BIODERMA PHOTODERM MAX ULTRA FLUID SPF 50+

By  |  0 Comments

Bioderma Photoderm Max Ultra Akışkan Güneş Kremi

Karmadan yağlıya dönük olan cildim; yaz aylarında yağlı bir cilde dönüştüğü için yüzümü daha da fazla yağlandırmayan, güneş gibi parlatmayan, sivilce oluşumuna sebep olmayan ve yapış yapış yapmayan, sürüldüğünde de beyaz kalıntı bırakmayan bir ürün arayışımda (acaba bir mucize mi bekliyorum :) ) kullandığım bir güneş kremidir. 

Ürün ne işe yarıyor?

p4Bioderma Photoderm Max Ultra Fluid SPF 50 serisi; aynı koruma özelliğine sahip 3 farklı tonda üründen oluşuyor.

Bu yazımda yer verdiğim renksiz ürün dışında, seride light (açık renk tonlu ciltler için) ve golden (koyu renkli ciltler için) renkli güneş koruyucuları da mevcut.

Ürün özetle hassas/karma ve yağlı ciltler için güneş yanıklarına karşı yüksek düzeyde UVA ve UVB koruması sağlamayı vaad ediyor. Suya dayanıklılığı, komedojenik (gözenekleri tıkayan) olmaması ve parfümsüz oluşu ürüne ait diğer bilgiler.

Ürünün içeriği ve özellikleri nelerdir?

Ürünün içerik listesini detaylıca incelemek istedim:

Dicaprylyl carbonate; ürünün içerisinde sudan sonra en yoğun kullanılmış madde. Bu madde ciltte hızlıca yayılarak, cilde kadifemsi bir doku vermek suretiyle yumuşatıyor. Ürünün içeriğindeki diğer maddelerin cilt üzerinde daha rahat yayılmasını ve dolayısıyla emilimini kolaylaştırıyor.

Cyclopentasiloxane (D5); kişisel bakım ürünlerinde en çok kullanılan bileşenlerden biri. Düşük maliyetle üretilen bu sentetik silikon türevi, özellikle saç ve cilt ürünlerinde birçok farklı ürün içerisinde kullanılıyor (saç spreyleri, güneş koruma losyonları,saç bakım yağları..). Saç için özellikle saçı yumuşatan ve nemi saça hapseden özellikte olduğu varsayımıyla sıklıkla kullanılıyor. Su geçirmez bir madde gibi davranarak, cildi ve saçı yapay olarak kayganlaştırıyor/pürüzsüzleştiriyor ve geçici bir parlaklık sağlıyor.

Bu içeriğin ciltte oluşturduğu mikroskobik koruyucu katmanın cilde yararı dokunsa da, gözden kaçırılmaması gereken sakıncası var; bu madde zamanla ciltte/saçta birikme yapıyor!

Güneş koruması açısından baktığımızda ise, ürün geniş spektrumlu UVA koruması sağlıyor: Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane) ve 2 çeşit Tinosorb (Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol ve Bis- Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine) kimyasal içerikli etken maddeleri kullanarak. Tinosorb; Avrupa’da kullanımı onaylanmış ancak Amerika’da kullanılmayan bir UV koruyucu güneş kremi içerik maddesi. 

UVA+UVB koruması için Octocrylene maddesi kullanılmış. 

Oldukça yoğun bir kimyasal içerik listesi! Bu üründe, yoğun olarak kimyasal içerikli UV koruyucuları (ultraviyole ışınları sünger gibi emen ancak deri yoluyla emilip metabolizmaya dahil olma riski taşıyan) kullanılmış. Düşündürücü…

Screenshot_1

Ürün hakkında ne düşünüyorum?

(+) Ürünün tüp şeklindeki ambalajı ve özellikle de tüpün ince/sivri ucu sayesinde dilediğiniz kadar ürünü hijyenik şekilde kullanabiliyorsunuz.

(+) Ürün, içeriğinde çok yoğun kullanılan Dicaprylyl carbonate maddesi nedeniyle akışkan ve çok kolay dağılıyor.

(+) Güneş koruması başarılı. Leke oluşumunu önlemedi ancak artmasını engelledi gibi.

p1

 

(-) Süt renginde olmasına rağmen, ciltte bir renk farkı yaratmıyor; ANCAK ciltte PARLAMA yapıyor! (Kuru ciltlerin bile bu problemi yaşadığını biliyorum)

 

parlaklık

Ciltte yarattığı parlama tam da bu resimde görülebileceği gibi…
Parlama nedeniyle üründen memnuniyetsizlik oranı yüksek olacak ki; Photoderm Max Aquafluide SPF 50+ ürününü piyasaya sürmüşler; “Hassas, karma ve yağlı ciltler dahil olmak üzere tüm cilt tiplerine uygun, parlamayı engellemeye yardımcı akışkan dokulu çok yüksek güneş koruyucu” olarak tanımlamışlar.  :)
 
(-) Sürüldükten sonra bir süre bekleseniz bile kaybolmayan yağlı bir tabaka oluşturuyor! Bu da cildi nasıl derler sanki kirli/yağlı/yapış yapış hissettiriyor! Sabah cilt temizliği sonrası uygulasanız bile..
 
(-) Bende ufak sivilcelere sebep oldu.
 
(-) Yağlı ciltlerin gün içerisinde yaşadığı parlama sorununu daha da artırıyor!
 
(-) Makyaj altına kullanmak için kesinlikle uygun değil; fondöten özellikle de pudra ile kullanmamanızı öneririm.
 
(-) Mineral güneş koruyucu maddeler yerine (güneş ışınlarını ayna gibi yansıtan) kimyasal güneş koruyucuları kullanılmış. Bu maddelerin dolaşım sistemi vasıtasıyla vücut tarafından emilmesi nedeniyle bir çok yan etkisi olduğu tartışılmakta.
 
Sonuç olarak; bu ürünü yaz tatiliniz süresince sahilde, havuz kenarında vb. kullanmanızı önerebilirim; ancak şehir hayatına (günlük yaşama) uygun bir güneş koruyucu değil!
Sevgilerimle

p4

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>