KIEHL’S ULTRA FACIAL CLEANSER

By  |  0 Comments

 | Kiehl’s Normal ve Kuru Ciltler için Yüz Temizleyici |

Bu yazımda şu dönemde kullanmakta olduğum yüz yıkama jelini incelemek istedim.

İyi okumalar diliyorum

Ürün ne işe yarıyor?

Kiehl’s markasının nemsizlik endişesine yönelik serisi olan Ultra Facial koleksiyonu, güncel haliyle farklı niteliklerde 3 yüz nemlendiricisi, 1 maske, 1 tonik ve bugünkü misafirimiz yüz yıkama jeli Ultra Facial Cleanser olmak üzere 6 üründen oluşuyor. 

kiehls

Ultra Facial Cleanser; “normal ve kuru ciltler için nazik temizleyici ve yüz yıkama jeli” olarak tanıtılmakta. Cildin doğal yağlarını yok etmeden derinlemesine nazikçe temizlemek, makyajı çıkarmak ve kir/ kalıntıları temizlemek vaadiyle üretilmiş. Bunları yerine getirirken de Skualan, Kayısı çekirdeği yağı, E vitamini ve avokado yağı gibi doğal etkili içeriklerden oluşan formülü ön plana çıkarılıyor. 

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir? 

Bakalım ürün içeriği bu kadar doğal mı? İçerik listesini birlikte incelemek isterim:

kieal

Listede yazılan sıralama, ürünün içeriğindeki maddelerin yoğunluk oranını bize anlatmakta. (En çok kullanılan madde içeriğin ilk sıralarında, en az kullanılanlar ise içeriğin son sıralarında yazılmaktadır)

Bu listedeki 2. sıradaki madde; Sodium Laureth Sulfate (SLES). Deterjan etkisi göstermesi ve köpürmesi için temizlik ürünlerine konuyor. Köpük miktarını artırıyor/ sabun köpüğünü aktif hale getiriyor/cildi ve saçlı deriyi yağdan arındırıyor. Ne yazık ki petrolden elde edilen sentetik bir kimyasal! İlk keşif ve kullanım amacı; boru hatlarını temizlemek! Benzer amaçla sıkça kullanılan diğer kimyasal SLS (Sodyum Lauril Sülfat)’nin işlemden geçirilerek (bu işlem sırasında içine eklenen kanserojen etilen oksit) yumuşatılmış hali! Esas temizleyici maddenin SLES olması oldukça eksi bir puan…

3. sıradaki madde ise, ürün tanıtımında gururla “şekerden elde edilen ve köpüren glukozid maddesi ile özel olarak formüle edilmiştir.” şeklinde vurgulanan Decyl GlucosideBu madde noniyonik ve doğal bir sürfaktan (aktive yüzey temizleyici) olmakla beraber, tüm köpük ve kişisel temizlik ürünleri için idealdir, bitkisel bazlı yağ alkolleri (hindistancevizi) ve glukoz (şeker/nişasta) kombinasyonu ile elde edilir. Otoriteler tarafından bebekler, hassas ciltler ve evcil hayvan ürünleri için de uygun kabul ediliyor. Yüz yıkama jelinde yer alabilecek en temiz sürfaktanlardan. 

Decyl Glucoside oldukça tatmin edici düzeyde köpük üretim kapasitesine sahip olup, bu üründen elde edilen köpük nispeten katı ve sabit (kendi kendine kolaylıkla köpürmeyen) yapıdadır. Bu durum duş jeli ya da banyo köpüğü gibi ürünler için ideal olsa da, özellikle yüz temizleyicilerinde yumuşak bir köpük kıvamı elde edebilmek amacıyla Cocamidopropyl Betaine ile birlikte kullanılması kimyasal olarak daha başarılı sonuç verir. Ürünümüz de öyle yapmış zaten :( 

