DARPHIN INTRAL ENVIRONMENTAL LIGHTWEIGHT SHIELD SPF 50

By  |  0 Comments

Darphin Intral Hassas Ciltler için Güneş Kremi

Merhabalar…

Nihayet bol güneşli yaz günleri geldi… Bu vesileyle, satın aldığım güneş kremi hakkındaki bilgilerimi & kullanıcı deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim…

Ürün ne işe yarıyor? 

Darphin markasının hassasiyet ve kızarıklık sorunu yaşayan cilt tipleri için ürettiği Intral serisinin en yeni üyesi olan Intral Environmental Lightweight Shield SPF 50 bir güneş kremi. Hassas yüz ve hatta göz çevresini UVA, UVB ışınlarından  “mineral filtreler” sayesinde korumayı vadediyor. Ayrıca çevresel etmenlerin yıpratıcı etkilerinden de korumayı hedefliyor.

da2Bu güneş kremi aynı zamanda renkli yapısıyla cilt tonunu dengeleyen ve aydınlık sağlayan bir makyaj bazı olarak görev yapmayı hedefliyor ve “3’ü 1 arada bakım” olarak raflardaki yerini alıyor.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

da1Maddelerin ürün içeriğindeki yoğunluğuna göre sıralanmış listede, 2. sıradaki madde dimethicone. Bu madde bir tür silikon olup, sentetik bir yumuşatma görevi yapıyor.  Kullanıldığı ürüne akışkanlık katıyor, kolayca sürülebilmesini sağlıyor. Ayrıca cilde ya da saça uygulandığında, çok ince bir tabaka yaratıyor. Bu da “ciltte ipeksi bir dokunuş yaratma” olarak algılanıyor. Cildi ağırlaştırmaması, kolayca sürülmesi ve güneş koruyucunun ışığı yansıtma etkisini artırması olumlu özellikleri; ancak Dimethicone’un ciltte yarattığı bu suni tabaka, cildi kapladığı için cildin doğal süreçlerine de engel oluyor (terleme, ısı dengeleme/düzenleme, ölü hücrelerin ciltten atılması). Ayrıca cildi saran bu ince film tabakası günlük kullanımda ciltte birikme yapıyor.

3. sıradaki maddeyi gördüğüm için bu ürünü satın almıştım; Titanyum Dioksit. En güvenilir güneş koruyucuları olan mineral güneş koruyucularından biridir. Bu madde fiziksel içerikli güneş koruyucuları sınıfındadır.Bu da şu anlama gelmektedir; Titanium Dioksit maddesi cilt tarafından emilmez; cilt yüzeyinde ince tabaka oluşturarak güneş ışıklarını ayna gibi yansıtır/ perde etkisi görerek bloke eder.

Screenshot

Fiziksel koruyucuların bir diğer avantajı daha geniş spektrumlu olmalarıdır; yani güneşin zararlı ışınlarının her ikisine birden [UVA+UVB] koruma sağlar. Serbest radikal oluşumuna sebep olmaz. Tespit edilen en belirgin dezavantajı ise, güneşi çok büyük oranda bloke ettikleri için vücudun D vitamini üretimini azaltmaları.

Temel içerik maddelerinin yanı sıra, ürün içeriğinde çok sayıda silikona ve titanyum dioksitin beyaz rengini ortadan kaldırtmaya yönelik renklendirici maddelere rastlıyoruz.

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Ürünü sabahları cilt bakım rutinimden hemen sonra (nemlendiricinin ardından), iyice çalkaladıktan sonra uyguluyorum.

(+) Yukarıda detaylı olarak bahsettiğim üzere, en güvenli kabul edilen güneş kremleri, çinko oksit veya titanyum oksit içeren mineral koruyuculardır. Bu ürün de güneş korumasını mineral koruyucu olan Titanyum Dioksit ile yapıyor.

(+) Güneş kremi hafif renkli. Bu ürünü uyguladıktan sonra kapatıcı/ fondöten vs kullanmaya ihtiyaç duymuyorum. Cilt yüzeyinde çok hoş bir renk eşitliği, ışıltı, pürüzsüzlük sağlıyor. Hatta renkli kremler/nemlendiriciler ve güneş kremleri arasında renk açısından kullandığım en iyi ürün!

ııkk

(+) Yüze çok kolay uygulanıyor, ürün rengi mükemmel dağılıyor; renklendirilmiş yapısından dolayı beyaz kalıntı bırakmıyor.

(+) Göz çevresine de uygulanabiliyor olması (ben göz çevresine kullanmayı tercih etmiyorum) bir avantaj.

(+) Paket tasarımı, ağız kısmı oldukça güzel düşünülmüş.

Gelelim olumsuz özelliklerine;

(-) İçeriğinde çok sayıda silikon var. Bu ürün bir nemlendirici olsaydı satın almayı düşünmezdim.

(-) Tüm cilt tiplerine hitap etse de, yağlı&karma ciltlerde yaz mevsiminin ve verdiği etkiyle birazcık ağırlaşma yapabiliyor.

Ürünü tavsiye eder miyim?

Kesinlikle evet! Hem içerdiği güneş koruyucunun özelliği, hem de ürünün ciltte bıraktığı hoş görünüm sebebiyle herkese tavsiye ederim…

Sevgiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>