz çevresi sıkılaştırıcı kremi hakkında. 1

Ürün ne işe yarıyor?

Hassas göz çevresindeki çizgilerle savaşan bu kompleks; içeriğindeki A vitamini ile cildin doğal onarım sürecini desteklemeyi, antioksidan ve E vitaminleri ile serbest radikallerle savaşıp aynı anda cildin elastikiyetini artırmayı hedefliyor. İçeriğindeki silikonlarla ciltte bir bariyer oluşturup, hassas göz çevresini mevcut ve gelecekte oluşabilecek hasarlara karşı korumayı vadediyor.

Ayrıca göz makyajı esnasında gözaltı kapatıcısı öncesinde baz olarak da kullanılması öneriliyor (içeriğindeki silikonlar nedeniyle çizgileri gizliyor, pürüzsüzleştiriyor).

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

DERM.1

Listedeki sıralama, ürünün içeriğindeki maddelerin yoğunluk oranını bize anlatmakta. (En çok kullanılan madde içeriğin ilk sıralarında, en az kullanılanlar ise içeriğin son sıralarında yazılmaktadır). İçerik listesine baktığımız anda ilk dikkat çeken ne yazık ki çok yoğun silikonlarla başlaması :( Bu da bize ürünün yoğun bir silikon içeriği olduğunu anlatıyor. Listede yer alan ilk 5 maddeyi birlikte inceleyelim. 

1. sıradaki madde; Cyclopentasiloxane (D5). Kişisel bakım ürünlerinde en çok kullanılan bileşenlerden biri. Sentetik olarak ve çok düşük maliyetle üretilen bir silikon. Su geçirmez incecik bir kılıf gibi davranarak, cildi ve saçı kayganlaştırıyor/pürüzsüzleştiriyor ve sürüldüğü anda kadifemsi dokunuş ve pürüzsüzlük hissi sağlıyor. Yapılan araştırmalar; cilt için zararlı olmadığını onaylasa da, ciltte biyolojik birikim yaratmasıyla ilgili kaygılar halen geçerliliğini koruyor.

2. sıradaki madde Dimethicone; Bu madde de bir tür silikon olup, cilt üzerinde sentetik bir yumuşatma görevi yapıyor. Kullanıldığı ürüne akışkanlık ve dolayısıyla da kolayca sürülebilme özelliği katıyor. Ayrıca cilde ya da saça uygulandığında, çok ince bir tabaka yaratıyor. Bu da “ciltte ipeksi bir dokunuş yaratma” olarak algılanıyor.  Dimethicone’un ciltte yarattığı bu suni tabaka, cildi kapladığı için cildin doğal süreçlerine engel oluyor (terleme, ısı dengeleme/düzenleme, ölü hücrelerin ciltten atılması).

Ürün dış etkenlere karşı göz çevresini çok fazla sayıda/miktarda silikon ile korumayı hedefliyor sanıyorum; anlık olarak bu mümkün, ancak bunun uzun vadeli olumsuzlukları ile nasıl baş edeceğimizi açıklamıyor.

5. sıradaki madde Polyethylene; Çevremizdeki birçok üründe kullanılan plastik. Örneğin kullandığımız tüm poşetler, pet şişeler, mutfak kapları, plastik kutular, oyuncaklar bu maddeden yapılır. Petrol türevidir. Üründe bu yoğunlukta yer alma sebebi sanıyorum diğer PEG’ler gibi ürün inceltici, arındırıcı, yumuşatıcı olarak kullanılması.

6. sıradaki madde olan Tocopheryl Acetate; Sentetik E vitamini. E vitamininin alternatifi olarak kozmetik ürünlerde kullanılmasının sebebi ürün için daha uzun raf ömrü sağlaması ve kuvvetli bir E vitamini takviyesi olması. E vitamini antioksidan özelliği sayesinde hücrelerimizi serbest radikallerin (hücreler tarafından enerji üretimi esnasında açığa çıkan zararlı maddeler, ya da UV ışınları gibi dışsal müdahaleler) olumsuz etkileriyle savaşıyor. Böylece hücrelerin daha uzun yaşaması ve yenilenmesi sağlanıyor. Bu yüzden cilt için hayati önemde. Yapı olarak tokoferil asetat; hafif sarı, kokusuz, yağımsı berrak ve oldukça yapışkan (ürünün kıvamı da böyle). İçerik listesinin orta sıralarında yer alıyor.

Listenin son sırasında olan Retinyl Palmitate; A vitamininin sentetik formu. Ürün tanıtımında A vitamini öncelikle vurgulansa da, içerin listesinde ne yazık ki en sonda..

Listede bazı bitki özleri (botanik özler olarak tanıtılıyor) ve yağda çözünebilen E / A vitaminlerinin içinde çözünebilecekleri bitkisel yağlar da bulunuyor orta/son sıralarda.

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Markaya duyduğum güven nedeniyle ürünü çok incelemeden satın aldım ve uzun zamandır kullanmaktayım. Yorumlarım;

d1(+) Göz kremlerinin çoğunluğunun aksine, 15 ml’lik ince uzun tüpte hem hijyenik hem de kolay bir kullanım sağlıyor.

(+) Ürünün kıvamı kolayca sürülebilir ve kolay emilen bir formda.

(+) Üründen az bir miktar kullanmanız yeterli oluyor, bu nedenle epey uzun süre kullanılabiliyor.

(+) Göz çevresinde kuruma/ gerginlik yaratmıyor çünkü içeriğinde alkol yok. Sürdüğünüz anda göz çevresini rahatlattığını ve tüm ihtiyaçlarını karşıladığını hissediyorsunuz.

(+) Makyaj bazı olarak oldukça başarılı.

Gelelim olumsuz özelliklerine;

(-) Ürünün içeriğinde çok fazla silikon var, üstelik de birkaç çeşidi birden. Tanıtımında içeriğindeki silikonun, dışsal etkenlere karşı kırılganlaşan cilde kalkan görevi göreceği belirtilmiş ancak bu yoğunlukta silikon çok fazla! Bu vaatten ziyade, diğer vaat olan ürünün makyaj bazı olarak kullanılmasını silikon seviyesine bağlayabiliriz!

(-) A, C ve E vitaminleri içerik listesinde çok geride. Dolayısıyla etkileri az.

(-) Ürünü sürdüğünüz ilk anda ipek gibi bir dokunuşla hayallerinizin kremine kavuştuğunuzu hissediyorsunuz! Ancak bir süre sonra o pürüzsüz etkinin gerçek nem olmadığını hissedebilirsiniz; evet o etkiyi sağlayan ne yazık ki içeriğindeki silikonlar!

(-) Bir süre sonra, ürünü kullanmak için her aldığımda kremle beraber ürünün içeriğindeki yağlar da gelmeye başladı. Raf ömrü 24 ay olarak yazılmış ancak ben daha hızlı bitirmenizi öneriyorum!

(-) Ürün zamanla rahat emilmemeye başladı, sürdüğümde göz çevremde kısa süreli de olsa yapış yapış bir his bırakıyor.

(-) İçerik listesi tüm bu vaatleri yerine getirmek için çok yetersiz!

(-) Çizgilerin azalması ya da elastikiyet sağlaması gibi etkileri yaşamadım. Hoş bir göz makjayı bazı almak isterseniz değerlendirin derim. Fiyat- performans açısından da değerlendirmek kaydıyla.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>