4. madde; Cocamidopropyl Betaine. Bu madde de tıpkı SLES/SLS gibi sert bir sürkaftan olup, bu üründe köpük güçlendirici, pürüzsüzlük hissi verme ve sanıyorum ki koku giderici olarak da kullanılmış. (üründe hiçbir koku olmamasını buna bağladım ben). Aslında bitkisel içeriği olsa da, üretilme sürecinde ciddi kimyasal reaksiyonlara sokuluyor çeşitli zararlı kimyasallarla(kostik, sitrik asit…). Ne yazık ki çok ciddi oranda alerji yapma potansiyeli var. Özellikle duş jellerinde istenen bol/yumuşacık köpük dokusunu sağlamak için çok kullanılıyor. Duş jeli kullanan kişilerin sıklıkla şikayet ettiği kaşınma, kuruma hatta zaman zaman soyulma problemlerinden bu madde sorumlu tutuluyor. Suyla durulansa bile ciltten bir süre arınmaması başlıca sorun kaynağı (başta alerji olmak üzere). 

5. sıradaki madde ise, Sodium Cocoamphoceatate maddesi de bir sürfaktan yani yüzey temizleyici. Hindistan cevizi yağ asitlerinden türetilmiş ve bu işlem sürecinde çok fazla kimyasala ve kimyasal işleme maruz kalmamış. Kullanıldığı içerikteki suyu ve yağı bünyesine çekiyor, böylece farklı içeriklerin formülasyon içerisinde homojen karışabilmesine imkan veriyor. Aynı zamanda sebum ve kirlerin ciltten su ile karışıp uzaklaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda üründe kayganlık sağlıyor. SLS ve SLES gibi zararlı temizleyicilere göre çok daha yumuşak ve güvenli bir alternatif. 

Phenoxyethanol; paraben yerine kullanılan koruyucu madde içeriyor. Paraben kadar olmasa da zararlı bir koruyucu.

Listenin devamında da birçok nem tutucu, çözücü kimyasal var. Ürün reklamında anlatılan E vitamini, Avokado yağı gibi doğal içerikler ise listede en sonlarda yani eser miktarda! 

Ürün hakkında ne düşünüyorum? 

İçerik listesinin yarattığı hayal kırıklığı ile yazını devamını nasıl getireceğimi bilemedim; ancak kaldığımız yerden devam edelim :)

Bizzat edindiğim deneyimlere, dünya genelindeki kullanıcıların değerlendirmelerini de ilave ederek paylaşmak isterim:

(+) (?) Cildi germeden ve çok yormadan temizliyor. Bu konuda çok ilginç yorumlara denk geldim; bazı kullanıcılar için dünyanın en iyi temizleyicisi denirken, bazılarının ise kabusu olmuş… Kuru ve normal ciltler için üretilen bir temizleme jelinde bu kadar çok ve yoğun kimyasal yer alması bana çok tuhaf geldi; üstelik doğal nemlendiricilerle de yeterince desteklenmemiş. Yine de kuru / normal ciltleri genel olarak çok kurutmadığını okudum ve şaşırdım açıkçası. Sanırım listenin alt sıralarda da olsa kullanılan yağların anlık faydası olabilir. Yine de uzun vadede kuruma yapmaması imkansız gibi geldi bana listeye tekrar tekrar bakınca. 

(+) Fiyatı, ürün ebat ve kullanım miktarına kıyasla çok uygun. Yarım mercimek tanesi bile yüzünüzü yıkamaya yetiyor. 

(-) İçeriğinde yoğun miktarda farklı sürfaktan (özellikle de SLES ve Cocamidopropyl Betaine) oluşu nedeniyle uzun vadede kuruluk yapması kaçınılmaz. Çoğu kullanıcıda yüzlerinde minik sivilcelere sebep olduğunu okudum. Ben de aynı şeyi yaşadım. 

köpük

(-) Ürünün yapısı çok kalın, kolay yayılmıyor. Kolay köpürmüyor. Kıvamı ve köpürmüş hali resimde çok iyi görüntülenmiş. 

(-) Kokusu çok garip, uhu kokusuna benziyor denmiş; aynen katılıyorum :)

(-) Ürün makyajı kesinlikle temizlemiyor! Sadece allık kullandığınız günün akşamı bile bu ürünle yıkasanız; allığınızın tümü tonikle temizleme sonrası pamukta size gülümseyecek :(

Bu durumda o kadar sert kimyasallar neden kullanılmış, boşu boşuna…

Ürünü içerik listesi nedeniyle önermiyorum maalesef.

Herkese güzel günler diliyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>