BIOTHERM AQUASOURCE NUIT

By  |  0 Comments

| Biotherm Nemlendirici Jel |

Merhabalar… Bu yazımda, nemlendiricilerini yıllardır kullandığım Biotherm markasının yeni bir nemlendiricisinden bahsetmek istedim.

Ürün ne işe yarıyor?

Bilim adamlarının cilt üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda “cildin en çok nem kaybettiği saatlerin 23-04:00 arasında olduğu ve bu saatlerdeki su kaybının gün içerisine kıyasla 4 kat daha fazla olduğu” keşfinden yola çıkan Biotherm markası; gece boyunca cilde yoğun nem takviyesi yapabilmek amacıyla Aquasource Night High Density Hydrating Jelly ürününü üretmiş. 

Ürünün tüm cilt tipleri tarafından akşam kullanımı önerilmektedir. Tek başına nemlendirici olarak kullanılabileceği gibi, nemsiz ciltler için gece kreminden önce serum olarak da kullanılabilmektedir.

rgtbbb1

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Görsel tanıtımı, reklamı, sloganı çok güzel olan ürün hakkında en doğru bilgiyi her zaman içerik listesi verir:) Bakalım içerik listesi bize neler anlatıyor… 

Listede gözüme çarpan ilk madde maalesef Alkol Denat. Hem de içerik listesinde 2. sırada. Alkol Denat ya da diğer adıyla Etil Alkol; içilebilen alkolün kimyasal işlem uygulanarak yapısı değiştirilmiş halidir. Kullanım alanına göre ise; “cildi matlaştıran alkol”dür. Genellikle yağlı ciltler için üretilen ürünlerde bulunur (nemlendiriciler, parlamayı önleyen toniklerde vb.). Cildi o an için yağdan arındırır; ancak alkol çeşidi olduğu için cildi aşırı kurutucu ve hatta yağ üretimini tetikleyici etkisi vardır. Bu ürünü kullandığımız gecelerde, demek oluyor ki cildimiz alkolün olumsuz etkilerini de ayrıca onarmaya çalışacak.

Düşündürücü..

Screenshot

Listede yer alan 3. madde; Soya fasülyesi yağı. Soya yağı, bilinen en güçlü hyalüronik asit kaynaklarından biridir; böylece uygulandığında cildin hyalüronik asit seviyesini olumlu yönde destekler. Vitamin ve mineral içeriğiyle (başta A vitamini olmak üzere) cildi besler, yaşlanma karşıtı etki gösterir, cilt dokusunu düzenleyerek leke görünümünün iyileştirilmesini destekler. 

soya

İçerik listesinde göze çarpan diğer önemli kimyasal madde; Listede 4. sıradaki Dimethicone. Dimeticone, bir tür silikon, sentetik yumuşatıcı. Cilt bakım ürünleri, makyaj bazları, fondötenler/ saç bakım ürünleri/ vücut kremlerinden sıklıkla kullanılıyor. Neden? Ürüne akışkanlık katıyor, kolayca sürülebilmesini sağlıyor. Cilde ya da saça uygulandığında, nazik ve çok ince bir tabaka yaratıyor. Bu da kullanıcı tarafından “bu ürün cildimde ipeksi bir dokunuş yarattı” olarak algılanıyor. Ancak Dimethicone ‘un ciltte yarattığı bu suni tabaka, cildi kapladığı için cildin doğal süreçlerine de engel oluyor (terleme, ısı dengeleme/düzenleme, ölü hücrelerin ciltten atılması). Ayrıca ciltte zamanla birikme de yapıyor!

5. sırada yer alan Isocetyl Stearate maddesi ise; cilt yüzeyini kayganlaştırıcı ve cildin yumuşacık & pürüzsüz görünüme kavuşmasını sağlayan bir kimyasal madde. Ve akabinde de düşük maliyetli nem tutucu, cilt koruyucu; Gliserin

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

Ürünün tanıtımını birkaç yerde okumuştum; yüksek basınç teknolojisiyle normalinden 20 kat küçültülmüş mikro damlacıklar sayesinde yoğun nem desteği sağlayarak cildimin su rezervlerinin artırılacağı, cildimin günden güne daha elastik, esnek ve ışıltılı görüneceği beklentisiyle ürünü satın almıştım. Ancak bu içerik listesiyle bunu sağlaması mümkün mü? 

Cevabım; Hayır!3
Ürün kremle – jel arası bir yapıya sahip. Bu nedenle cilde rahat sürülüyor. Elinize bir miktar sıktığınız bu jel yapılı ürün; ilk sürüldüğü anda yağ bazlı bir krem sürmüş hissi veriyor. Sonrasında cilt tarafından birkaç dakika içerisinde büyük ölçüde emiliyor ve hafif serinletici etkisiyle beraber cildi yoğun şekilde nemlendiriyor, dokunduğunuzda pürüzsüz bir his veriyor. Peki bu geçişlere sebep olan nedir?
 
(-) İçerik listesindeki soya yağı cildi beslerken yağ oluşu nedeniyle yağlı bir his yaratıyor, dimethicone silikonu ise pürüzsüz görünüm/doku ve sürüm sağlıyor, gliserin nem tutucu ve nemlendirici olarak görev yapıyor; tüm yoğun içeriğin cilt tarafından “ağır” olarak algılanmaması ve “hafif” olarak nitelendirmemizi sağlama işlevi ise, ilk sıradaki alkol denat kimyasalına düşüyor. Burada dimethicone silikonu ve alkol denat “mış gibi” (pürüzsüzmüş gibi / ferahlatmış gibi / serinletmiş gibi) yapıp kullanıcıyı yanıltmaya yönelik kullanılmış bana kalırsa !
(+) Ürünün paket tasarımı çok kullanışlı ve hijyenik. 
Ürünü istediğiniz miktarda alabiliyorsunuz. Rengi resimde görüldüğü gibi hoş bir mavi. 1
 (+) Az bir miktarda ürün kullanmanız yeterli oluyor.
Kokusu ise markanın diğer Aquasource nemlendiricilerine çok benziyor. Bu üründe de parfüm yoğun şekilde kullanılmış.
(-) Ciltte yağlı bir film bıraktığını hissettiriyor her ne kadar emilse de.. İçeriğindeki soya yağının yüksek kullanım oranına bağlıyorum bu durumu. Yağlı ciltleri mutsuz edebilir. Ayrıca gündüz kullanıldığında cildi yağlandıracağı için makyaj altında kötü duracaktır.
(-) Nem seviyesini kış/sonbahar mevsimleri için yetersiz buldum.
(-) “Sabah taze ve dolgun bir cilde uyanırsınız” denmiş, ah keşke, ama maalesef böyle bir durum yok…
 
Ürünü yeniden satın almayı düşünmüyorum ve sizlere de öneremiyorum bu nedenle.
 
Güzel günler dilerim.. Bir başka yazıda görüşebilmek dileğiyle…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>