AVENE MOUSSE NETTOYANTE CLEANSING FOAM

By  |  0 Comments

| Avene Mousse Nettoyante Cilt Temizleyici Köpük |

Bugünkü yazımda köpük temizleyiciler kategorisinde dermokozmetik bir cilt temizleme köpüğünü incelemek istedim.

Ürün ne işe yarıyor? 

Avene Mousse Nettoyante özellikle normal ve karma ciltler için, ciltteki kiri ve makyajı nazikçe temizlemek ve sebum fazlasını gidermek için üretilmiş sabun içermeyen bir yüz yıkama köpüğü. 

Web sitesinde öne çıkarılan özellikleri;

  • Cildi temizleme, tazeleme, gözenekleri sıkılaştırma, (özellikle burun, çene ve alındaki parlayan alanlar için tavsiye edilmekte)
  • Glutamic acid ile sebum üretimini dengeleme,
  • İçeriğindeki nem veren ajanları sayesinde dolgun ve sağlıklı cilt görünümü sağlama,
  • İçeriğindeki Termal su ile cilt üzerinde yatıştırıcı ve tahriş giderici etki gösterme.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir? 

İçerik listesine birlikte göz atmak isterim:

i ll

İçerik listesi, ürünün içeriğindeki maddelerin yoğunluk oranını bize anlatmakta [En çok kullanılan madde içeriğin ilk sıralarında, en az kullanılanlar ise içeriğin son sıralarında yazılmaktadır]. 

İlk iki madde, Avene markasının patentli termal suyu ve su.

3. madde olan Sodium Cocoamphocetate bir sürfaktan (yüzey temizleyici). Sürfaktanlar protein ve karbonhidrat tabanlı kirlerin ve yağların yapışmış oldukları yüzeyden kopmasını ve yeniden çökmemesini sağlayan temizleyici maddeler. İncelediğimiz Sodium Cocoamphoceatate maddesi hindistan cevizi yağından elde edilmiş yağ asitlerinden türetilmiş. Yani oldukça doğal bir yüzey temizleyici. İçerikteki suyu ve yağı bünyesine çekiyor, böylece farklı içeriklerin formülasyon içerisinde homojen olarak karışabilmesine imkan veriyor. Aynı zamanda sebum ve kirlerin ciltten uzaklaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda üründe kayganlık sağlıyor. SLS ve SLES gibi zararlı temizleyicilere göre çok daha yumuşak ve güvenli bir alternatif.

4. madde Sodium cocoyl glutamate da bitkisel bazlı nazik bir sürfaktan. (Hindistan cevizi, mısırdaki glikoz vb.) Organik ve doğal içerik olarak kabul ediliyor hatta Ecocert Sertifikası kapsamında bir ürün. Bu kadarını beklemiyordum :) Üründe bu kadar temiz içerikli yüzey temizleyiciler (sürfaktan) kullanılması beni çok mutlu etti…

Laktik asit: Cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Sitrik asit de aynı görev yapıyor ve cildi canlandırıyor, leke görünümünü azaltıyor. 

Sodium chloride; kristal halde bulunan ve suda eriyen tuz. Softa tuzu. Üründe en az kullanılan madde olarak listelenmiş. Bu da oldukça olumlu. 

Ürün hakkında ne düşünüyorum? 

a11

Öncelikle itiraf etmeliyim ki bu kadar iyi bir içerik listesi beklemiyordum! Sabun yerine  (SLS-SLES) oldukça doğal yüzey temizleyici/ arındırıcılar kullanılmış. İçerik listesi firmanın ürünü tanıtımına çok uygun; bu nedenle tüm kullanıcılar adına teşekkür ediyorum. 

(+) Ürünün yapısı çok ince, hafif ve yumuşacık. Çok kolay yayılıyor ve bulaşmıyor. Hem miktarını hem de yayacağınız köpüğü çok rahat kontrol edebiliyorsunuz; ki köpük temizleyicilerde bu zor bulunan bir özelliktir, çok fazla yayılırlar ve saçınıza kolayca bulaşırlar. 

(+) İçerik listesindeki sürfaktanlar ve termal su ile birlikte güzel bir formülasyon yaratılmış; şöyle ki özellikle karma ciltlerin aşina olduğu agresif ve yüz sert yıkama jellerinden çok daha yumuşak bir ürün.

(+) Bir kullanıcı ph testi yapmış ürüne; ve ph’ının 5,5 olduğunu tespit etmiş; yani cildimizin ph’ı ile aynı. 

(+) Karma olan cildimde kuruma yapmadı, germedi; kışın kullanmama rağmen. Ancak içerik listesindeki asitler ve sürfaktan yoğunluğu yağlı/karma ciltleri memnun edecek olsa da, hassas/kuru ciltleri rahatsız edebilir. Bu arkadaşlarıma denemeden almamalarını öneriyorum. a22

(+) Köpük yapısı ve yoğunluğu mükemmel. Daha önce yıkama köpüğü kullanmamışsanız ilk birkaç yıkamada sanki cildiniz arınmıyormuş, temizlenmiyormuş gibi hissedebilirsiniz ama zamanla siz de alışacaksınız:) 

(+) Ciltte özellikle T bölgesinde oluşan sebum fazlasını dengelediğini düşünüyorum. 

(+) Özet olarak yağlı/ karma ciltler için temiz, ferah, mat bir bitiş sağlıyor. Geriye aydınlık (bunu özellikle belirtmek istedim, içeriğindeki cilt soyucu asitler sayesinde), yumuşak, temiz, yatışmış ve arınmış bir cilt bırakıyor. 

(+) Üründen tek 1 pompa almanız yeterli oluyor. Bu nedenle çok uzun süre kullanılabilir. 

Gelelim olumsuz değerlendirmelerime;

(-) Karma/yağlı cilde sahip kullanıcılar haricindeki cilt tipleri ürünün ciltlerinde hafif kurumaya sebep olduğunu yazmış. Bunu içerik listesini incelerken fark ettik; sürfaktanlar (doğal içerikli olsalar da) ve asitler hassas / kuru hatta normal ciltlerde bu sıkıntıları yaratabilir.

(-) Genel kullanıcıların en yoğun ve ortak eleştirisi, ürünün makyajı arındırmaması üzerine. Ben de aynı şeyi düşünüyorum. Ürün açıklamasında ciltteki kiri, sebum fazlasını ve makyaj kalıntılarını nazikçe arındırır denmiş; evet ciltteki kiri ve sebum fazlasını gayet güzel temizliyor, ancak makyajı ya da güneş kreminin arındırılmasında yetersiz. Bu ürünle yıkayıp tonikle sildiğinizde pamukta makyajdan kalan kalıntıları görebilirsiniz. Bu durumu içerik listesinde kullanılan temizleyicilerin (sürfaktan) kimyasal özelliklerinin ve dolayısıyla etkinliklerinin nispeten daha az oluşuna bağlıyorum. Anlayışla karşılıyorum bu nedenle. 

Bazı kullanıcılar bu sorunu aşmak için ürünü 2 aşamalı olarak kullandıklarını belirtmiş; şöyle ki 1. yıkamada makyajı temizleme, ardından 2. yıkamada da hem makyaj kalıntılarını hem de ciltte kalan diğer kirleri arıtmak. Denenebilir. Ben bu nedenle her sabah ve makyaj yapmadığım akşamlarda kullandım.  

(-) Gözenek küçültme üzerine etkisi olduğunu söyleyemeyeceğim.

Tüm bu bilgiler ışığında, üründen çok memnun kaldım. Yeniden satın almayı düşünüyorum. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>